içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

RUSLAR DA ÇOCUKLARINI SEVİYOR

Her şeye rağmen umutluyum, mutluyum ve gelecek güzel günlere inanıyorum. Çünkü çocuklara inanıyorum. Nereye gitsek, kiminle konuşsak hep bir şikayet haliyle karşı karşıyayız. Ülke ve dünya gündemine baktığımızda hissettiğimiz kaygı çokta garipsenecek boyutta değil. Tüm belirsizliklere, hissettiğimiz hüzün ve kaygıya rağmen tutunacak tek bir dalımız var: Umut. Hadi ! diye bağırmamın, sesimi bir yerlere ulaştırmanın farklı bir boyutu benim için yazmak.

 

 

Umudumu çocukların ışıl ışıl gözlerinden alıyorum. İnancımı ise eylemde olmaktan. Bu yazımı biraz sitem, biraz da sizi eyleme davet etme amacıyla kaleme almak istedim. Her şey kötüye gidiyor, demek zihinsel tembellikten başka bir şey değildir. Değerli Selçuk Şirin hocamın da dediği gibi: Amacınız ne üzüm yemek olsun ne de bağcıyı dövmek. Amacınız bağcıyı görmemek olsun. Soruna odaklanmak yorucudur ve sizi sonuca ulaştırmaz. Çözüm üretmeye odaklanmak ise enerjinizi doğru yerde kullanmanızı sağlar.

 

 

Toplumda iyiler ve kötüler vardır. Ben kötülüğe değil, bilgisizliğe ve sevgisizliğe inanıyorum. Çocukluğunda sevilmemiş, güven ilişkisi kuramamış, başkasıyla kıyaslanmış kısaca değerli hissetmemiş kişiler, yaşamlarının sonraki dönemlerinde sevilme ve değer görme ihtiyaçlarını kıskançlık, şiddet gibi farklı ve yanlış yollarda sağlama çabası içine girerler. Aslında dünyayı ve geleceği değiştirmek ne kadar bizim elimizde, değil mi? Ebeveyni bilinçlendirmek dünyaya bir iyilik kazandırmaktır. Bir iyilik ise yüzlerce, binlerce insana dokunarak milyonlarca iyilik yaratır.

 

 

Umudun, barışın, geleceğin çocuklar üzerinden sembolleştirildiği birçok eserden bir tanesi, bu yazımı yazarken tesadüfen arka fonda çalmaya başladı. Bu şarkı Sting’in soğuk savaş dönemi ve nükleer savaş hakkındaki korkularını dile getirdiği Russians şarkısıydı. Geleceğe, barışa dair temennisini çocuklar üzerinden dile getirerek şöyle ifade etmişti;

          

 

  Küçük oğlumu Oppenheimer'ın ölümcül oyuncağından nasıl kurtarabilirim

Sağduyuda tekel yok

Siyasi çitin iki tarafında da aynı biyolojiyi paylaşıyoruz

İdeolojiden bağımsız olarak, bana inanın

Rusların da çocuklarını sevmesini umuyorum

                             …

İdeolojiden bağımsız olarak aynı biyolojiyi paylaşıyoruz

Bizi, beni ve sizi ne kurtarabilir

Ruslar da çocuklarını severse.

           

           

 

Savaşa, Oppenheimer'a rağmen. Çocuklarınızın gelecekte kim olacağına, ancak bugün onları severek karar verebilirsiniz. İnsan doğuştan kötü değildir. Kötü insan birazda çocukluğunda sevmeyi tadamamış insandır. Ve böylece diğerleriyle kurduğu ilişkilerde daha yıkıcı duygulara başvurarak bağ kurmaya çalışır.

 

 

Her ne kadar kendimizi dünyanın değişimiyle ilgili konularda küçük bir detay olarak görsekte aksine daha fazlasını ifade ediyoruz. Odak noktamızı değiştirip asıl noktaya dikkatimizi verdiğimizde, enerjimizi doğru yerde kullandığımızda aslında sandığımızdan çok büyük etkiler uyandırabiliyoruz. Bu anlamda sonsuz saygı duyduğum ve kocaman sevgi beslediğim Saadet Öğretmen’imizden bahsetmek istiyorum size. Hikayesi küçük bir çevrede başlıyor. İstismara maruz kalmış çocuklarımızın elinden tutuyor ve bugün binlerce gönüllüsü ile kocaman bir aile olmamızı sağlıyor. Tüm sosyal şartlara ve farklı engellere rağmen bugün hepimize umut olmayı başarabilmiş Saadet Öğretmenimiz’e bir kere de buradan teşekkür etmek istiyorum. Ve bu yolda öğretmenimize ilk ve en büyük desteği veren Sayın Yücel Ceylan’a çok teşekkür ediyorum. Benim UCİM serüvenimde bana eşlik eden değerli hocam Psikolog Mehmet Bakay’a çok teşekkür ediyorum. UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, benim umutlarımı eyleme dönüştürebileceğim en güzel çatı. Yeniden ve daima tekrar edeceğim. Umutsuzluk, zihinsel tembelliktir. Umut her zaman vardır. Yeter ki eyleme geç!

 

Bu yazı 2258 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum