içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ZAMAN YÖNETİMİ

Vakit, nakittir.”

     Zaman, her insan için oldukça değerli bir kaynaktır. 1 gün 24 saat ve 1 hafta 7 gündür; işte insanların sahip olduğu zaman bundan ibarettir. Biz  farkında olmadan hızlıca akar gider. Geçen zamanı geri getirmek ise imkansızdır. Zaman insanlar için bu kadar önemliyken bunu boşa harcamak hayatımızdan çok şey götürür. Yani aslında başarılı işler çıkartabileceğimiz zamanı bize hiçbir katkısı olmayacak işlerle harcamak bizi oldukça olumsuz etkiler.

     İnsan ömrünün yaklaşık 65-70 yıl olduğunu düşünelim. Ancak bu yılların hepsi bizim değildir. Şöyle ki bir insan günde ortalama 8 saat uyursa bu ömrün yaklaşık 20 yılı uykuda; günde 8 saat okuldaysa veya işteyse 20 yılı da bu şekilde geçecektir. Bu durumda ortalama 30 yıl kalır ve bu 30 yıl içinde başka ihtiyaçlarımızda (yemek yeme, yolculuk, eve getirilen iş-ödevler, çocukların bakımına ayrılan zaman vs) bulunmaktadır. Kısacası kendimiz için ayıracağımız zaman oldukça kısıtlıdır. Dolayısıyla bu sınırlı zamanı olabildiğince verimli ve dolu dolu geçirmek için hayatımızda bazı düzenlemeler yapmamız gerekir. Tam da bu noktada zaman yönetimi kullanılır.

     Zaman yönetimi ilk kez Danimarka’da yoğun çalışmakta olan yöneticilerin zamanlarını daha iyi organize etmelerine yardımcı olmak için kullanılmaya başlanmış ve dünyaya yayılmıştır. Temel düşüncesi günün her küçük diliminin daha iyi planlanarak yöneticilerin verimini arttırmasıdır. Yani zaman yönetiminde bir öz yönetim ve yaşanan olayların kontrolünü sağlamak söz konusudur. Peki zamanı yönetmeye nasıl başlanmalıdır?

     Birey birinci olarak kendini öğrenmelidir. Bir gün içinde nelere zaman harcadığını ve her birine ne kadar zaman harcadığını listeleyerek not almalıdır. Daha sonra bir sistem kurmalıdır. Bununla alakalı birçok teknik literatürde bulunmaktadır. Bir gün uygulanacak sistemin miladı kabul edilir. O günden öncesi sistemden önce, sonrası ise sistemden sonra olarak isimlendirilir. Böylece kişi belirlediği gün yani milat itibariyle alışkanlıklarında değişiklikler yapmaya başlar. Son olarak ise birey planlı ve hedefli olmalıdır. Zamanın planlanması çeşitli sorunları da engelleyecektir. İşleri zordan kolaya doğru yapmak, bir işi bitirdikten sonra diğerine geçmek, gereksiz ayrıntılardan kaçınmak, yapılan işi zamanla sınırlamak ve rutin işlerden kaçınmak zaman planlanmasında dikkat edilecek hususlardandır.

     Zamanı yönetirken bazı tekniklerden faydalanabiliriz. Eisenhower Matrisi ve Pomodoro Tekniği  bu tekniklerdendir.

     Eisenhower Matrisi ile yapmak zorunda olduğumuz işleri sınıflandırarak öncelik sırasına yerleştiririz. Matris karşımıza önemli ve acil eksenleri ile çıkıyor. Yapılacak bir işi değerlendirdiğimizde şu soruları soruyoruz. Bu iş benim için; Önemli mi? Acil mi?  Beyaz bir kağıda 4 kutucuk çizilir. Her kutucuğun bir anlamı vardır. Zamanımızı bu kutucuklara göre harcarız. Önemli ve acil olan işler hemen yapılır. Eğer iş önemli fakat acil değilse ne zaman yapılacağına karar verilir. Acil ama önemli değilse bu işi ya yardım isteyerek ya da para karşılığı başka birine yaptırabiliriz. Hem önemli hem de acil olmayan işler ya sonraya kalıyor ya da yapmasam da olur kategorisine girerek elenip gidiyor.

  1-Önemli – Acil Değil : İşi ne zaman yapacağınıza karar verin.

  2-Önemli – Acil : Hemen yapın!

  3-Önemli Değil – Acil Değil : Sonraki bir zamana bırakın.

  4-Önemli Değil – Acil : İşi yapabilecek başka birine sevk edin.

     Pomodoro Tekniği, kişinin algısını dağıtmadan kendisini dinlendirerek ders çalışmasını amaçlar. Öncelikle gün içerisinde çalışılacak konuların planı yapılır ve liste halinde yazılır. Kişi 25 dk boyunca çalışır ve sonra 5 dk mola verir. Bu sürecin tamamı 1 pomodoroyu oluşturur. Tekrar 25 dk ardından 5 dk mola verilir. Aynı işlem 4 kez yapıldığında 4 pomodoro elde edilir. 4 pomodorodan sonra bir uzun mola(20-30 dk) verilir. Pomodoro tekniğinde dikkatli olunması gereken bazı durumlar vardır.

  -5 dakikalık seanslarda kesinlikle ders ile ilgili bir şey düşünülmemelidir.

  -25 dakikalık seans boyunca dikkatin dağıtılmasına izin verilmemelidir. Cep telefonu sessize alınmalıdır.

  -Yapılacak işin planlaması gerçekçi olmalıdır. Ne çok ne de az, her şey kararınca olmalıdır.

  -Günlük ve haftalık analizler yapılmalıdır.

  -Hedefler belirlenir ve bu hedefler doğrultusunda çalışılır.

  -Bölünen pomodoro seansları da oldukça az tutulmalıdır.

     Zamanı yönetirken bazı önemli noktalar vardır. Bunlara dikkat edilmelidir. Örneğin mükemmelliyetçi olmak kişiye zaman kaybettirir. Çünkü kişi işi mükemmel olarak bitirmek isteyince ayrıntılara takılır ve gereksiz yerlerde fazla vakit harcar. Bu yüzden işi yeteri kadar iyi yapmak gerekir. İnsanlara hayır diyebilmek de olası durumlarda bize zaman kazandıracaktır. Çünkü istemediğimiz bir durumu sırf hayır diyemediğimiz için kabul edersek yine asıl hedeflerimizden, işlerimizden uzaklaşmış oluruz ve  bizim için çok kıymetli olan zamanımızdan ödün vermiş oluruz.                                                                                                                                                        Kaynakça

    Nezahat Güçlü, “Zaman Yönetimi”, Dergipark Dergisi, S. 25 (Ocak 2001), s. 87.

   https://medium.com/t%C3%BCrkiye/eisenhower-matris-ve-zaman-y%C3%B6netimi-7d4d249da84

   https://www.meslekhocam.com/pomodoro-nedir-pomodoro-teknigi-ile-verimli-ders-calis/

Bu yazı 3567 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum