içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

PARADOKS MU?

Plutark'ın aktardığı Yunan efsanesine göre, Girit'ten muzaffer dönen Theseus'un gemisi Atina'da hatıra olarak uzun süre muhafaza edilir. Zamanla geminin tahtaları çürüdükçe yenileriyle değiştirilir. Öyle ki, bir gün geminin değiştirilmedik hiçbir parçası kalmaz. Bu durumda gemi hala Theseus'un gemisi sayılır mı, yoksa başka bir gemi haline mi gelmiştir? Yıllar içinde çıkarılan tüm parçalar kullanılarak ikinci bir gemi yapılsa, bu Theseus'un gemisi olur mu?Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.

Bu paradoksa içimizde biriktirdiğimiz duygu ve düşüncelerin üzerimizdeki etkisi olarak baktığımızda bizlerinde zamanla değişen düşünceleri ve edindiğimiz tecrübelerimiz vardır. Daha farklı bakarsak içimizde verdiğimiz savaşların sonucunda yeniden doğarız ve ortaya yeni bir ben çıkartmış oluruz. Parçalardan oluşan gemi sadece eski anılarımız olarak blinçaltımızda kalacaktır. Değişim bizleri ileriye adım atmamızı sağlayan itici güçtür. Gemi aslında denizde batmamak için parçaları değişmiştir.İleriye gitmemiz için düşüncelerimizin ve davranışlarımızın pozitif yönde değişmesi bizleri daima ileri atacaktır. Eski parçalardan oluşan gemiye tekrar bakarsak eski gemi zorluklardan geçti ve artık yenilenmeye ihtiyacı var. Bizde Theseus’un gemisi gibiyiz batmamak için gerekli pozitif değişimleri gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Değişen parçalardan oluşan gemi bizim çocukluk anılarımız gibi değerini koruyor olsa da artık biz eski gemi değil yenilenmiş gemi olmaktayız.

Heraklitos'a göre, varlıklar sürekli değişmektedir. Bu nedenle yukarıdaki konu bir paradoks değildir, ‘Theseus'un gemisi daha Atina'ya vardığı günün ertesinde farklı bir gemi olmuştur.’demiştir.

Heraklitos’un sözlerinde ise bu duruma bakışı ise bizler gelişim yolcuğuna girdiğimizde eski benliklerimizin üzerine daha sağlam temel atmak için bu yola girmiş bulunuyoruz ve bu süreçte eski benliğimizin eski parçalarını değiştirerek yeni bir benliğe sahip oluruz.Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir. (Heraklitos)

Aristo'ya göre bir varlığı tanımlayan dört neden vardır. Şekilsel neden veya şekil, bir varlığın görünüşü, tasarımıdır. Maddesel neden, maddesidir. Aristo'ya göre bir şeyin neliğini şekilsel neden tanımlar, dolayısıyla Theseus'un gemisi, aynı gemi olarak kalmıştır, zira şekli değişmemiştir. Aristo'nun diğer bir nedeni nihai neden veya maksattır. Theseus'un gemisinin tahtaları değişse de maksadı (Theseus'u taşımak) değişmemiştir, hala aynı gemidir. Son olarak etkin neden bir şeyin kim tarafından ve nasıl yapıldığıyla ilgilidir. Örneğin, bir geminin hangi tür ustalarla, ne tür aletlerle yapıldığı. Theseus'un gemisini ilk yapan ustalar ve onların aletleri, gemiyi onaranlarla aynı olduğu için, bu neden açısından da gemi aynı kalmıştır.

Değişim fiziksel, duygusal, motor becerileri, düşüncelerimiz gibi yaşantıların verdiği tecrübeler ile gelişim yaşam boyu devam eder ve bu süreçte geriye baktığımızda bizleri selamlayan eski anılarımız vardır. Aynı eski parçalardan yapılan gemi gibi.

Bu soru tekrar sorulsa,değişen tüm parçalar bir tarafta saklansa ve bunlar kullanılarak ikinci bir gemi yapılsa, bu Theseus'un gemisi olur mu?

 

KAYNAKÇA:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Theseus%27un_gemisi

Bu yazı 1392 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum