içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

KARİYER DANIŞMANLIĞI: VİRÜS AVCILARI- X HASTALIĞININ PEŞİNDEN KOŞANLAR

Dünya tarihi boyunca geçmişten günümüze insanlık çeşitli hastalıklar ve salgınlarla mücadele içerisinde olmuştur. Bu salgınlardan en önemlileri amvas vebası, kara veba, kolera, İspanyol gribi, Hong Kong gribi, domuz gribi, kuş gribi ve devam eden korona virüs binlerce veya milyonlarca kişinin ölümüne sebebiyet vermiştir (Aslan, 2020).

 

 

Peki burada sorabileceğimiz en temel soru: “Gezegenimiz de henüz bilmediğimiz, tanışmadığımız bu mikroorganizmalar bizi bulmadan biz onları bulabilir miyiz?” Bu amaçla yapılan ilk büyük organize çalışma California Üniversitesi Veteriner Fakültesi yönetimindeki Obama destekli 200 milyon dolarlık PREDICT (“öngörü” anlamında) projesiydi. Dünyanın virüs haritasını çıkarmayı hedefleyen PREDICT ekibi, onlarca ülkede, yüz binlerce örnek toplayarak 2 binden fazla yeni virüs keşfetti. Trump yönetiminin bütçe kesintisi üzerine PREDICT, 2018’de uluslararası ölçekli Global Virome Projesi’ne (GVP) evrildi. 3-5 milyar dolara mal olması öngörülen 10 yıl süreli proje, en az 1.5 milyon virüsü bilinir hale getirmeyi hedefliyor. Bu virüslerden 600-800 bininin zoonotik olduğu, yani hayvandan insana geçebildiği düşünülüyor. Dolayısıyla, henüz keşfedilmemiş, ama her an pandemi  yaratabilecek patojeni, ya da sağlık otoritelerinin kullandığı jargonla “Disease X”i (X hastalığı) daha başlamadan bulmak ana amacı oluşturmaktadır.

 

 

Yukarıda verilen verileri incelediğimizde korona virüsün yaşandığı bugünlerde ve ilerleyen yıllarda da insanlığın, pandemi potansiyeli yaratan mikroorganizmalarla karşı karşıya kalacağı aşikardır. Bu nedenle mikrobiyoloji uzmanlarının önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

 

 

-Mikrobiyoloji Uzmanları Kimdir?

 

 

Mikrobiyoloji   uzmanları,   virüsler,   bakteriler   gibi   gözle   görülemeyecek   kadar   küçük

mikroorganizmaları ortaya çıkışından yok olmasına kadar olan süreci ele alıp inceler.

 

 

-Mikrobiyoloji Uzmanının Görev Tanımı Nedir?

 

 

Bu uzmanlar genellikle laboratuar ortamında çalışır gerektiğinde ise saha çalışmaları yaparak alınan veya elde edilen örnekleri inceler. Bir mikrobiyoloji uzmanın dikkat etmesi gereken en önemli husus iş sağlığı ve güvenliği konusunda titiz davranmasıdır (Örneğin; 1978 yılında Janet Parker adlı tıp fotoğrafçısı, çalıştığı tıp fakültesi ofisinin alt katında bulunan laboratuvardaki çiçek virüsüne yanlışlıkla temas etmesi sonucu ölmüştür.)

 

 

Bunların dışında elde edilen örneklerin incelenip tanı konulmasına; elde edilen verileri  çalışma arkadaşlarına aktarmak gibi yükümlülükleri bulunmaktadır.

 

 

 

-Mikrobiyoloji Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

 

 

Mikrobiyoloji uzmanı olmak isteyen bireyler üniversitelerin; Tıp, Veterinerlik, Kimya, Eczacılık, Biyokimya gibi bölümleri bitirdikten sonra “Tıpta Uzmanlık Sınavına” girip mikrobiyoloji alanında uzmanlaşması gerekmektedir. Alınan bu eğitimler sonucunda mikrobiyoloji uzmanı unvanını taşıyan kişiler sağlık, gıda, eczacılık alanlarında çalışma yapabilirler.

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA

 

1.      Aslan, R. (2020). Tarihten günümüze epidemiler, pandemiler ve Covid-19. Ayrıntı Dergisi, 8(85).

2.        https://www.kariyer.net/

https://www.atlasdergisi.com/gundem/yeni-cagin-kasifleri-virus-avcilari.html

Bu yazı 559 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum