içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

OYUN BAĞIMLILIĞI

Oyun her yaştaki insanlar için karşımıza çıkmaktadır. Özellikle dijital ortamlardaki oyunlar hayatımızda önemli bir yer edinmektedir.

Oyun denilince aklımıza sadece çocuklar gelmemelidir. Yetişkinlerde de gözlenen oyun oynama davranışı aynı zamanda çocuklara örnek olmaktadır.

Dijital ortamda yer alan oyunların oynanmasıyla ortaya çıkan en önemli sorun oyun bağımlılığına neden olması gösterilmektedir. Oyun bağımlılığı; sağlığı, başarıyı, günlük yaşantıyı olumsuz etkileyecek biçimde aşırı oyun oynama olarak tanımlanabilir.

Oyun bağımlılarının pek çok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler arasında en çok ön plana çıkanı çok uzun süre oyun oynamalarıdır. Dışarıdaki hayatlarından arda kalan vaktin neredeyse tamamını oyun oynayarak geçirmek isteyen oyun bağımlıları oyun oynamaya başladıklarında planladıklarından daha uzun süre oynarlar ve çoğu zaman süre kontrolünü kaybetmiş olurlar. Ne kadar süre oyun oynadıkları sorulduklarında ya da oyun oynamaları engellendiğinde sinirlenirler.  Bunların yanında oyun oynama zamanının gelmesini heyecanla beklerler, tekrar tekrar oynamak isterler. Oyun oynarken ihtiyaçlarını geciktirirler, görevlerini aksatırlar. 

Dışarıda vakit geçirmek, televizyon seyretmek, spor gibi etkinlikler yerini oyuna bırakır. Bu değişiklikler zamanla bireyde yalnızlık duygularının artmasına yol açar. Bu yalnızlık da işin içinden çıkamayan bireyi daha da oyuna iter.

Oyun bağımlılığını etkileyen faktörler nelerdir?

Her top oynayan kişinin futbolcu olamayacağı gibi her oyun oynayan kişi de oyun bağımlısı değildir. Fakat bazı bireyler diğerlerine göre daha fazla bağımlı olma eğilimindedir. Peki bazı kişilerin daha fazla oyun bağımlısı olma riskinin nedeni nedir?

Bunların başında zaman yönetimi becerisinin zayıf olması, nevrotizm, sürekli kaygı, düşük benlik ve depresyon gibi psikolojik sorunlar sahip olmak gelmektedir. Ayrıca gerçek dünyadan kaçmak için de oyun oynama eğilimli olunabilir.

Bireylerde bulunan bu psikolojik sorunlar çözülmezse zamanla daha ileriye gidebilir ve aynı oranda oyun oynama düzeyi de artar.

Oyun bağımlılığı için risk oluşturan diğer bir faktör anne baba tutumudur. Ergenlikte ebeveynler tarafından otoriter bir tutum, duygusal soğukluk ya da ilgisiz davranma gibi durumlar çocukları ihtiyaçları karşılamak için bilgisayar oyunlarına yöneltmektedir.

Her yaş grubunda oyun oynayan bireyler bulunmasına rağmen oyun oynama yaşı gittikçe düşmektedir. Ayrıca bilgisayar ve internet olanaklarına sahip olmak da oyun bağımlılığı olma olasılığını arttırmaktadır.

Oyun bağımlılığını önlemeye yönelik öneriler:

Oyun bağımlılığı ortaya çıktıktan sonra iyileştirmeye yönelik yapılacakların yanı sıra, oyun bağımlılığını önlemek için alınabilecek tedbirler de bulunmaktadır.

Bu durumlarda ailelerin alması gereken bazı tedbirler şunlardır:

Çocukların oyun başında geçirdikleri vakti aileler kontrol altında tutmalıdır.

Çocukların oyun seçimi aileler tarafından denetlenmelidir. Çocuğu olumsuz etkileyecek oyunlarda aileler çocukları ile konuşmayı denemeli, bu tarz oyunlar oynamasının nedenleri araştırılmalıdır.

Aileler çocukları ile zaman geçirmelidir. Çocuklar aileleriyle mutlu zaman geçirirse oyun oynama süreleri azalır.

Aileler çocukları ile iletişim halinde olmalı ve onlardaki herhangi bir değişimi gözlemleyecek yakınlıkta olmalıdır.

Aileler çocuklarını fiziksel gelişimine göre en az bir spor dalıyla ilgilenmeleri sağlamalıdırlar.

KAYNAKÇA

HORZUM Mehmet Barış, Güngören Özlem Canan, DEMİR KAYMAK Zeliha ‘Oyun Bağımlılığı’,

 AYAS Tuncay, HORZUM Mehmet Barış,

Vize Yayıncılık, Ankara, 2017, s 85-106.

Bu yazı 3919 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum