içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÖZSAYGI

Özsaygı bireyin kendi kişiliğine beslediği saygıyı ifade eder. Çağımızda özsaygı, özgüven ve özşefkat gibi özedönük konularla daha çok karşılaşmaktayız. Bireysel toplumlara geçişin başlamasıyla bireylerin kendileriyle ilgili kimlik gelişimleri, benlik bilinçleri önem kazanmaya başlamıştır. Bireylerin kendine duyduğu saygı ve güvende bunların başında gelmektedir.

Saygı karşındaki kişiyi dinlemek,  anlamaya çalışmak, benimsemek, empati kurmak, farklılıklarına hoşgörü göstermek ve küçüksememek olarak örneklendirilebilir. Kısacası karşındaki kişiyi koşulsuz kabul etmek saygının gereğidir.

Özsaygımızı ölçmek için kendimize öncelikle sormamız gereken soru şu; biz kendimizi ne kadar koşulsuz kabul ediyoruz? Kendimizle çeliştiğimizde, yanlış kararlar aldığımızda, kendimizdeki farklılıklara ne kadar saygı duyuyoruz kendimizi kabul etme konusunda ne kadar başarılıyız. Zaman zaman kendimizi küçük hatalarda etiketliyor (ben başarısızım, yetersizim, aptalın biriyim, benden hiçbir şey olmaz, ne zaman doğru bir karar verdim ki, yeteneksizim, hiçbir şeyi başaramıyorum) bilişsel çelişki yumağına döndürüyor ve yıkıcı eleştiriler yapıyoruz fakat kendimizi hiç dinlemiyoruz.

Bireyin özsaygısının başladığı nokta kendini dinlemedir. Başkalarını tanımak için nasıl onu dinliyor, koşulsuz kabul ediyor ve suçlamadan önce anlamaya çalışıyorsak bireyin bunu kendisine de yapması gerekmektedir. Bundan kastım bahane bulmak değil, kendini anlamaya çalışmak. Önce kendimize saygı göstermeliyiz ki başkalarına da gösterelim. Birey birini dinlemeden onu tanıyamıyorsa içindeki benliğin sesini dinlemeden de kendini tanıması güçleşir.  Birey kendi ile empati kurarak, dinleyerek, suçlamayarak, sorgulayarak ve özüne dönerek kendini tanır ve kendini tanıma noktasında koşulsuz kabul ederek özsaygıyı benimser. İnsanın içimizdeki potansiyeli keşfetmesinin yolu kendisine saygı duymasından geçiyor.

Özsaygı yolculuğumuz çok geçmişimizden gelmektedir ve biz yaşadığımız sürece devam eden bir yolculuktur. Bebeklik döneminde ebeveynlerinin beslenmeni önemsemesi, sen ağladığında seni duyup problemlerinle ilgilenmesi, biraz daha büyüdüğünde sorular sorduğunda sana cevap vermeleri, senin içinden gelen sese, hislere, düşüncelere saygı duyulup değer verilip dinlemeleri özsaygının başlangıç noktalarıdır. Sana saygı duyulup değer verildikten sonra sende büyüdüğünde kendini dinlemeyi öğreniyorsun ve kendine saygı duyma noktan başlıyor. Özgüvenin saygıdan sonra gelişiyor sen kendine saygı duyup, içindekileri yaşamaya başlayıp, kendini anlatıp, kendinden çekinmediğin zaman insanlardan da çekinmiyorsun ve kendini ifade edebiliyorsun özgüvende önde oluyorsun.  Öncelikle kendimize saygı duymalıyız ve özsaygının kendini tanıma yolculuğundaki yerini anlamalıyız.


 

Bu yazı 1865 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum