içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş, sözcük anlamıyla birçok Batı dilinde "derin düşünme" anlamına gelmekte olan bir terim olup, sözlüklerde, "kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad" olarak tanımlanmıştır.

Meditasyon bizleri hayatımızdaki zorluklar karşısında sağlıklı düşünemediğimizde, iş yoğunluğu içerisinde kendimize ihtiyacımız olan zamanı ayıramadığımızda, kaygılandığımız ya da stresli zamanlarda kendimizi dinleyebileceğimiz ve cevabını aradığımız sorularımızı bulabileceğimiz bir tekniktir. Hayat her zaman istediğimiz gibi sonuçlarla karşılaştırmaz bizleri ve bu gibi durumlarda sakinliğimizi koruyarak yeni çözüm yolları bulmamız gerekmektedir. Bu çözüm yollarını sağlıklı şekilde bulabilmek için sakinliğimizi koruyarak karar vermeliyiz. Sakinliğimizi koruyarak stres altında stresimizi en iyi şekilde kullanarak yaratıcı bir çözüm ile o durumun üstesinden gelinebilir. Meditasyonun etkileri sadece stresli ya da kendimizi iyi hissetmediğimizde etkisini gösteren bir teknik değildir. Kendimizi mutlu hissettiğimizde ya da güzel bir günün ardından kendimizi ödüllendirmek için de kullanabiliriz.

Harvard Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology, Yale Üniversitesi gibi kurumların klinik araştırma bulgularına göre her gün ortalama 20 dakika düzenli olarak meditasyon yapmanın başlıca faydaları olduğu sonucuna ulaşmışlardır. Ulaşılan sonuçlardan bazıları;

·        Stresi giderir

·         Uykusuzluğa karşı çok etkilidir, uyku kalitesi artar

·         Yüksek tansiyonu indirir ve kan basıncını azaltır

·         Kan basıncını azaltır

·         Kalp çarpıntısını hafifletir

·         Kabızlığı önler, sindirim sistemini düzenler

·         Erken yaşlanma sürecini engeller (DHEA Hormonları)

·         Madde ve her türlü bağımlılıktan özgürleşmeyi destekler

·         Sağlıklı ve irade kullanmadan kilo vermeyi sağlar

·         Yorgunluğu giderir

·         Kaygı, endişe ve muhtelif korkuları azaltır

·         İlişkileri iyileştirir, geliştirir

·         İç huzuru kazandırır

·         Fiziksel ve zihinsel detoks etkisi yapar

·         Verimlilik ve yaratıcılığı arttırır

·         Odaklanma yeteneğini arttırır, konsantrasyonu güçlendirir

·         Bağışıklık sistemini güçlendirir

·         Sezgileri uyandırır

·         Daha az yargılayıcı olmayı sağlar

Meditasyonu size o an iyi hissettiren bir müzik eşliğinde yapabilirsiniz. Klasik müzik, piyano sesi ya da çeşitli aplikasyonlarda bulunan sakinleştirici müzik olarak adlandırılan ve bunun gibi birçok farklı şekilde meditasyon tekniğini kullanılmaktadır. Sessizliğinde bir sesi vardır, o an müzik dinlemek odaklanmanızı zorlaştırırsa sessizliğin sesine kulak verin ve duygularınızla bütünleşin.

İlk meditasyon denemesi için 6 madde:

Madde:1 Rahat bir nokta belirleyin. Kendinizi rahat hissedeceğiniz ve çevrenizde sizi rahatsız etmeyecek bir ortam olmalı.

Madde 2: Yerde bağdaş kurmak size rahat gelmiyorsa, bir yastık veya bir tabure kullanabilir, sırtınızı duvara yaslayabilir ve hatta bir sandalyede de oturabilirsiniz. Önemli olan kendinizi rahat hissetmenizdir

Madde 3: Derin derin nefes alın.

Madde 4: Vücudunuzu tarayın Omurganızın dik durduğundan emin olarak, farkındalığınızı ayaklarınıza kaydırın, ayaklarınızın nasıl hissedildiğini fark edin, sonra nazikçe vücudunuzu aşağıdan yukarıya, başınıza kadar tarayın ve her bir bölgesinin tamamen gevşemesini sağlayın. Vücudunuzun her bir bölgesini nasıl hissettiğinize ve gergin bir nokta olup olmadığına dikkat edin, gergin bir noktaya geldiğinizde, rahatlamayı hayal ederek o gerginliğin yerine rahatlamayı koyun.

Madde 5: Zihninizin başladığınız noktaya göre tamamen farklı bir yere gittiğini her fark ettiğinizde (Bu akşam ne yemek yesem!), dikkatinizi yine merkezinize yoğunlaştırın.

Madde 6: Meditasyonu bitirin Birkaç dakika boyunca düşüncelerinizi gözlemledikten sonra, bir süreliğine farkındalığınızı kendinize çevirin. 

 

KAYNAKÇA

https://www.yukselencag.com/Meditasyon/Meditasyon-Nedir

https://tr.wikipedia.org/wiki/Meditasyon#Meditasyonun_amac%C4%B1

Bu yazı 1605 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum