içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

CİNSİYETÇİ MİSİN?

        Cinsiyetçilik, bir cinsiyetin diğerinden üstün olduğunu savunan görüş. Evet, tanım harika da peki ben cinsiyetçi miyim? Yok yok cinsiyetçi değilim. Çünkü bence bu yanlış bir görüş, bu görüşe göre hareket etmek de yanlış bir tutum. Verilen değer ve önemin, kişinin cinsiyetine göre farklılaştırılması, kişilere cinsiyeti dikkate alınarak yapılan söylemler yanlış geliyor bana.

     Öte yandan cinsiyetçilik toplumumuzun ruhuna işlemiş durumda. Cinsiyetçilik sadece bizim toplumumuzda değil, tüm dünyada yaygın olarak yıllardır benimsenmiş ve kabul görmüş. Ben her ne kadar cinsiyetçi değilim desem de, bazı kesimlerle bu fikrimi paylaştığımda bana cinsiyetçi diyebilirler. Onları da başkaları cinsiyetçi bulabilir… Bu nedenle bence bu sorunun cevabı evet veya hayır olarak değildir, kıyas yapmak gerekir. Bir kıyasa göre daha az veya daha çok cinsiyetçi olduğumu söyleyebilirim. Örneğin, hayatın ilk yıllarından başlayacak olursam, kız çocuklarına arabayla oynamama davranışının benimsetilmesi bence cinsiyetçiliktir. Çocuk oyuncak araba ile oynamak istiyor, ancak bu isteği kısıtlanıyor. Neden? Çünkü o bir kız çocuğu.

      Hayatın ilk yıllarından itibaren ne yazık ki cinsiyetçi bir topluma açıyoruz gözlerimizi. Bundan etkilenmemek ne derece mümkün olabilir, bunun cevabını bilemiyorum. Mesela erkek çocuklarına da ağlamamaları, duygularını gizlemeleri, kahkaha atmamaları…vb konularda bir kısıtlama var. Çocuk duygularını istediği şekilde dışa vuramıyor. Neden? Sadece erkek olduğu için… Çocukluktan başlayan cinsiyetçilik gençlikte de yakamızı bırakmıyor. İlk gençlik yıllarında kadın oldukları için ev işiyle meşgul olan, sokağa istediği saatte çıkamayan, giydiği kıyafetten görüştüğü kişilere kadar hep hesap vermek zorunda olanlar… Cinsiyetçilik en çok kadınlara uygulanıyor olsa da erkekler de nasibini alıyor bu durumdan. Kişiye insan olduğu için değer verilmeyen toplumlarda huzur ve mutluluk olacağını düşünmüyorum, ayrımcılık yapılan taraf da dahil olmak üzere. Örneğin, genç erkeklere de genç yaşta dik durmaları gerektiği, ilerde geçim kaygısı yaşamaması için çalışması gerektiği, para kazanmak zorunda olması, hayatın yükünü omuzlamak zorunda olması fikri dayatılıyor.

     Okul hayatında da, iş hayatında da cinsiyetçiliğe maruz kalmak işten değil. Hatta hayatımızın son günlerine kadar… O nedenle ‘Cinsiyetçi misiniz?’ sorusuna nasıl kendimden emin olarak, hiç tereddütsüz ‘Hayır!’ diyebilirim ki? Topluma bu kadar işlemiş ve bu hayattaki ilk günümüzden, son günümüze kadar hemen her gün maruz kaldığımız, iyice normalleştirilmiş bu tutumdan kesin olarak etkilenmediğimi düşünmek hata olur. Kadınlar daha fazla olmak üzere, insanların cinsiyetçiliğe maruz kaldıklarını fark ediyorum, bu durum beni rahatsız ediyor ve mümkün olduğunca da kendim cinsiyetçilik yapmıyorum. Peki, ne kadarını fark ediyorum? Peki, cinsiyetçi tutum sergilememeyi ne kadar başarabiliyorum? Siz mesela, sizce siz cinsiyetçi misiniz? Kime kıyasla, ne kadar fazla?

Geçenlerde okuduğum bir haberden örnek vermek istiyorum size. Bir büyükşehir belediye başkanının yaptığı değişiklik ve son derece cinsiyetçi bulan, bu cinsiyetçiliği kınayan bir kesim. Okuduktan sonra cinsiyetçi olup olmadığımı tekrar sorguladım. Toplumumuzda ne yazık ki cinsiyetçilik o kadar normalleştirilmiş ki, uç cinsiyetçi davranışları fark etmek veya kınamak kolay, ancak biz kendi içimizde ne kadar normalleştirmişiz cinsiyetçiliği önemli olan onu fark etmek biraz da. Siz ne kadar cinsiyetçisiniz bakalım? Acaba siz ne kadar rahatsız olacaksınız bu tutumdan? Haber şu şekilde, “Büyükşehir belediye başkanı, 0-4 yaş arası çocuk sahibi annelere ücretsiz ulaşım kartı uygulaması yapmış, yüz bin annenin ücretsiz ulaşım kartını aldığını duyurmuş.” Haber burada bitti. İlk okuduğumda rahatsız olmadığım, hatta bende olumlu duygular uyandıran bir haberdi. Fakat gelen tepkileri okuduğumda çok etkilendiğimi söylemeliyim. “Çocuk bakmak sadece annenin görevi mi? Bu kartın adı neden ebeveyn kart değil de anne kartı? Neden çocuk bakmak görevi sadece anneninmiş gibi cinsiyetçilik yapılıyor?...” tepkilerin ardı arkası kesilmiyordu. ‘Pembe Otobüs’ olayına benzettim. O da hatırlarsanız başta pozitif ayrımcılık gibi sunulan, ama cinsiyetçilik barındıran bir eylemdi. Peki siz ne kadar rahatsız oldunuz bu haberleri okurken? Sizi dinleme zamanı. Şimdi cevap sırası sizde. Cinsiyetçi misiniz? Neden?...

                                                                                                                           

Bu yazı 1562 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum