içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DUYGULARIN HAYATIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Sahip olduğumuz duygular bizim hayata karşı bakış açımızı, davranışlarımızı ve düşüncelerimizi etkiler. O an hissettiğimiz duygu her ne ise bizim hayata karşı duruşumuz ve bakış açımızla ilgilidir. Örneğin benzer olaylar yaşayan iki insanın duygularının birbirinden farklı olması buna bir örnektir. Benzer olaylar olmasına karşın farklı tepkilerin alınması o insanların biyolojik, psikolojik ve psikososyal gelişimlerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. İnsanların yaşantıları, deneyimleri ve düşünceleri birbirinden farklıdır. Bunların sonucunda ise yine birbirinden farklı duygular oluşur. Korku, üzüntü, nefret, keder, mutluluk, sevinç, şaşırma vb. hepsi birer duygudur ve bunlar hayatımızın vazgeçilmez parçalarıdır. İnsanı güdüleyen, harekete geçiren, motive eden ya da tam tersi ayakta duramaz hale getiren duygulardır. İnsanlar yaşadıkları olaylara az ya da çok nasıl tepki vereceklerini ve bunun sonucunda hangi duygulara kapılabileceklerini seçebilirler. İstenmedik bir durumla karşılaşıldığında, insan bir an durup düşünebilir. Bu durum benim için ne kadar önemli? Bu durumu nasıl değiştirebilirim? Bu durumun üstesinden nasıl gelebilirim? Veya bir başka soru; Bu durumun oluşmasında benim ne kadar payım var? Bu ve benzeri sorular insanı düşünmeye iter. Kişi eğer olumsuz duygulara kapılırsa durum onun gözünde olduğundan daha da büyüyecek ve normal şartlarda üstesinden kolayca gelebileceği bir konu onu günlerce düşündürecektir. Sürecin sonunda insan hayata karşı olumsuz bir tavır takınacak, belki de kendine olan güvenini, saygısını kaybetmeye kadar ilerleyecektir. Daha sonra psikolojik olan bu durum bedenimize yansıyacak ve biyolojik olarak rahatsızlıklar baş gösterecektir. Aslında hepsinin temelinde yatan duygular bizim hayatımızı şekillendirmemizde büyük rol oynar. Hissettiklerimiz düşüncelerimizle birleşir ve iyi ya da kötü bir hayat yaşarız .

Peki, olaylara ya da durumlara olumlu açıdan bakmaya çalışsak ne olur? Her yaşanan durumda iyi bir de yön bulunur. İnsan yeter ki bunu görmek istesin . Çünkü yaşanılan her durum insana güç katar, daha büyüklerine hazırlar. İnsan kendi gücünün ve potansiyelinin farkına varmasını sağlar. Duygular insanı iskeletten sonra ayakta tutan ikinci bir güçtür.

Duyguların oluşmasında, algı da ayrı bir boyuttur. Her insan dış dünyayı farklı algılar ve yorumlar. Algılamada ise kabaca; geçmiş yaşantılar, düşünceler, şimdiki beklentiler ve gelecek umutları etkilidir. Dış dünyayı nasıl algılıyorsak o oranda da duygularımız oluşur. Olumlu ya da olumsuz bir tutum sergilemek bizim duygularımızı dolayısıyla da hayatımızı etkileyecektir. Yaşadığımız duyguların, hissettiklerimizin ve sezgilerimizin bizi yönlendirmede ve davranışa itmesinde büyük bir payı vardır. Sonuçta bu duygular bizimdir ve iç dünyamızı yansıtır. Bu da hayatımızı anlamlı kılmada bize eşlik eder.

İnsanı hayata bağlayan da duygularımızdır, hattan koparan da . İşte bu yüzden insan kendi duygularının bilincinde, kendinden emin ve mutlu olacağı şeyleri yapması ( ya da mutluluğa götürecek şeyler ) onun yaşamdan zevk alması için olasıdır.

Bu yazı 2887 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum