içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÇOCUKLARDA SORUMLULUK BİLİNCİ

Okul başarısı için kilit yol: Çocuklarda sorumluluk bilinci

 

Kurallara uyma, tercih ve seçimlerinin sonuçlarına katlanma, kendi sınırlarını bilerek başka insanların ve diğer canlıların haklarına saygı gösterme olarak tanımlayabileceğimiz sorumluluk, öğrenilerek geliştirilen bir beceri ve değerdir. Eğer çocuğa erken dönemde sorumluluk bilinci kazandırılmadıysa, çocuk okul hayatı döneminde zorlanmakta, beklenen görev ve sorumlulukları yerine getirmemekle birlikte evde ödevlerini yapmamak için sürekli bahaneler üretmektedir. Bunlar kısa vadeli olumsuz etkiler olsa da uzun vadedeki etkileri iş ve sosyal hayatlarını dahi şekillendirmektedir. Yaşamımızdaki tüm değerlerde de olduğu gibi çevreden öğrenilecektir. Peki, bu sorumluluk nasıl kazandırılabilir?

 

 

 Sorumluluk Sahibi Olmak

 

Kendimize ve çevremize karşı görevlerimizi zamanında yerine getirmek anlamına gelir. Çocuklarınıza hediye edeceğiniz en güzel duygulardan biridir sorumluluk. Sorumluluk bilincinin oluşmasındaki en büyük rol anne babaya aittir. Aile içinde başlayan sorumluluk gelişimi, çocukların sosyalleşmesi ile birlikte girilen tüm ortamlarda devam eder.

 

 

Sorumluluk becerisi nasıl kazanılır?

 

Çocuklara sorumluluk bilincini kazandırabilmek için, gelişim dönemleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak kilit noktadır. Çocuklar hangi yaşta neleri yapabilirler?

Sorumluluk küçük yaşlardan itibaren verilmelidir. Yaşına uygun olmalıdır. Örneğin; 2 yaşındaki bir çocuktan dağıttığı tüm odayı toplamasını beklemek uygun bir sorumluluk davranışı değildir. Bunun yerine dağıttığı oyuncakları sepetlerine oyun kurarak toplamasını beklemek, yaş ve beceri gelişim düzeyine uygun bir sorumluluktur. Bu durumda anne-babaya düşen görev; çocuğunuz toplamaya başladığında ve toplarken onu yaptığı işe motive ve teşvik etmekle birlikte görevini tamamladığında da başarma duygusunu tatması için olumlu geribildirimler vermelidir. Siz yemek yaparken dahi verebileceğiniz birçok sorumluluk vardır. Örneğin masa düzeninde yardım etmek, bulaşık makinesini sizinle boşaltması, suyu bardağa dökmesi , fasülye kırabilmesi …

 

Sorumluk kazanımı hemen olmaz

 

Sorumluluk becerisinin gelişiminde unutulmaması gereken; sorumluluk kazanımının bir anda olmayacağı, uzun ve sağlam adımlarla ilerlenmesi gereken bir yoldur.. Bir beceriyi ne kadar çok pratik etme şansınız olursa, o alanda kendinizi o kadar çok geliştirebilirsiniz. Çocuklar deneme-yanılma yoluyla kazanımlarını elde ederler. Hatalarını düzeltmek için uğraşmayın , yardım isterse yardımcı olun.

 

Burada önemli olan şey çocuğa sorumluluk vermek için bu işere zorlamamktır, o zaman çocuğunuza sorumluluk vermemiş iş yaptırmış olursunuz .Onunda istekli olduğu zamanlarda fırsat yaratılmalıdır.

 

Bazen anne-babalar çocukların yerine onların görevlerini yapabilirler. O an için istediğimiz yere yetişmek, servisi kaçırmamak gibi sonuçlara ulaşmak için çocuğunuzun ayakkabısını giydirmek, öğretmeni kızmasın diye eksik kalan ödevi tamamlamak ya da çantasını toplamak iyi bir çözüm gibi görünebilir. Ancak çocuğunuz kendisine ait olan sorumlulukların aslında sizin tarafınızdan yerine getirilebildiğini gördükçe, hem görevlerini yerine getirmekten vazgeçebilir hem de anne-babasından geribildirim alamadığı için ilerleyen dönemler için özgüven eksikliği ve kişilik gelişiminde olumsuz gelişmeler olabilir.

 

Anne-babalara öneriler:

Küçük sorumluluklar ile sosyal hayata geçmesini sağlayın:

 

Küçük yaşlarda odasını toplamanın anlamını kavrayan çocuk, sokağa çöp atmaması gerektiğinde bunun nedenini daha kolay kavrayarak bu davranışı özümseyip sergileyecektir. 

 

Rol model olun:

Çocuklar gözlemleyerek kopyalama eğilimindedirler. Bu nedenle olumlu rol model olmak onların sorumluluk sahibi olması için önemlidir.  Siz ne kadar sorumluluk sahibiyseniz çocuğunuz da o kadar sorumluluk sahibi olacaktır.

 

Çocuklarınızı tanıyın:

 Çocuklarınızın uygun gelişim dönemlerini takip edin, kişisel özelliklerini tanıyın bu konular hakkında bol bol kitaplar okuyun.

 

Sabırlı ve destekleyici olun: 

Sorumluluk aldığında bekleyin , takip edin geri bildirimde bulunun. Sorumluluklarını yerine getirme konusunda teşvik edici bir tutum sergilemek, başardıkça olumlu geribildirimler vermek anne-babalara düşen önemli görevlerdir.

Bu yazı 1045 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum