içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

TABUTTA RÖVAŞATA

Tabutta rövaşata, senarist ve yönetmenliğini Derviş Zaim’in üstlendiği 1996  yapımı dram türünde bir filmdir. Başrollerinde ise Ahmet Uğurlu ve Tuncel Kurtiz bulunuyor. 12’ ye yakın ödül almış bu film, 1 saat 16 dakika sürüyor.

 

       Film, Rumeli Hisarı civarında yaşayan Mahsun’un hüzünlü hayat öyküsünü ele alıyor. Mahsun, evsiz barksız, kimsesiz, gariban bir adamdır. Geceleri yatacak yeri olmadığı için balıkhane ve inşaatlarda yatar. Filmde İstanbul, alışılmış olan güzel ve gösterişli bir yaşamın aksine,  çok soğuk ve kasvetli bir havada yoksul ve kimsesiz bir şekilde yaşamanın zorluğuna dikkat çekiyor. Mahsun’ un Sarı adlı arkadaşının biri de soğuktan donarak ölmüştür.

 

       Mahsun, hem arabalara olan sevdasından hem de  soğuktan korunmak için geceleri araba hırsızlığı yapar. Çaldığı arabaları sabah olunca eski yerlerine temizleyerek bırakır. Araba hırsızlığından dolayı polisler tarafından yemediği dayak kalmamıştır ama yine de araba çalmayı bırakamaz. Mahsun’un sadece balıkçı arkadaşları vardır. Arada sırada onlara yardım eder. Mahsun, bağımlı bir kişiliğe sahiptir. Başkaları olmadan hayatını sürdürmekte çok zorlanır. Mahsun’ a teknesiyle balıkçılık yapan Reis yardımcı olmaktadır. Mahsun zamanının çoğunu kahvehanede geçirmekte ve birgün birikmiş çay borçlarından dolayı da kahvehaneden kovulur. Reis, Mahsun’un çay borçlarını ödeyip ona kahvehanede iş bulur. Mahsun, kahvehanede tuvalet görevlisi olarak işe başlar ve Mahsun’a kahvehanenin üst katında kalacak yer verirler.


 

       Mahsun, sürekli kahvehaneye gelen eroin bağımlısı bir kadına aşık olur. Kadının kalacak rahat bir yeri olmadığı için kadına kahvehanenin üst katında bir yer ayarlar. Yaptığı iyiliğe karşılık kadından gördüğü kötülük Mahsun’u çok üzmüştür. Yine de birgün Mahsun yardım isteyen bu kadına bir kez daha yardım eder. Mahsun, Reis’in teknesini kaçırıp kadınla boğazda gezinti yaparken kayalara çarparak kaza yaparlar. İkisi de kurtarılıp hastaneye götürülür. İkisinin de durumu iyidir ama Reis’in geçim kaynağı olan teknesi paramparça olmuştur. Mahsun yine polislerden  dayak yemekle kalmaz, Reis’ten de iyi bir dayak yer. Reis’te Mahsun’a sırt çevirdikten sonra Mahsun’un kimsesi kalmaz. Film, Mahsun’un açlıktan ölmemek için Rumeli Hisarı’na ziyaretçiler için getirilen tavus kuşlarından birini kesip pişirmek üzereyken bekçiler tarafından yakalanmasıyla sona erer.

 

       Film gerçek bir yaşam öyküne dayanmaktadır. Film, fazla mekan ve olaylara girmeden sade bir biçimde hayatın tokadını yiyen Mahsun’un öyküsüne dikkat çekiyor. Bir yoksulluğun, kimsesizliğin ve yaşamanın zorluğunun öyküsü.

Bu yazı 1861 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum