içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

MOBBİNG

        Mobbing, işyerinde diğer çalışanlar veya işverenler tarafından tekrarlanan saldırılar şeklinde uygulanan bir çeşit psikolojik terördür. Üstlerin astlara, aynı düzey çalışanların birbirlerine ve nadir de olsa çalışanların yöneticiye uyguladığı şekilleri görülmektedir. Günün büyük bir çoğunluğunu iş yerinde geçiren birey için bu durum bir hayli zorlayıcı olmaktadır. İş hayatına ideallerini gerçekleştirmek üzere giren birey karşılaştığı psikolojik taciz sonrası gelişmek ve yenilenmek yerine işini sadece maddi gelir elde ettiği bir yer olarak görmektedir. Psikolojik tacize ilk başlarda dayanmaya çalışan birey bir süre sonra dayanamamakta ve büyük hayallerle başladığını işinden istifa etmekle sonuçlanabilmektedir. Maalesef ki istifa etmenin yanında başka sonuç olarak  mobbingin bireyin üzerinde bıraktığı bozuk ruh sağlığı bireyi intihara bile sürüklemektedir.

 

 

       Büyük umutlarla başlanılan bir işte istediği şekilde yol alamayan bireyin ruh sağlığında bozulmalar meydana gelmektedir. Henüz ülkemizde psikolojik destek almak anlayışı yeni oluşmaya başladığından birey çoğu zaman destek almamaktadır. İş yerindeki, günlük yaşantısında ki, akademik olarak verimi psikolojik tacizle birlikte düşmektedir. Yani bir nedenin insan hayatı üzerinde doğurduğu birden fazla sonuç olabilmektedir.

 

 

        Peki mobbing durumunu engellemek ve önlemek için neler yapılmalıdır?

 

 

Öncelikle kurumun iş pozisyonlarını net bir şekilde açıklamalı ve görev dağılımında belirsizlikler olmamalıdır. Ucu açık görev dağılımları mobbinge ortam hazırlayabilmektedir. Çalışanlar arasındaki iletişim sıkı bir şekilde takip edilmeli, iletişim sorunu fark edildiğinde nedenleri ayrıntılı olarak incelenmelidir. Çalışanların şikayet ve istekleri önemsenmeli, hassas konular göz ardı edilmemelidir. İşe alım sürecinde bireyin yalnızca yeteneklerine değil kişilik özelliklerine de dikkat edilmeli ve hem yetenek hem de kişilik özelliklerine uygun pozisyonlara yerleştirilmelidir.  İş yerinde bireylerin birbirlerine olan davranışlarına ve aralarındaki saygıya  büyük önem verildiği çalışanlarına anlatılmalı bununla ilgili denetimler yaparak hassas bir konu olduğu mesajı verilmelidir.

 

 

     Bunların yanında bireylere düşen görev ise, uzun bir süre beraber çalışacaklarının bilincinde olmaları, bu uzun sürecin sağlıklı ve verimli bir şekilde geçirilmesi için saygının önemli olduğunu unutmamalılardır. Eğer mobbinge şahit oluyorlarsa önüne geçmeye çalışmalı, gerekirse ilgili yerlere bildirmelilerdir.

 

 

 

 

Kaynakça

 

 

Atman,Ü. Sağlıkta Performans Ve Kalite Dergisi,157-174

 

 

Tınaz,P. Çalışma Ve Toplum Dergisi,2006/3,11-22

 

Bu yazı 648 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum