içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

HAYATIN SONBAHARI: DEPRESYON

Mevsimlerden sonbahar. Derin bir hüzün çöker içimize. Çevremizdeki ağaçlar soluvermeye, yapraklarını dökmeye başlar. Etrafımıza baktıkça bizde içten içe solmaya başlarız. Yaşamdan tat almayız, hatta hayatı sorgulamaya başlarız. Pencerenin önünde yağmurun yağışını izlerken aklımızdan onlarca soru geçer. Peki ya bu soruların içinde boğulup çıkamazsak? Hepimizin yardımcı bir simide ihtiyacı var tutunmak için. O zaman depresyon nedir, öncelikle onu tanıyalım.

 

DSM 5 (Amerikan Psikiyatri Birliği, Ruhsal Bozuklukların Tanısal Elkitabı)’e göre depresyon çeşitleri yıkıcı duygu durumu düzenleyememe bozukluğu, yeğin(majör) depresyon bozukluğu, süregiden depresyon bozukluğu(distimi), aybaşı öncesi (premenstrüel) disfori bozukluğu, maddenin/ilacın yol açtığı depresyon bozukluğu, başka bir sağlık durumuna bağlı depresyon bozukluğu olmak üzere birçok başlık altına alınmıştır.

 

Depresyon genel olarak çökkün duygu durumu, yaşamdan zevk alamama(anhedoni), kilo kaybı, uykusuzluk gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Hatta sizin toplumdan uzak durmanıza ve işlevselliğinizi kaybetmenize neden olur. Bilinenin aksine depresyon kısa süreli değildir. Yani 1-2 gün yaşamış olduğunuz bu duygusal deneyim sizin depresyonda olduğunuzu göstermez. Depresyonun en kısa süreli olanı en az 2 haftayı bulmaktadır.

 

En az 2 haftayı bulan ve daha uzun da sürebilecek olan depresyon çeşidinin adı majör depresyondur ve bu depresyon tanısının konabilmesi için bireyin belirli durumlara sahip olması gerekir. Bunlar;

 

1- Çökkün duygu durumunun, neredeyse her gün, günün büyük bir bölümünde bulunması,bu durumu ya kişinin kendisinin bildirmesi ya da çevresindeki insanlar tarafından bildirilmesi. Örneğin kişi üzüntülüdür, kendini boşlukta hisseder ya da umutsuzdur.

2- Kişinin katıldığı bütün etkinliklere karşı ilgisinde belirgin bir azalma görülür.

3- Kilo verme çabası bulunmadığı halde(diyet yapmıyorken) ağırlığının %5’inden fazla kilo kaybeder ve iştahında belirgin bir azalma bulunur.

4- Kişi her gün uykusuzluk çeker ya da aşırı uyuma isteği duyar.

5- Neredeyse her gün, bitkinlik ya da içsel gücün kalmaması yani kişinin enerji düşüklüğü yaşaması.

6- Değersizlik ya da aşırı uygunsuz suçluluk duygularına sahip olması.

7- Kişinin düşünmekte ya da odaklanmakta güçlük çekmesi ya da kararsızlık yaşaması.

8- Yineleyici ölüm düşünceleri veya intihar girişimi.

 

Kişi belirtilen durumların hepsine sahip olmak durumunda değildir fakat bunların en az birkaçına sahip olması gerekmektedir tanı için. Tedavisi içinse ilaç ya da farklı terapi teknikleri kullanılmaktadır fakat ağır vakalarda tedavi teknikleri değişim göstermektedir. Yani eğer sadece çökkün bir duygu durumuna sahipseniz  “Depresyona girdim.” şeklinde düşünmeyin. Çünkü depresyon uzun ve zorlu bir süreçtir.

 

 

 

 

 

KAYNAKÇA

Amerikan Psikiyatri Birliği, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal Elkitabı, Beşinci Baskı (DSM-5), Tanı Ölçütleri Başvuru Elkitabı’ndan, çev. Köroğlu E., Hekimler Yayın Birliği, Ankara, 2013.

Bu yazı 573 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum