içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

LİSEDE OKUL PSİKOLOJİK DANIŞMANI OLMAK

Bugünkü yazıda genel olarak 2020 yılında mezun olup aynı sene MEB’de göreve başlayan bir psikolojik danışman olarak, Milli Eğitim Bakanlığında çalışmayı düşünen psikolojik danışman / psikolojik danışman adayı arkadaşlarailk izlenimlerimden söz etmeyi planlıyorum.

 

Gerek lisans eğitimimizi eğitim fakültelerinde alıyor olmamız gerekse de bu eğitimimiz esnasında çoğunlukla MEB ‘ de çalışacağımıza yönelik teori ve pratik dersleri almamızdan dolayı psikolojik danışman arkadaşlarımızın pek çoğu henüz lisansta aday psikolojik danışmanlarken okullarda çalışmaya yönelik kariyer planları oluştururlar. Ben de lisans eğitimim esnasında kariyer hedeflerimi önüme serdiğimde yakın – orta – uzak olmak üzere hedeflerimin 3 aşamada olduğunu gördüm. Yakın hedefim yukarıda pek çok arkadaşımızda da görülen MEB ‘ de okul psikolojik danışmanı olmaktı. Ve bugün bu hedefe ulaştım. Birçoğumuzun kariyer hedefleri benzer olsa da bu hedefleri belirleme sebepleri farklılık gösterebilmektedir. Ben MEB’ de çalışma hedefimi, orta ve uzun vadeli hedeflerime ulaşmama yardımcı olmasının yanında almış olduğum eğitimin okullardaki uygulamalarını merak ettiğimden belirlemiştim.

 

Şimdi Lise’ ye yeni atanmış bir okul psikolojik danışmanı olarak bu beklentilerimi, beklentilerimin sonuçlarını, uygulamada doyum aldığım ve zorluk yaşadığım kısımlardan kısaca söz ederek bu konuda aklınızda naçizane fikirler oluşmasına yardımcı olmayı planlıyorum.

 

- "Saha, teoriden farklıdır.’’ derdi üniversiteden bir hocamız. Ben de bunu şu an deneyimlemekteyim. Üniversitede kuramlar, davranış bozuklukları, bireyle – grupla psikolojik danışma ve kişilik kuramları başta olmak üzere temel dersler aldık. Üniversitedeyken bu öğrendiklerimizi, çalışmaya başladığımızda aynı şekilde kullanacağımızı düşünürdük ancak üzülerek görüyorum ki eğitim kurumlarında bahsettiğimiz bu dersleri direkt uygulayabileceğimiz alanlar sınırlı. Daha çok tüm bu alanların bir arada bütüncül yorumlanması gerekmektedir. Örneğin gelen lise öğrencisine yalnızca birey merkezli ilerlemenin yanında davranışçı teknikler de kullanmamız çoğu zaman zorunlu olmakta ya dakişilik bozukluğuna sahip olduğundan şüphelendiğimiz öğrencinin aynı zamanda akademik ve sosyal hayatlarının da işin içine girdiğinde konu yalnızca kişilik bozukluğu çerçevesinde kalmayıp daha geniş bir incelemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Örnekler çoğaltılabilmekle birlikte tüm örneklerdeki ortak nokta lisansta aldığımız derslerdeki gibi konunun yalnızca o ders kapsamında incelenmesi değil bir bütün olarak bilgilerin kullanılması gerektiğini göstermektedir.

 

- Problemlere en kısa ve işlevsel çözüm yolları ‘’üretebilmeliyiz.’’. Bizler mesleğe başlamadan önce hangi durumlarda nasıl bir müdahale planı yapacağımızı genel hatlarıyla bildiğimizi ve bunu da göreve geçtiğimizde o an ki ihtiyaca göre düzenleyip çözüm yolları üreteceğimizi düşünürüz. Ancak gördüm ki çoğu zaman var olan müdahale stratejisinin dışında o an en pratik ve işlevsel müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin deneyimlediğim bir konu olarak intihar düşünceleri baskın olan öğrenciye psikanalitik ya da bilişsel davranışçı yaklaşımdan ziyade ilk etapta çözüm odaklı yaklaşarak öğrencinin krizi atlatması daha işlevsel sonuçlar verebilmektedir.

 

- ‘’Okul ortamı bir dişlinin çarkları gibi birbirini etkilemektedir.’’ Okulda idare, öğretmenler ve psikolojik danışmanlar arasındaki işbirliği rehberlik faaliyetlerini oldukça etkilemektedir. Rehberlik etkinliklerinin göz ardı edilip yeteri önemin verilmediği bir okulda yaptığımız etkinlikler sınıf rehberlik etkinlikleri ve idarenin destekleriyle tamamlanmadığında yaptıklarımız nispeten havada kalabilmekte. Bu sebeple öğrencilere rehberlik hizmetleri sunulmadan önce öğretmenler ve idareye rehberlik servisi olarak gerekli bilgilendirmeler yapılmalıdır. Bu konuda eşgüdüm sağlanmalıdır.

 

- ‘’Okulda ya da okulda yoksa çevredeki okuldaki psikolojik danışmanlarla iletişim halinde olmak önemlidir.’’ En çok da okuldaki kriz durumlarında izlenmesi gereken adımlar konusunda meslektaştan alınan yardım, izlenmesi gereken adımlar ve bundan ziyade psikolojik olarak kendimizi güçlü hissetmemiz açısından önemlidir.

 

Okulda çalışan bir psikolojik danışman olarak ilk izlenimlerim bu şekilde. Bundan sonraki süreçte yaşantılarımın artmasına paralel olarak daha fazla konuda izlenimlerimi paylaşmam dileğiyle….

Bu yazı 135 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum