içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DANİMARKA- RİZE- İNEK

  İnsan kendisini anlam dünyasında var eder.

         Herkes özgür olmaya çalışır. Özgürlük demişken nedir bu özgürlük? Hepimizin aklına birtakım tanımlar gelmekte fakat bugün size gerçek özgürlükten bahsetmek istiyorum. Dünyadaki tüm insanlar belli bir kültürde hayatlarına başlar. Bu ister Afrika kabile kültürü olsun ister İngiliz kültürü ister Türk kültürü. Sonuçta kaçınılmaz olarak kültür hep bizimledir.

         Bu konuya bir uygulama ile yön vermek istiyorum. Lütfen bana eşlik edin.

         1) Zihninizden 1 ile 9 arasında bir sayı tutun.

         2) Tuttuğunuz bu sayıyı 9’la çarpın.

         3) Çıkan sayının birinci ve ikinci basamağındaki rakamları toplayın.

         4) Çıkan sayının baş harfiyle bir ülke düşünün.

         5) Bu ülkenin sondan üçüncü harfiyle bir şehir ismi düşünün.

         6) O şehrin sondan üçüncü harfi ile bir hayvan ismi düşünün.

         Ülke şehir ve hayvanı bulduktan sonra bu yazının başlığına bakın. Bulduğunuz kelimeler bunlar mıydı?

         Evet, işlemleri doğru yaptıysanız yüksek ihtimalle cevaplarınız bunlar olacaktır. Peki neden bu cevapları bulduk açıklayayım:

         Öncelikle matematikte 9’la çarptığınız bir sayının çıkan sonucun rakamları toplamı daima 9’dur. Bunu bulduktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geldi. Siz hemen D harfiyle bir ülke aradınız aklınıza Dominik Cumhuriyeti ya da Dağıstan yerine ‘Danimarka’ geldi çünkü Danimarka’yı diğer devletlerden daha sık duydunuz. Danimarka’yı bulduktan sonra sondan üçüncü harfiyle bir şehir aradınız ve Rize’yi Roma’dan daha sık duyduğunuz için aklınıza gelen ‘Rize’ oldu. Daha sonra Rize’nin sondan üçüncü harfi i ile başlayan hayvan olarak aklınıza ilk ‘inek’ geldi.

         Bunları yaparken farkında bile değildiniz.  Aynı bilgisayara yüklenen programlar gibi bu bilgiler doğumdan itibaren size yüklendi ve ömür boyu da yüklemeye devam edecektir. Aslında kendimizi birer kültür robotu olarak tanımlayabiliriz. Kültür robotları da programın gerektirdiği yer ve zamanda tepki verebilir, gülebilir, sevinebilir, gücenebilir, küsebilir, alınabilir.    

         Gerçek özgürlük kavramından bahsetmiştim. Bu kavram çok soyut ve karmaşık bir kavram. Ulaşılsa bile bunun farkında olmak bile çok zor. Eğer biz kültür robotunun altında yatan gerçek benleri keşfedebilirsek o görülmez engelleri aşmak için uğraşırsak işte o zaman artık bir özgürlük yolcusu oluruz ve özümüzün bir robota dönüşmemesi gerektiğinin farkına varırız.

         Bu süreçte kültür robotu tarafınız kendi programlarını korumak ve kaybetmemek için sizi hüzünlendirecek, kaygılandıracak, kederlendirecek, öfkelendirecek. Ama özgürlüğün taze havasını almaya başlayan içinizdeki öz coşkulanacaktır.

Bahsetmiş olduğum kültür robotu ve özgürlük kavramı çok geniş bilgi içeren  kısa bir makale de anlatılamayacak konulardır. Buradaki amacım size farkındalık kazandırmak ve biraz olsun dikkat çekip bu kavramlar üzerine düşünmeyi sağlamaktır. Bu konu hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız Gerçek Özgürlük kitabını okuyunuz. Bu bilgilerin asıl sahibi, bilgi ve tecrübesiyle Doğan Cüceloğlu’na ait. Kendisine sevgi ve hürmetle…

KAYNAKLAR

Cüceloğlu, D. (2014). Gerçek Özgürlük. 4. Baskı. İstanbul: Remzi Kitabevi

 

 

Bu yazı 6510 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum