içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

İŞ GÖRÜŞMESİ

Aradığımız işi bulmak için özenle  öz geçmiş hazırlarız ve bunu birlikte çalışabileceğimizi düşündüğümüz kurumlara göndeririz. Kurumun değerlendirmesi sonucunda aranan niteliklere uygun olan kişiler  iş görüşmesine davet edilir. İyi bir Cv’ye sahip olmak , tecrübelerimizin ve yeteneklerimizin düzgün bir şekilde anlatıldığı bir ön yazı yazmak ve tüm bunlar sayesinde başvurduğumuz pozisyona sahip olan diğer adayların arasından sıyrılmak… Bunlar iş görüşmelerinin kritik adımları arasındadır. Ancak bunlar kadar önemli diğer bir konu ise kendimizi görüşme esnasında nasıl ifade ettiğimizdir. Cv’de birçok önemli özellik yazıyor olabilir ancak bu görüşme esnasında kendimizi ifade etme şeklimizden daha önemli değildir. ‘’İnsanın yarısı kendisi , diğer yarısı da kendisini nasıl ifade ettiğidir’’ der Emerson. CV’miz ne kadar güçlü olursa olsun , eğer kendimizi iyi ifade edemez , o işe olan uygunluğumuzu ispat edemez  ve görüşmeyi yaptığımız uzmanı seçtiğimiz örneklerle etkileyemezsek , görüşmeyi istediğimiz şekilde tamamlayamayabiliriz . Görüşmeye gitmeden önce pozisyonun ihtiyaçlarına göre sorulabilecek soruların cevaplarını hazırlayarak prova yapmamız faydalı olacaktır.

  Görüşme boyunca başarılarımızı ve yeteneklerimizi  etkili bir şekilde sunabilmek için kendinize inanmamız gerekir. İş görüşmelerinde kendimizi iyi bir şekilde anlatabilmek  ; işe uygunluğumuzla karşımızdaki uzmanı etkileyebilmek için öncelikle güçlü yönlerimize odaklanmalıyız. Mutlaka geliştirmemiz gereken yönlerimiz vardır ancak kimse mükemmel değildir bunu unutmamak gerekir. Bu nedenle bizi diğer insanlardan farklı kılan taraflarımızı , niteliklerimizi , özelliklerimizi, tecrübelerimizi , başarılarımızı düşünmeli ve bunları kesinlikle küçümsememeliyiz. Olmayı istediğimiz konumda hayal etmeliyiz kendimizi. Ancak bunları düşünürken gerçekçi olmayı göz ardı etmemeliyiz.

 Kendimizi , güçlü yönlerimizi , neyi istediğimizi anladıktan sonraki adım başvuru yaptığımız kurum hakkında bilgi edinmektir. En iyi iş görüşmesi stratejilerinin başında , görüşmeye gidilen kurum hakkında araştırma ve hazırlık yapmak yer alır. Kurumun iş tanımı , pozisyonun özelliklerini ve ihtiyaçlarını görüşmeye gitmeden önce öğrenmek ve buna göre hazırlanmak gerekir. Kurumun web sitesi , sosyal medya hesapları , son yayınları, makaleleri ve kurum hakkında haberler varsa bunlar mutlaka incelenmelidir. Görüşme sırasında kurum hakkında yaptığımız araştırmaları kurduğumuz cümlelerle desteklemeliyiz. Mesleki becerilerde ve araştırmalarda proaktif olmak , rakiplerimiz arasından kolayca sıyrılmamızı sağlar.

  Görüşme saatinden yaklaşık 10-15 dakika önce görüşme yerinde olmamız bizim için bir artı sayılabilir. Büyük bir olasılıkla, iyi bir izlenim oluşturmak için çok sınırlı zamanımız olacaktır. İlk imaj ve ilk 45 saniye çok önemlidir. Görüşmenin ilk 45 saniyesinde görünüşümüz ve kişisel üslubumuz görüşmeci tarafından –olumlu veya olumsuz- belirlenecektir. Uçuk kıyafetler , aşırı makyaj ve ağır parfümden kaçınmamız gerekir. Görüşmenin başından itibaren öz güvenimiz yerinde , neşeli olmamız ,  kendimizi çok gergin hissetsek bile gülümsememiz, ortama olumlu bir enerji katmamız çok önemlidir . Kişinin ve kendimizin değerlerine uygun bir şekilde selamlaşma , tokalaşma görüşmeciyle göz teması kurma , düzgün duruş ve tanışma anında oluşan olumlu frekansın devamlılığı büyük önem taşır. Görüşmeye güncel konularla başlanmalı ve pozitif bir hava oluşturulmalıdır.

Görüşmede iyi bir dinleyici olmak önemlidir. Ancak iyi bir dinleyici olmak kadar dinledikten sonra biraz duraklayıp cevabı söylemeden önce tartmak da önemlidir. Bu kısa duraklama anı , karşı taraf için cevap vermekte acele etmediğinizi , üzerine kafa yorduğumuzu göstermesi açısından taktir nedeni olur ve karşıdaki kişide merak uyandırır. Bu konuda uzman Dr Lyman K Steil dinlemenin dört aşamadan oluşan bir süreç olduğunu söylüyor. Bu aşamalar, duymak-yorumlamak-değerlendirmek-cevap vermek şeklindedir. Duyduktan hemen sonra cevap vermeye çalıştığımızda yorumlama ve değerlendirme aşamalarını atlamış oluyoruz. Bu da bizim kaliteli cevaplar vermemizi engeller. Soruları cevaplarken dürüst olmalıyız ve bir sorunun cevabını bilmiyorsak  ‘bilmiyorum’ demekten çekinmemeliyiz. Negatif sorulara daha çok pozitif cevaplar vermeye çalışmak bizi bir adım öne taşıyacak bir strateji olabilir . Örneğin görüşmeci zayıflığı tanımlamanızı istiyorsa , cevap verirken güçlülük üzerine yoğunlaşmak… Zor sorulardan kesinlikle korkmamalıyız. Çünkü onlar kendimizi ispatlamamız için elimize geçen en iyi şanslardır. O iş için istekliliğimizi , çalışmaya başladığımız taktirde ‘kuruma neler katabileceğimizi’ de vurgulamayı unutmamalıyız.

İş görüşmesi, sadece iş verenin soru sorduğu bir yarışma değildir. Görüşmenin sonlarına doğru kurum ve pozisyon hakkında bizde  bilgi isteyebiliriz . İşe kabul edildiğimizde sorumluluklarımızı , yetki alanlarımızı, bağlı olacağımız kişinin unvanını , iş yerinde bizim  gelişmemize yardımcı olacak olanakları , eğitimleri ve bizden beklentileri de öğrenmemiz gerekir. Daha önce kurumla ilgili araştırma yapmak görüşme sırasında sorabileceğiniz sorulara odaklanmanızı sağlar. Ancak çok soru sormamaya ve karşı tarafın sözünü kesmemeye özen göstermek de dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta. Bunun yanı sıra görüşmeci bize ‘sorunuz var mı ?’ diye sorduğunda hiçbir soru sormuyor olmak ilgisiz ve yaratıcılıktan uzak olduğumuz izlenimini verecektir.

 

                                     

Bu yazı 4087 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum