içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DİZİ ANALİZİ: FREUD

DİZİ KÜNYESİ

Yayın Tarihi: 23.03.2020

Dizi Adı: Freud

Bölüm Sayısı: Sekiz

DİZİ ÖZETİ:

Freud dizisi sekiz bölümden oluşmaktadır. Bölümler ortalama elli dakika süresindedir. Sekiz bölüm birbiriyle bağlantılı olarak ilerlerken her bölümün konu başlığı değişmektedir. Konu başlıkları; histeri, travma, uyurgezerlik, totem ve tabu, arzu, regresyon, katarsis ve bastırma.

Dizinin konusu Viyana’da histeri vakaları üzerinde başlamaktadır. Freud’un meslektaşları histeri vakalarını fiziksel eylemlerle açıklasa da Freud bunu kabul etmemektedir. Önündeki engellere rağmen bilinç, bilinçaltı, bilinçdışı ile çalışmaktadır. Ancak başlarda kullandığı teknik olan hipnoz da pek başarılı olamamış hatta kendini kanıtlamak için sahte hipnozlara başvurduğu görülüyor. Daha sonrasında Fleur isimli macar asıllı medyum biriyle tanıştığında olaylar tamamen değişmektedir ve zamanla Freud çalışmalarının meyvelerini alacaktır.

Dizide Freud’un aile yapısı ve özellikle pazar ritüelleri sıklıkla gösterilmektedir. Babasına karşı öfkesi, annesine karşı duyduğu cinsel arzu bölümlerde ara ara karşımıza çıkmaktadır. Hastaneden teorilerini uygulama konusunda ısrarcı olduğundan kovulmakta ve sonrasında hipnoz üzerinde ilerleme kaydederek bir cinayetin aydınlatılmasında aktif rol almaktadır.

Dizide kuramsal bilgiler ön planda değildir. Macar asıllı soylu bir ailenin imparatorluğu medyumluk sayesinde içten fethetmeye çalıştığını görmekteyiz. Ancak son bölümlere de Freud’un psikanalitik kuramından izler bulunmaktadır.

DEĞERLENDİRME:

Dizide beğendiğim unsurlar:

Polisiye dizi olarak izlenebilecek, sürükleyici bir kurguya sahip.
Dönemin Viyana’sı ve özellikle sanatsal özelliklerini oldukça güzel yansıtılmış.
Breuer, Freud ve histeri hastası Fleur arasındaki ilişkiden esinlenilerek kurgulanan dizi histeri hakkında bilgi sahibi olmamı sağladı.
Birçok kısmına başta anlam yükleyemeyip kafamda soru işaretleri oluşturan fakat sonunda kuramla ilişkilendirilerek soru işaretlerinin azalmasını sağladı.
Korku ve gerilim sahneleri olmasına rağmen korkutmuyor.
Freud’un geliştirdiği kavramlar bazı yerlerde dizideki karakterlerde can buluyor. Oral döneme takılı kalma gibi.

Dizide beğenmediğim unsurlar:

Freud psikoloji için oldukça önemli bir isim ancak dizideki Freud hipnoz tekniği ve bir medyumla birlikte cinayetleri çözmeye çalışan bir bilim adamı olarak gösteriliyor.  Freud’un psikanalitik kuramını izlemeyi beklerken hipnoz yeteneği yüksek bir medyumu tedavi ederken izledim.
Dizide başkarakter Freud olmasına rağmen FleurSalome yani medyum daha ön planda olmakta ve dizinin altı bölümünde hikaye medyumun çevresinde dönmekte Freud yan karakter olarak görünmektedir.
Diziye başlarken beklentim biyografik bir dizi olduğundan bölüm başlıklarından öğrenebileceğim çok şey olduğunu düşündüm. Fakat Freud’u hastaneden hasta kaçıran, şeytan çıkarma ritüellerine katılan biri olarak görmek beklentimi düşürdü.

Bu yazı 1929 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum