içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

OTİZM FARKINDALIĞI

                      Otizim Spektrum   Bozukluğu, belirtileri erken çocukluk çağında başlayan,; sosyal-iletişimsel alanda yetersizlik, sınırlı tekrarlayıcı davranışlar ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren yaygın gelişimsel bir bozukluktur. Çocukluğun ilk 3 yılında fark edilmektedir. Ancak otizm ile ilgili son düzenlemelerden sonra bazı  belirtilerin 3 yaşından sonra da ortaya çıkabileceği belirtilmiştir. Otizm kelimesi ilk kez Leo Kanner tarafından 1943 yılında tanımlanmıştır. O dönemde Kanner, otizm sebebi olarak "buzdolabı anne " kavramını kullanmış ve sorunun annelerden kaynaklandığını öne sürerek bir çok annenin suçluluk duygusuna kapılmasına sebep olmuştur. Ancak günümüzde otizmin nedeni ile ilgili kesin sonuçlar bulunmamaktadır. Genetik faktörler, beyin gelişimindeki biyokimyasal anormallikler ve çevre faktörü otizmin varsayılan sebepleri arasında gösterilmektedir. Etrafımıza baktığımızda üst sosyoekonomik düzeye sahip veya çocuklarıyla yeterli düzeyde ilgilenen olumlu anne-baba tutumları sergileyen  ailelerin bile otizm tanısı almış çocuklarının olduğunu görmekteyiz. Bu durum bizlere otizmin sosyoekonomik özellikler, anne-baba tutumları, çocuk yetiştirme biçimleri ya da toplumsal çevre ile ilgili olmadığını göstermektedir.

    Birçok bozuklukta olduğu gibi otizminde erken tanılanması ve bu bozukluğa uygun yol haritası çizilmesi önemlidir. Otizmli bir çocuk temelde sosyal ilişki bozukluğu ile kendini belli etmeye başlar. Göz kontağı kurmada zorluk çeker, kendisine seslenildiği halde karşılık vermeyebilir veya tutarsız bir şekilde karşısındakine  bakabilir. Yani gözlerini size dikip bakabilir ya da gözlerini devamlı kaçırıyor olabilir. Ortak dikkate katılım sağlamakta zorluk çekerler. "Bak yukarıda ne var" diyerek işaret parmağınızla yukarıyı gösterdiğinizde gösterdiğiniz yönde bir bakma eylemi gerçekleştirmez. Otizmli çocuklar genellikle yalnız çocuklardır. Genellikle yaşıtlarıyla arkadaşlık yapamazlar, oyun oynayamazlar. Kendi kendilerine oyun oynamayı tercih ederler. İlk önce arkadaşlarıyla oynamaya başlasalar bile bunu sürdüremezler yada arkadaşlarını oyuna dahil etmezler. Senaryo içeren geliştirilebilir oyunlar yerine veya daha küçük yaşlarda çocukların ilgi ve dikkatini çekmek için "ce-e , fış fış kayıkçı" gibi sosyal oyunlara karşı ilgisiz kalırlar. Oynadıkları oyunlar  atma, vurma, üst üste koyma, renklerine göre sıraya dizme gibi belirli bir düzen içerisinde ilerleyen basit düzeyde oyunlardır. Tekrarlayıcı davranışlar sergileme otizmin belirgin özelliklerinden biridir. Çocukların oyunları sırasında fark edebileceğimiz bu durumu, örneğin verilen küpleri aynı şekilde dizme ve bozma işlemini devamlı yapma , tekrar eden el hareketlerinde de görebiliriz.

    Belirli bir rutinleri olur ve bunları düzen içinde yapmayı tercih ederler. Akşamları aynı şeyleri yemek isteyebilirler ya da her kahvaltıdan sonra çizgi film izlemek onların normal rutinleri olabilir. Eğer ki düzeni bozarsanız size tepki gösterirler.

    Otizm kimi zaman çok ağır kimi zaman ise hafif düzeyde seyreden bir bozukluk olarak da karşımıza çıkabilir. Bizlerin yapması gereken otizmli çocuklarda rastladığımız farklı davranışları belirli bir kılıfa sokmak, görmezden gelmek veya normalleştirmek yerine alanında uzman kişilere başvurup eğer böyle bir durum söz konusu ise erken teşhisin yapılmasını sağlamaktır. Amacımız  otizmli çocukları günlük iletişim ve etkileşim becerilerini arttırmayı ve gündelik yaşamlarına maksimum düzeyde devam etmelerini sağlamak olmalıdır. Unutulmamalıdır ki otizm ağır derecede seyrediyor bile olsa; özellikle çocuğun erken çocukluk döneminde yapılacak olan takviyeler ve iyileştirme çabalarıyla birlikte durumun seyri olumlu yönde ilerleyebilir.

 

KAYNAKÇA 

Tekin,E.(2014).Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar ve Eğitimleri(3.baskı).Ankara:Vize yayınları

http://www.inca2014.com

www.psidanismanlik.com/bizden-size/cocuk/ortak-dikkat-nedir

 

Bu yazı 4136 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum