içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÖZ ŞEFKAT

Şefkat merhamet ve sevginin karışımından oluşur  ve bireyde koruma, destek olma, sevgiyle yaklaşma duygu ve davranışlarını oluşturur. Hepinize sorsam desteğe ihtiyacı olan ya da üzgün bir şekilde yanınıza gelen birisine nasıl karşılık verirsiniz? Eminim  soruyu sorar sormaz içinizde şefkat duygusu belirmeye başlar. Çoğu kişinin cevabı yardım etmeye, destek olmaya yöneliktir. O zaman bir soru daha sormak istiyorum peki bu kişi sürekli sizi acımasızca eleştiren biriyse nasıl davranırsınız? Olumlu duygularla yaklaşan kişi sayısı azalacaktır. Biraz daha düşünelim peki bu kişi sizi hiç sevmeyen, hatalarınızı yüzünüze vurup sizi yaralamaya çalışıp üzülmenize sebep olan biriyse nasıl davranırsınız? Olumlu duygularla yaklaşan kişilerin sayısı bu defa daha da azalacak hatta yardımı reddeden kişiler bile olacaktır.

 

 

Bu durumu bir de kendimiz için düşünelim içimizde bizi sürekli eleştiren ve güzel duyguları hak etmediğimizi söyleyen, hata yaptığımızda acımasız eleştiriler yapan, herhangi bir başarısızlıkta destek olmak yerine suçlayan biri var. Böyle bir durumda hata yapmaktan korkacak belki cesaretimizi kaybedecek ve kaybetmemek için hiç çaba göstermeyeceğiz. Kazanmaktansa kaybetmemenin daha önemli olduğunu düşünüp içimizdeki eleştirilerden kaçmak için hedeflerimizden bile vazgeçeceğiz.  Tıpkı yukarıda söylediğimiz başkasına desteği reddettiğimiz gibi kendimize de destek olmayı reddedeceğiz.

 

 

Öz şefkat kişinin kendine her türlü desteği verdiği ,zor zamanlarda sevdiği bir insana nasıl şefkatle yaklaşıyorsa kendisine de aynı şekilde yaklaşmasıdır. Öz şefkatli demek her hatayı hoş görmekten  ziyade hatalarını fark edip bu süreci deneyimlenilmiş bir süreç olarak değerlendirmektir. Öz şefkatli kimseler hedefleri düşük olan, çabalamayı minimuma indiren, hayatı standart yaşamayı kabullenmiş kişiler olarak düşünülmemelidir. Öz şefkatli bireyler hedefleri yüksek, her türlü çabayı gösterip başarısız olduğunda kendine sarılan ve kendini anlamaya çalışan  ve durumun olağanlığını kabul eden bireylerdir.

 

 

Dr. Kristin Neff öz şefkatin üç bileşenini açıklamıştır bunlardan ilki öz nezaket. Öz nezaket bizim başarısız bir anımızda kendimize nasıl davrandığımızla ilgilidir. Öz nezaket kişinin kendisine anlayışlı ve destekleyici davranmasıdır. İkinci bileşen, ortak paylaşımdır. Sorunun, hatanın ya da başarısızlığın sadece kişiye özgü olduğu düşünmek kişinin kendisini ötekileştirmesine neden olur. Aslında hatanın olağan bir şey olduğunu, herkesin acı yaşadığını ve insanların ortak noktalarından birinin de acı olduğunun bilincinde olması demektir. Son bileşen ise farkındalıktır. Farkındalık, bireyin kendi durumunun farkında olması, yaşadığı olayı anlaması ve o an neler olup bittiğinin bilincinde olmasıdır. Zorlanılan ne varsa bunu yaşandığı anda fark etmesidir.

 

 

Son olarak önce kendimize şefkat gösterelim kendimize gösterdiğimiz şefkati başkalarına göstermek daha kolaylaşır ve bugün bir kez kendimize sarılıp seni anlıyorum diyelim. Öz şefkatli günler.

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Alaloğlu,G,(2020), Mükemmelliyetçilik, kendini sabotaj, öz şefkat ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkilerin incelenmesi(Yüksek lisans tezi), Maltepe Üniversitesi, İstanbul

https://www.zeynepselvili.com/tr/oz-sefkat

Bu yazı 182 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum