içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

FARKLI DÜŞÜNMEK

Hayatımızdaki gelişmeler, farklılıklar ile meydana gelmektedir. Bir kişi güzel bir fikir ortaya koyar fakat gerçekleştirebilecek imkanı olmayabilir, böyle bir durumda yardım alarak fikrini hayata geçirilebilir. Buradan alınabilecek bir sonuç hayatımızda aldığımız kararlarda tek olursak eksik ilerliyor olabileceğimizdir. Tek başımıza bir noktaya kadar ulaşabilirken başka bir kişinin kulağımıza bir şeyler fısıldamasıyla daha güzel olabileceğini söyleyebilir ve fikrinizin gelişim düzeyine katkı sağlayabilir. Bireylerin olaylar karşısındaki bakış açısı farklıdır ve bizi biz yapan farklılıklarımız hayatı kolaylaştırabilir. İnsan olmanın en güzel özelliklerinden biride düşünebilmektir ve en güzel şekilde hayatımıza entegre edebilmemiz gerekmektedir. Düşünmek, yaratıcılığı da beraberinde getirecektir.

Örneğin bir saat araba kiralamak istiyorsunuz fakat bu ihtiyacı size sunan bir sistem olmadığı için kiralama işlemini gerçekleştiremiyorsunuz. İhtiyacınızı karşılayacak bir sistem olsa diye düşünen binlerce birey vardır lakin bu ihtiyacı sistemleştirmek için destek alabileceği kişi olmadığından yeterli girişimde bulunmaz. Bu durumda destek almak için ekip gerekiyor. Tek başına yapılabilecek kolay bir durum değildir çünkü danışma hattı için personel, sistemi kurmak için yazılımcıya, araçlar içinse sermaye gerekli. Bunların hepsine sahip olsanız dahi her şeye yetemezsiniz. Sistemde açık her zaman olacaktır. Ekip halinde işe başladığınızda sistemdeki çalışma daha kontrollü bir şekilde olacaktır.

Bir durumu geliştirmek için fikirlere sahip oluruz ve çoğu zaman unutulup giden fikirlerdir. Büyüklerimiz fikirlerini bir kağıda yazmamızı söyler ve yazmanın önemini bilen bilmeyen herkesin ağzından duyduğumuz için yeterince önemsemeyiz. Yazmanın önemi unutmamamız için başlar ve kâğıda yazdığımız diğer fikirlerle birleştiğinde ortaya çıkan ürün ilk halinden daha gelişmiş durumda olacaktır. Düşünmemiz gerekiyor, hayatı güzelleştiren insanlığı geliştiren düşünceler herkeste olduğu gibi sende de var fakat ilk adımı atmak her zaman zordur çünkü senin de değişmen anlamına geliyor. Değişmek için belki şu an tam zamanıdır ya da fikrini hayata geçirmenin zamanı gelmiştir.

Düşünme ve yaratıcılığın birleştiği scamper tekniğindeki gibi soruları sorduğunuzda düşüncenin gelişme boyutunu inceleyebilirsiniz ve ekleme çıkartmalar yapabilirsiniz.

SCAMPER TEKNİĞİ

1.Yer Değiştirme (Substitude )

Şemsiyenin yerine ne kullanabiliriz?

2. Birleştirme (Combine)

Şemsiyeyi başka hangi nesneyle birleştirebiliriz?

Şemsiyeyi … nesnesi ile birleştirebilir miyiz?

3. Uyarlama (Adapt)

Şemsiye hiç icat edilmemiş olsaydı onun yerine hangi nesneyi kullanırdık?

4. Değiştirme, Küçültme, Büyütme (Modify, Minify, Magnify)

Şemsiye daha ağır ( hafif, küçük ) olsaydı nasıl olurdu?

5.Başka Amaçlarla Kullanma (Put to other uses)

Şemsiye bizi yağmurda ıslanmaktan koruyor. Peki, şemsiyeyi başka hangi amaçlarla

kullanabilir?

6. Yok Etme, Çıkarma (Eliminate)

Şemsiyenin hangi parçasını çıkartabiliriz?

7. Tersine Çevirme ya da Yeniden Düzenleme (Reverse, Rearrange)

Şemsiyeyi sen tasarlasaydın nasıl bir tasarım yapardın? Gibi sorular sorulabilir.

 

 

KAYNAKÇA

https://akademiegitimdanismanlik.com.tr/yazilarim/

 

 

Bu yazı 1134 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum