içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÇİFTLERDE DUYGULARI GÜÇLENDİRMEK

Duygu düşünceden oldukça farklı olan bir beyin olgusudur. Kendine has bir nörokimyasal ve fizyolojik temeli, kendine ait bir dili vardır. Duyguyu yayabilme, onu sembolize edebilme ve ifade edebilme, sağlıklı bireyin özelliklerindendir.

Duygular değerli sinyallerdir. Bu sinyalleri dikkate aldığımızda tehlikede olup olmadığımızı, sınırlarımızın ihlal edilip edilmediğini anlayabiliriz. Bir nevi duygular işlerin yolunda gidip gitmediği konusunda bize rehberlik ederler.

İnsanların birbiriyle olan ilişkileri duygusal deneyimlerin kaynağıdır. İki kişinin iletişim kurması iki kimyasalın karşılaşması gibidir ve her türlü tepkime meydana gelebilir. Sevilen kişinin bakışı, dokunuşu ile endorfin hormonunun salgılanması bedendeki karmaşık yolculuğu başlatır. Farklı ipuçlarıya diğer kimyasalların da harekete geçmesi eşlerin farklı şekilde hissetmelerine ve davranmalarına neden olur. İlişki kimyasalların ve alıcı bölgelerin evliliğidir.

İnsanlar eşleriyle ilişkileri iyi gittiğinde sakindirler ve kendilerini iyi hissederler. Her şey yolunda olmadığında huzursuz ve üzgün olurlar. İlişkinin seyrinde duyguların önemi büyüktür. Duygu koçları, partnerlerin kendi duygularını tanıma ve kontrol edebilmeleri için aşağıda verilen durumları dikkate almaları görüşündedir.

Yakınlık ve Bağlılık Duyguları

Yakınlık ve bağlılık duyguları ilişkilerin temelidir. Yetişkinlerin sağlıklı bağlanma ve yakınlaşma ilişkileri duygusal açıdan hazır olmayı, karşılık vermeyi, güven ve sıcaklığı içerir.

Yakınlığın kırıcı duygularını paylaşmaları, zorunlu ve zıt duyguların aşk ilişkilerinde olağan olduğu, aşık olunan kişiden zaman zaman nefret etmenin kaçınılmaz olduğu bir gerçektir. Önemli olan çiftlerin hangi duyguların sorunlu ve daha çok ilgilenilmesi gereken duygular(öfke ve olumsuz duygular) hangi duygularınsa sağlıklı ifade edilmesi gereken duygular olduğu bilmeleridir.

Duygular Problemleri Tespit Eder

Duygular insanlara bir şeylerin yanlış gittiğini anlatır. Eğer bir kadın üzgün ise ya da eşine kızgınsa bir şeyleri yanlış gittiği bilgisini alıyordur. Eğer bu kadın ne hissettiği ya da neye ihtiyacı olduğu konusuna önem vermezse eşiyle olan ilişkisi kötüye gidecektir. Çiftler, kendilerini nasıl yönlendirdiklerini ve ilişkilerinin nasıl gittiğini gösteren geri bildirimleri öğrenmelidir. Unutulmamalıdır ki; karşılıklı konuşmadan sorunlar çözüme kavuşamaz.

Duygular İletişim Kurar

Duygular; eşlere, bir tarafın ilişki, ihtiyaç ve beklentilerini diğer tarafın ne kadar karşıladığı sinyalini verir.

Çiftlerin iletişiminde duygularla baş etmede gerekli olan şey ‘ hem aklın ve kalbin hem de kabul ve sorumluluğun birleşmesidir.’ Duyguların ve aklın yönlendirdiği ifade en iyi oldur. Bu da ancak insanların duygularının ve hislerinin farkında olmasıyla mümkündür.

Duygusal İfade ve Yakınlığın Yaratılması

Herkes dinleyen, anlayan bir eş ister. Eşler kalplerinden geçenleri birbirlerine açıklayabilmelidir.

Çiftlerin samimi olmak için kendi içlerinde her ne oluyorsa ifade etmeleri karşısındaki kişi beklediği gibi karşılık vermezse bununla başa çıkabilmeleri önemlidir.

Yakınlık Korkusu

Çoğu kişi bir kere incindiğinde bir daha başkalarına ihtiyaç duymayacağına yemin eder. Burada duygu koçlarının görevi bireylerin korku ve olumsuz düşüncelerini değiştirmelerine yardımcı olmaktır.

Çiftlerin sorunları nasıl başlar

Çiftlerin yaşadığı temel sorunlar, bağlılık veya yakınlık ihtiyaçlarıyla ya da ayrılık veya bağımsızlık ihtiyaçlarıyla ilgili çatışmalarda eşlerden birinin ihtiyaçları için diğerini değiştirmeye çalışmasından kaynaklanır.

Kırgınlık ve Öfkeyi Yenmek

Eşler kırgınlıklarını veya öfkelerini ifade edemediklerinde duvar örmeye başlarlar. Üzüntünün temelinde kırgınlık, kırgınlık temelinde öfke vardır. Çiftlerin bu duyguları başarılı bir şekilde ifade edebilmeleri için önce öfke ve üzüntü duygularını birbirime karıştırmadan ayrı ayrı hissetmeleri gerekir. Ardından eşlerin her ikisinin de öfkelerini suçlama olmadan, mümkünse iyi niyet göstererek açık bir şekilde ifade etmeleri gerekir.

Kendini Sakinleştirmek

İnsanların tartışmalar girdikleri durumlarla başa çıkmak için kendilerini sakinleştirmeleri gerekir. Yapılması gereken geçmişin güven ve şefkat anılarıyla ve geçmişteki kötü zamanların yeniden iyiye dönmüş olduğu bilgisiyle kendilerini sakinleştirmeleridir.

KAYNAKÇA

Prof. Dr. BALCI ÇELİK S.(2017). Çiftlerde Duyguları Güçlendirme ve Duygusal Okur Yazarlık Etkinlikleri. Ankara. Vize yayıncılık

Bu yazı 4410 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum