içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

KORONA KAYGISIYLA BAŞ ETMEK

Bilindiği üzere ülkemizde korona virüs salgını bulunmakta ve çeşitli önlemler alınmakta. Bu önlemlerin başında okulların tedbir amaçlı tatil edilmesi yer alıyor. Herkesin aklında çeşitli soru işaretleri var, yakınlarından birine bulaşma korkusu içerisinde olan insanların bir kısmı hala işlerine gidip geliyor. Herkes devamlı birbirine sosyal medyada gördüğü haberleri gönderiyor, marketten yiyecek stoğu yapıyor, kolonyalar, dezenfektanlar sürülüyor ve daha birçok şey…

Korona virüsünden yana bireysel olarak sıkıntı yaşamasak bile bu denli yoğun kaygıyla psikolojimizde derin izler bırakabilecek bir süreçten geçiyoruz. Öncelikli olarak kaygınızı artırabilecek ve güvenli olmayan haber kaynaklarına itibar etmemelisiniz. Felaket senaryoları içeren hesaplar kişilerde bir belirsizlik duygusu uyandıracaktır ve bu da kaygıyı artıracaktır. Bu süreçte güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere itibar etmekte ve o kaynakların bize tedbir amaçlı sunduğu önlemlere riayet etmekte fayda vardır. Unutmayın kaygı da bulaşıcıdır, whatsapp gruplarındaki korkutucu sohbetlerden, sosyal medyadaki felaket senaryolarından mümkün olduğunca uzak durun. Bu süreçte sizi daha kaygılı hissettiren kişilerle aranıza biraz mesafe koymaktan da zarar gelmeyecektir.

Bir duruma karşı savunmasız hissetmek kaygımızı artırır. Fakat buna karşılık önlemlerimizi almış olmak da kaygımızı azaltacaktır. Yani bir tehdit varsa buna yönelik yapabileceğimiz şeyler de var. Kaygının fazla olması duruma karşı alabileceğimiz önlemleri kapsamlı bir şekilde düşünmemize engel olacaktır. Bu sebeple tehdidin farkında olup kaygıyı da sadece önlem almak konusunda motive edici bir güç olarak minimumda tutmak önemlidir.

Bu süreçte en önemli görevlerden birisi de ebeveynlere düşmekte. Çocuklar daha önce hiç yaşamadıkları bir durumun içerisine düştüler. Herkeste bir panik hali, okullar tatil edildi, günlük yaşamda aksamalar var… Rutinlerinin dışında ve emin olun negatif havayı çok rahat anlayabilecekleri bir durumdalar. Bilinmezlik her zaman kaygıyı artırır. O yüzden çocuğunuza yaşına uygun bir şekilde sadece bilmesi gerektiği kadarıyla durumun izahını yapın. Aldığınız tedbirleri gösterin, paylaşın, uygulamasını isteyin. Okul döneminde olan çocuklar için bu süreci olabildiğinde az zararla atlatmanın yollarına bakın. Çocuğun gün boyu yattığı bir dönem olmasındansa eksiklerini giderdiği, kitaplarını okuduğu, ev içinde oyunlar oynayabildiği zaman dilimi olmasına yardımcı olun. Ve çocuğum sıkılıyor, hemen ona aktivite bulmalıyım kaygısını taşımayın. Bırakın çocuklarınız sıkılmayı da öğrensinler.  Sıkıldıkları duruma çözüm üretebilme kabiliyetlerini kullansınlar, kendileri için bir şeyler geliştirsinler. Emin olun bu süreç yaratıcılığı için faydalı olacaktır.

Bu günlerde her durumdan kendimize kar çıkarabilecek detaylar bulabilmek en kıymetlisi. Sağlıklı günlerimiz olsun.

Bu yazı 1653 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum