içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DEĞERLER EĞİTİMİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik ile sentezlenebilecek ve hatta iç içe olması gerektiğini düşündüğüm bir konuyu kaleme almak istedim. Okullarımızda zorunlu bir uygulaması olmayan fakat okul kültürü,toplumun kültürünün baş tacı,temel yapı taşı, bizi biz yapan, ahlaklı ve sağlıklı bireyler yetiştirebilmek adına tutunduğumuz neslimizi koruyacak ve yüceltecek toplumumuzda hissedilen sorunlara merhem olacak ‘değerlerimiz’.
Sınav kaygısı, motivasyon, liselere giriş, depresyon, kaygı vb. konularla ilgilenirken temel yapıtaşımızı unutmamalı. Çeşitli kurumlarda tanıklık ettiğimiz vakalarda değerler eğitiminin eksikliğini içten içe hissediyoruz. Öncelikle vatansever, merhametli, yardımsever, sağduyulu, hoşgörülü, iyilik peşinde koşan, saygılı, sorumluluk sahibi, adil, güvenilir, özgüven sahibi bireyler yetiştirmeyi hedeflemeliyiz. Bu kapsamda düşünecek olursak kişiliğin oluşmaya başladığı ilkokul ve ortaokul kademelerinde değerler eğitimi önem arz ediyor. Değerlerimizi benimsettiğimiz sürece hedeflerimizi gerçekleştirmemiz daha kolay olacaktır. Sağlıklı bireyler yetiştirelim ki neslimizden umudumuz olsun.
Rehber Öğretmenler olarak;
Akran zorbalığı, öfke kontrolü seminerlerinde Yunus Emre’nin insan sevgisi ile
Şiddet, dışlama, mobbing uygulama çalışırken Mevlana’nın hoşgörüsü ile
Motivasyon,inanç,sebat,vatanseverlik,kararlılık konularını işlerken ulu önderimiz kurtuluşumuzun baş kahramanı Mustafa Kemal ile tanıştıralım onları. Eğitim ve Öğretim ayrılmaz bir bütün olduğuna göre sağduyulu bireyler, sağlıklı toplumlar, suç oranının az olduğu huzurlu bir ülke arzuluyorsak bizim kendi toprağımızdan, kültürümüzden öğreneceğimiz çok şey var.
’Dil gönlü yüzdüren gemidir.Toplumun da gönlü var;toplumun gönlünün adı kültürdür.’

 

Bu yazı 3141 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum