içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

SINIR KOYMA BECERİSİ

Sınır Koyma Becerisi

 

 

Sağlıklı ilişkilerin temel taşlarından birisi sağlıklı sınırlardır. Sınırlar, sağlıklı kişisel alan yaratmak ve sorumluluklarımızın farkına varmamız için önemlidir. Peki herkesin her şeyine karıştığı bir toplumda sınır koyma becerisi nasıl geliştirilir?

 

 

Sınır nedir?

 

Sınırlar, fiziksel ya da duygusal olabilir. İnsan ilişkilerinde bireylerin ihtiyaçlarının, arzularının ve tercihlerinin ayrılmasını sağlar. Sınırlar, her bir birey için kendi kimliklerini ortaya çıkarmalarını, kişisel alanlarını korumalarını sağlayan ve kişinin kendine nasıl davranılmasını istediğini belirlemesini sağlayan bir kılavuzdur.

 

Sınır koymayı ilk ailemizden öğreniriz. Sağlıklı sınırların olmadığı evlerde büyümüş çocuklar sınır koymayı öğrenemediği için yetişkinlikte sağlıklı ilişkiler kurmakta zorlanabilirler. Sınırlar kültüre ve bireye göre değişmektedir. Bazı kültürlerde insanlar bireyselliğe önem verirlerken bazı kültürler de bireysellikten çok birlik beraberliğe önem verilir. Ancak bu bazen samimiyet adı altında sınırların aşılmasına sebep olabilir hatta sınırların en başta konulmasına bile izin verilmeyebilir.

 

Sınır koymak manipüle edilmenizi, kötü muameleye maruz kalmanızı, haklarınızın ihlal edilmesini engeller; başkalarının hayatınıza müdahalelerinden korunmanıza yardımcı olur. İnsanların hayatınıza ne kadar girebileceğini belirler, sorumluluklarınızın nerede başladığını ve nerede bittiğinin belirlenmesini sağlar.

 

Kişisel sınırların aşılması veya olmaması bireyin stresli, ihlal edilmiş, duygusal olarak tükenmiş, kullanılmış hissetmesine yol açar. Sınır koymakta zorlanan bireyler kendi duygularını diğerlerinin duygularından ayırmakta zorlanabilir. Bu sebeple kişi kendisinden önce başkalarına yardım etmekten sorumlu hissetmeye başladığı için kendi meseleleriyle başa çıkmakta zorlanabilir.

 

Sınır nasıl koyulur?

 

Sağlıklı sınırlar belirlerken başkalarının size karşı hangi davranışlarının kabul edilebilir, hangi davranışların strese, sıkıntıya yol açabileceğini düşünebilirsiniz. Örneğin, sizin vermeniz gereken bir kararı başkasının vermesi sizi strese ve sıkıntıya sokacaktır. Kendi adınıza karar vermek de strese sebep oluyor olabilir ancak bu sizin sorumluluğunuzdur ve sorumluluğu üstünüze almanız gerekir. Sınır koyamayan insanların yaşadığı bir başka durum da hayır demekte zorlanmaktır. Nerede hayır , nerede evet diyeceğimizi öğrenmek sınırların belirginleşmesinde büyük fayda sağlayacaktır. Kendinizle ilgili kararları vermek sizin sorumluluğunuz olduğu gibi başkalarının kararları, işleri de kendilerinin sorumluluğundadır. Başkalarının sorumluluğunu üstünüze almanız o kişilere yapılan bir iyilik ya da şefkat göstergesi değildir.

 

Kimlerle iletişim kurduktan sonra yorgun, kızgın, müdahale edilmiş ya da iletişim sırasında müdahale etme ihtiyacı hissediyorsunuz? Bu kişilere hangi konularda ve neden sınır koyamadığınızı fark etmek iyi bir başlangıç olabilir. Sınır koyamama sebeplerinizi anlamanız problemi çözmenizde faydası olacaktır. Sınır koymaya karar verdiğinizde bu kişilere anlayacağı şekilde bunu belirtmeniz gerekmektedir. Ne yazık ki bunu söylemek, karşınızdaki insanın anında bu sınıra saygı duyacağı anlamına gelmemektedir. Sınır koyduğunuz için bencilce davrandığınızı düşünerek suçlu hissedebilirsiniz ancak sınırınızı korumanız, sınırı aşanı uyarmanız gerekecektedir. Sınırlarınıza saygı göstermemekte ısrar eden insanlardan uzaklaşmanız ruhsal olarak size iyi gelecektir. Sınır koymak ve sınırlara saygı göstermek sağlıklı ilişki kurmak için çok önemlidir. Kendi değerinizi belirlemeniz için ve karşınızdaki insana değer verdiğinizi göstermenin iyi bir yoludur.

 

Sınırlar koymak, kendime duyduğum şefkati göstermenin bir yoludur. Kişisel sınırlarımın olması beni kaba, bencil ve duyarsız yapmaz çünkü ben kendi yolumu tercih ediyorum. Kendimi önemsiyorum.” Christine Morgan

Bu yazı 1049 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum