içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

UÇURTMA AVCISI

Khaled Hosseini (Halit Hüseyni) aslen Tacikistanlı olup 1965 yılında Afganistan’da doğmuştur. Khaled Hosseini’nin ilk romanı olan Uçurtma Avcısı birçok ülkede 8 milyon insan tarafından okunmuş, kitap yetmiş ülkede basılmıştır. Kendisinin de tanık olduğu olayları kurgulayarak akıcı bir dille anlatan yazar, bu romanıyla büyük başarı yakalamıştır.

Uçurtma Avcısı’nda yazarın etkili anlatımı, kitabın başından itibaren okuru etkisi altına almayı başarıyor. Olay örgüsü Afganistan, Kabil’de geçiyor. Beraber büyüyen bir o kadar da farklı hayatları olan iki çocuğun yaşadıkları; siyasi olaylar, savaşlar, işgaller çevresinde büyük bir ustalıkla anlatılmıştır.  Emir ve Hasan süt kardeştir. Emir zengin ve hatrı sayılır bir işadamının oğlu, Hasan ise onun hizmetkarının oğludur. Aynı zamanda Hasan orada sevilmeyen Hazara çocuğudur. Emir ve Hasan’ın dostluğu, sonrasından Emir’in Hasan’a ihaneti ve içten içe yaşadığı pişmanlığı anlatılmaktadır. Kitabı okurken Emir'e sinirlenecek, Hasan’a üzüleceksiniz. Uçurtma yarışıyla başlayan kitap yine bir uçurtma yarışıyla son buluyor.

Kitap Afgan toplum hayatını çarpıcı biçimde göstermekte ve Taliban denilen oluşumun nasıl kötü bir yapı olduğunu bize hatırlatmaktadır.  Savaş her zaman yıkımdır hele ki çocuklar için.

Kitapta geçen ‘ Senin mutlu olmana ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları aman izin verirler.’  sözü ancak bu kadar anlamlı olabilir.

İlgiyle okuduğum kitabı sizlere de tavsiye ederim.

KİTABIN ADI: UÇURTMA AVCISI

YAZAR: KHALED HOSSEİNİ

SAYFA SAYISI: 375

Bu yazı 3867 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum