içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ANNEEEEE, CANIM SIKILIYOR!

     Yaz tatili yaklaşırken tatillerde çocukların bizi en çok çaresiz hissettirdikleri canım sıkılıyor konusuna bir göz atalım.

            Can sıkıntısı, özüne baktığımız zaman herhangi bir görev/etkinlik oluşturulmamış yani yapılandırılmamış serbest zamanları nasıl değerlendireceğini bulamamaktan kaynaklanan bunaltıcı bir duygudur. Çocuklar günlerinin ve saatlerinin çoğunu büyüklerin planladıkları çizelgelere uyarak ve verilen görevleri yaparak geçirdikleri için gerçekten belirli bir zaman diliminin tüm kontrolü onlara geçtiğinde bocalar ve zorlanırlar. Gelişimsel olarak bu oldukça normal bir durumdur. Bunun yanında kendi vaktini yaratıcı bir şekilde değerlendirmesini sağlamak öğretilebilir bir beceridir. Peki nasıl? Tabii ki somut önerilerle.

            Çocuğunuzla bu konu ile ilgili kısa bir konuşma yaptıktan sonra birlikte bir “Can Sıkıntısı Kutusu” oluşturun. Can sıkıntısı kutusu, çocuğun tam “Anneee canım sıkılıyor” demek istediği anlarda yapabileceği yaratıcı etkinlik fikirlerini yazıp atacağınız bir kutudur. (Sizin kutunuzun ismi çok daha farklı bir şey olabilir; eğlenceli kutu, Ömer’in yaratıcı fikirler kutusu vb. )

 

Can Sıkıntısı Kutusunu Nasıl Hazırlayacağız?

 1. Öncelikle çocuk ile birlikte bu kutuyu ne için hazırladığınız ve nasıl kullanacağınız hakkında konuşun.
 2. Size uygun boyutta bir kutu, fanus, plastik kap vb. bir şey bulun.
 3. Kutunun dışını -birlikte- renkli eğlenceli bir şekilde istediğiniz gibi süsleyin, boyayın, yapıştırın kısacası kişiselleştirin.
 4. Canı sıkıldığı anlarda yapabileceği yaratıcı aktivite fikirlerini tespit edin ve alt alta yazın. (Yazının devamında örnek etkinlik fikirleri var.)
 5. Yazdığınız her bir fikri ayrı ayrı kesip kağıtları rulo şeklinde (veya nasıl kolayınıza gelirse) katlayın ve kutunuza atın.
 6. Can sıkıntısı mevzusu gündeme geldiğinde ise kutudan bir fikir seçip uygulayın.

 

Can Sıkıntısı Kutusu Nasıl Bir Yarar Sağlar?

 1. Can Sıkıntısı Kutusunu oluşturduktan sonra çocuğun bunaldığı anlar ebeveyn için de bunaltıcı ve çaresiz bir ana dönüşmez.
 2. Bu kutu hazırlandıktan sonra aile çocuğa sadece kutunun varlığını ve bir fikir seçmesi gerektiğini hatırlatır, onun yerine bir fikir üretmeye çalışmaz. Bu da çocuğun kendi zamanını kendisinin yönetmesine ve bu beceriyi hayatına yerleştirmesine yardımcı olur.
 3. Özellikle yapılandırılmamış zamanlarını yalnızca tablet ve televizyon gibi teknolojik aletlerle geçirmek isteyen çocukları bağımlı olmaktan uzaklaştırmaya yardım eder. “Önce kutudan bir etkinlik yap, sonra televizyon izle” veya “Tableti almadan önce kutudan bir fikir denemeye ne dersin?” gibi yönergelerle kullanılabilir.
 4. Aklımıza gelen yaratıcı fikirler o an yapılamasa bile unutulmaz, hemen yazılıp kutuya sonradan eklenebilir.

 

Can Sıkıntısı Kutusuna Atabileceğiniz Bazı Etkinlik Örnekleri

            Etkinlikleri çocuğunuzla birlikte onun yaşına, zevkine ve evdeki imkânlarınıza uygun olarak oluşturmanız ve seçmeniz önerilir. Aşağıdaki fikirler tam olarak kesip kutuya atacağınız haliyle yazılmıştır.

 1. Birkaç parça kalın kâğıt veya ince karton bul (şurup kutusu, mısır gevreği kutusu vb.). Bundan bir insan ya da hayvan şekli kesip çıkar ve süsle. İnce kâğıtlardan bunlara elbise bile yapabilirsin. Hatta bu yolla sevdiğin insanları daha harika şeylere dönüştürebilirsin. Mesela öğretmenini sihirli bir periye.
 2. Ailemizin resmini çiz; ama öyle basitçe değil. Mesela hepimizi Lego karakteri gibi çiz veya hepimizi bir çiçek olarak çiz ya da uzaylılar ya da süper kahramanlar ya da çizgi film karakterleri ya da şekerleme ya da başka nasıl istersen…
 3. Arkadaşların ve ailen için elindeki malzemelerden kitap ayraçları yap, yapraklardan, kâğıttan, kartonlardan. Üzerine eğlenceli resimler çiz ve süsle.
 4. Ailedeki herkes için bir bardakaltlığı yapabilirsin. Bardakaltlıklarının tasarımı sadece sana özel olacak.
 5. Bir şövalye çiz ve parlak bir malzemeyi kesip zırhına ve kalkanına yapıştır. Bu parlak malzeme alüminyum folyo, cips paketinin içi gibi parıltılı şeyler olabilir.
 6. Bir kâğıt ve boyalar al, odanın(odası yoksa evinizin) neye benzediğini gösteren bir harita çiz; böylece yaşlı biri olduğunda odanın neye benzediğinin resmi sende olur ve onu çocuklarına gösterebilirsin.
 7. Sadece resim ve “Oh Hayır” sözcüklerini kullanarak bir çizgi roman çiz.
 8. Uzaktaki sevdiğin bir akraban için bir zarfa onu ilk gördüğünde hediye etmek için eğlenceli ve güzel şeyler koy. Mesela okulda yaptığın ve çok güzel olan bir projeni.
 9. Kendi sahte paranı yap. Kardeşinle ve arkadaşlarınla paylaşabilecek kadar çok yap. Paraların üstüne kendi resmini veya komik resimler çizebilirsin.
 10. Kâğıttan mümkün olduğu kadar çok hayvan yap, katlanmış kâğıt kullanarak ayakta durmalarını sağla ve bir hayvanat bahçesi kur.
 11. Değişik ve eğlenceli resimler çiz. Mesela; buz pateni yapan 4 koyun, tuvaleti gelmiş bir hayalet, sıcak bir çay içen kardan adam, halay çeken balıklar, paten kayan kaykay, dondurmasını gezdirmeye çıkartmış bir uçak.
 12. Tersten bir resim çizmeyi dene. Sen düz otur ve gökyüzünü kâğıdın aşağısına zemini yukarısına insanları ve diğer şeyleri de tepetaklak çizebilir misin bakalım.
 13. Kendi noktaları birleştir bulmacanı hazırla ve onları hediye et.
 14. Pişmemiş boncuk makarnalardan kendine ve kardeşine birer kolye yap.
 15. Bazı örtü ve yastıkları topla ve odanda bunlardan bir kale yap. Kalenin içine yalnızca sana özel olan birkaç eşya getir ve tadını çıkar.
 16. Evdeki en sevdiğin oyuncaklarını topla ve birlikte bir piknik yapın. İhtiyacınız olan tabak bardak ve yiyecekleri kâğıttan kesip yapabilirsin.

Sizin can sıkıntısı kutularınız sınırsız sayıda fikir alabilir bunlar sadece birkaçı, aklınıza gelen her güzel fikri kutunuza eklemeyi unutmayın, iyi eğlenceler.

 

KAYNAKÇA

Thomas, B. (2018). Çocuklar için Yaratıcı Baş Etme Becerileri-3-12 Yaş Arası: Sanat Ve El Becerileri İle Duygusal Destek. (Çev. Deniz Ağar) İstanbul: Sola Kidz.

Bu yazı 4059 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum