içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

VERONİKA ÖLMEK İSTİYOR – PAULO COELHO

Veronika, hayatta istediği her şeye sahip olmasına rağmen mutsuz bir kadındır. Her gününün aynı olduğunu düşünür ve gençliği sona ereceği zaman her şeyin yokuş aşağı gideceğine inanır. Yani yaşamını sürdürmekle hiçbir şey kazanmayacağını, tam tersine acı çekme olasılığının hep artacağını düşündüğü için intihar etmeye karar verir. Dört kutu uyku ilacını önce suya karıştırıp tek seferde içmeyi düşünse de geri dönülemez bir şey yapmamak adına hapları teker teker yutar. Çünkü niyet ile hareket arasında her zaman bir kopukluk vardır yani her ne kadar ölmek istese de yarı yoldan dönme özgürlüğüne de sahip olmak ister. Bütün hapları yuttuktan sonra yalnız yaşadığı odasında ölümü beklemeye başlar. Bir süre sonra ise midesine saplanan sancıların ardından bilincini kaybeder.

  Başarısız bir intihar girişimi ardından kendini şehrin en eski ve tek akıl hastanesi olan Villette’te bulur. Kendisine geldiğinde ise doktoru aldığı ilaçların kalbinde geri dönüşümsüz bir hasara sebebiyet verdiğini ve 1 hafta içinde kalbinin duracağını söyler. Önceleri ölümü beklemenin korkunç bir şey olduğunu düşünür ve tekrar intihar planları kurar ancak Villette sınırları içerisinde bu pek de mümkün olmayacak olan bir durumdur. Zaten ölmek isteyen Veronika da bu süreçte başka dünyaların insanlarını tanırken kendi kimliğini de keşfetmeye başlar.

  Veronika; hastanede 35 yaşlarında depresyon hastası Zedka’nın, panik atakları yüzünden hayatı alt üst olmuş Mari’nin ve gerçek dünyadan kopuk şizofren Eduard’ın hayat öykülerine de şahit olur. Vilette’te bazı hastalar iyileşmiş olmalarına rağmen sırf dışarıdaki hayatın sorumluluklarını yüklenmemek adına akıl hastanesinde kalmaya devam ederler. Çünkü Villette’te yaptıkları hiçbir anormal davranıştan sorumlu olmayacaklarını, kimsenin onların davranışlarını bulundukları yerden dolayı sorgulayamayacağını bilirler. Ancak hastaneye Veronika ile gelen ölüm bilinci orada yatan hastaların hayatlarının her anını kıymetli kılmaya başlar. Sonuç olarak ölümün bir gün onlarında kapısını çalacağının bilincinde olarak kalan zamanlarını hedefleri doğrultusunda değerlendirmek isterler. Mari de hastanede yatması zorunlu olmayan, 3 yıldır atak geçirmemesine rağmen tamamen kendi rızasıyla Villette’te kalan bir hastadır ancak Veronika’dan sonra hayatına dışarıda istediği şekilde devam etme kararı alır ve Dr. İgor’un da onayını aldıktan sonra hastaneden çıkışını yapar.

  Dr. İgor Veronika’ya kalbi konusunda yalan söylemiştir. Bir hafta boyunca kalp krizi belirtilerini yapay olarak ortaya çıkaracak ilaç verilerek kızın gerçekten korkması sağlanmıştır. Böylece Veronika ölüm hakkında düşünecek ve yaşamını gözden geçirecektir. Yani Dr. İgor’un bu tezine göre ölüm bilinci bizi daha yoğun yaşamaya yöneltir. Doktor tam da bu gerçeği açıklayacağı gün Veronika’nın şizofren Eduard ile hastaneden kaçtığını öğrenir. Sonuç olarak Veronika bir kalp krizine kurban gitmeyeceğini er geç öğrenecek ve yaşadığı her yeni günü bir mucize olarak görecekti. Dr. İgor’un bu tezi yaparken öngörmediği şey uyguladığı tedavinin bulaşıcı olmasıydı. Villette’teki birçok hasta gözlerinin önünde ağır olarak gelişen ölüm bilincinden etkilenmiş ve hayli korkmuşlardır. Onlar da hayatta kaçırdıklarını düşünmeye ve yaşamlarını tekrar gözden geçirmeye başlamışlardır.

  Bazen sahip olduklarımızın, ki buna canımız hayatımız da dahil, kıymetini anlayamayabiliyoruz. Sanki  hep var olmaya devam edecek hep bizimle olacakmış gibi gelir. Ne zaman ki elimizden kayıp gider işte o zaman değerlenmeye başlar. Yani önemsemediğimiz şey yok olmaya başladığında, eksikliği hissedildiğinde kıymetlenir. Bu neden böyledir bilinmez ama galiba varlığın kıymetini anlamamız için yokluğu tatmamız gerekir.

Bu yazı 4527 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum