içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

FARKLILIKLARINLA DEĞERLİSİN

Farklılık kelime anlamı olarak başkalık olarak Türk Dil Kurumu’nda yer almıştır. Birey kelimesi ise kendine özgü olarak Türk Dil Kurumu’nda yer almıştır. İki tanımda da ortak bir sonuç vardır ve bu sonuçları insanda birleştirdiğimizde farklı kendine özgü bir yapısı olduğu sonucuna varabiliriz. Yaptığımız her işi başka bir kişiye göre farklı yaparız. Farklı düşünürüz, farklı yürürüz, farklı yüz ifadelerimiz vardır, farklı şekilde üzülüp farklı şekilde mutlu oluruz. Hayat farklılıklardan ibarettir aslında.  

Normal bir hayat sürmek aslında farklı yaşamamak, başkalarına bağlı yaşamak gibidir. Normal olmak, kendin olamamaktan kaynaklanır. Kendin gibi düşünmemekten, başkasını mutlu ederek kendi mutluluğunu yaşayamayarak kendin için değil de bir başkası için yaşamak gibidir, farklılıklarına saygı duymadan yaşamak. Oysa farklılıklar insanın kendisini hayatın içinde bulabileceği, kendisini sevebileceği ve hayattan zevk alabileceği biricik bir birey olarak yaşamasıdır.  

Herkesin içinde farklılıklar vardır. Her birey farklı olmasa, başarı ya da başarısızlık diye bir şey olur muydu ya da başarısızlık durumunda tepki verir miydik? Bizi üzen durumlarla karşılaştığımızda ağlarız ya da başka bir üzülme davranışı gerçeklestiririz. Bir düzenin içerisindeysen ve o kalıplar dışına çıkamıyorsan zaten hata ya da başarının tanımından ne kadar söz edebiliriz? Her şeyin normal olduğu bir dünya sıkıcı dimi, işte içimizdeki farklılıklar bizleri biricik yapan bizi biz yapan davranışlarımızdır. Sen tüm farklılıklarınla değerlisin. 

Farklılıkları hayattan örneklerle inceleyelim. Diyelim ki yeni bir şirket kurdunuz ve şirketinizde çalışmak üzere ekip arkadaşı arıyorsunuz. Sosyal medyadan ilan verdiniz ve daha sonra gazeteye ilan verdiniz. Verdiğiniz ilanda ‘şirkette çalışmak üzere ekip arkadaşımızı arıyoruz’ yazmışsınız. Hangi pozisyonda çalışmak üzere çalışacağını yazmamışsınız sadece ekip arkadaşı yazıyor ilanda. Bu durumda farklılıklara bir örnektir. Her şey tek bir koldan ilerlemiyor. Farklı iş birimleri var ve bu birimlerde çalışmak üzere o alanda çalışabilecek ekip arkadaşı almalısınız. Bu durum kendimiz içinde bu şekildedir. Kendi işimizin patronu biziz ve birçok farklı özelliklerimiz var kendimizi geliştirdiğimiz sürece şirketimiz her zaman yükselişe geçecek. 

Arkadaşlarınızla birlikte bir kafede oturuyorsunuz ve davranışlarınız hep aynı hareket ederek, aynı düşünerek geçiyor. Bir proje için bir fikir ortaya atılıyor ve herkes ortaya atılan düşünceye katılıyor. Yeni bir fikir ya da o fikirdeki eksiklikleri kimse fark edemiyor. Herkes robotlaşmış gibi hareket ediyor. Yeni ürün ortaya koyulamıyor ya da farklı hareket eden kişi yok. Herkes aynı düşünüyorsa aslında o masada kimse bir şey düşünmüyordur. Çok sinir bozucu olurdu bu durum, tabi o şekilde yaşıyor olsaydık sinir bozucu bir durumdan söz edebilir miydik?  

Farklılıklar insanların birbirlerini tamamlayan özellikleridir. Kendimizde olmayan bir özellik başkasında vardır ve yardımlaşarak tamamlarız. Her birey birbirinden farklıdır ve birey bunun farkındalığına vardığında hayata, etrafında olup biten durumlara, fikir geliştirme konusunda özgüvenli ve yeterli olarak davranışlar sergileyebilir, kendini gerçekleştirmende farklılıklarına odaklanarak potansiyelini en iyi şekilde kullanabilirsin. 

                                                                                                                     

Bu yazı 1594 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum