içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ETKİLİ ANNE-BABA EĞİTİMİ

Dr. Thomas Gordon’un Etkili Anne Baba Eğitimi adlı kitabında anne babaların çocuklarıyla daha etkili nasıl iletişim kuracakları uygun bir dille anlatılıyor. Kitabı okurken ben dili iletilerinin, etkin dinlemenin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu fark ettim. Güç kullanarak yapılan eğitimin fazlasıyla yanlış olduğu fakat ebeveynlerin başka yöntem bulamadıklarından bunu devam ettirdikleri bir gerçek. Etkili Anne Baba Eğitimi kitabında özellikle bu konuya açıklık getiriliyor. Ebeveyn ve çocuk arasında kazanan kaybeden olmamalıdır. Anne çocuğa baskı kurarak onu yapma, bunu yap diyorsa; kazanan taraf olmaya çalışıyor. Tersine çocuk her ağladığında istediğini elde edebiliyorsa bu sefer de çocuk kazanan taraf olmaya çalışıyordur. Bu durumda taraflardan biri mecburen sonuçtan memnuniyetsiz olacaktır.

Ebeveynler çocuğu yargılar, eleştirir, ahlak dersi ve öğüt vermeye çalışırsa çocuk kabul edilmediğini düşünür ve kendini aileye karşı kapatır. İnsanların danışmanlara gelmesinin en büyük nedeni de kabul edildiğini, sözlerinin önemli olduğunu hissetmeleridir.

Etkili anne baba eğitiminde ilk ve en önemli adım çocuğu olduğu gibi kabullendiğini çocuğa göstermektir. Peki çocuğu kabullendiğimizi nasıl gösterebiliriz? Örneğin çocuk bir şeyle uğraşırken onu yönlendirmeye çalışmadan uzaktan izlemek kabullendiğimizin sözsüz bir iletimidir.

Çocuklarımızı kazan-kaybet yöntemiyle yetiştirmekten başka ne olabilir ki diyor olabilirsiniz? Kitapta kaybeden yok yönteminden ayrıntılı bir biçimde bahsediliyor. Burada kısaca değinmek istiyorum.

Kaybeden yok yöntemi hem çocuk hem de ebeveyn için uygun bir çözüme ulaşma yoludur. Karşılıklı konuşarak ortak bir çözüm bulunur. Ve bu çözüme uymak için yöntem aranır.

Çocuk çözümü uygulamaya daha isteklidir. Çünkü insanlar alınmasında katkıları olan kararları uygulamaya kendilerine zorla kabul ettirilen kararları uygulamaktan daha istekli olurlar.

Kaybeden yok yönteminin altı basmağı

  • Çatışmayı (sorunu) tanımlama

  • Çözümler üretme

  • Çözümleri değerlendirme

  • En iyi çözüme karar verme

  • Kararın nasıl uygulanacağını belirleme

  • Değerlendirme için çözümün uygulanışını izleme

Anne baba ve çocuğun gereksinimlerinin çatıştıkları bir durumla karşılaştıklarında ebeveynler herkes tarafından kabul edilebilecek bir çözümü aramaları için çocuktan katılım ister. Herkes çözüm önerebilir. Çözümleri değerlendirir ve sonunda herkese uygun gelen birinde anlaşırlar. Hiçbiri çözüme karşı gelemeyeceği için güç kullanarak birbirlerine boyun eğdirmeye çalışmazlar.

Kaybeden yok yönteminde en etkili araç etkin dinleme yapmaktır.

Peki etkin dinleme nedir?

  • Etkin dinlemede alıcı gönderenin duygularını ya da gönderdiği mesajın ne ifade ettiğini anlamaya çalışır.

  • Ardından anladığını ifade eder ve gönderenin onayı için geri yollar.

  • Alıcı asla kendine ait bir mesaj iletmez. Sadece gönderenin mesajından ne anladıysa onu iletir. Ne eksik ne fazla.

Etkin dinleme için kitapta çok güzel bir ifade var: etkin dinleme topu çocukla beraber tutmak demektir. Ebeveyn çocuğa etkin dinlemeyle yaklaştığında çocuk da kendi kendine düşünmeye başlayacaktır.

Çocuğun üzüntüleri, şaşkınlıkları, kaygıları, başarısızlıkları yine çocuğa aittir. Ebeveyne değil. Ebeveyn çocuğun yerine bunları düşünmeyecek ona kendi kendine düşünebilmeyi öğretecektir.

Çocuğun canı yandığında ya da aniden ağlamaya başladığında normalde vereceğiniz tepkiler çocuğunuzu sakinleştirmiyorsa bir de etkin dinlemeyi deneyin.

Örneğin küçük çocuk annesinin saç maşasıyla parmağını yaktı.

Çocuk: (Ağlamaya başlar.)

Anne: Oo bu gerçekten çok acıtır.

Çocuk: Evet. Ne kadar kötü yandığına baksana.

Anne: Gerçekten ciddi bir yanık gibi görünüyor. Bu çok acıtır.

Çocuk: (Ağlamayı keser.) hemen üzerine bir şey koy.

Anne: Tamam. Acını hafifletmek için buz getireceğim. Ardından merhem süreriz.

Örnekte de görüldüğü gibi çocuklar sadece kendilerini ne kadar kötü hissettiklerinin bilinmesini isterler.

Dr. Thomas Gordon’un Etkili Anne Baba Eğitimi kitabını her yetişkin okumalıdır. Bizlere öğreteceği çok şey var.


 

Bu yazı 3659 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum