içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

BAĞIŞLANAN TERAPİ

Irvin YALOM, günümüzün en ünlü psikoterapistlerinden, aynı zamanda da ünlü bir yazar. "yeni kuşak terapistelerine ve hastalarına açık mektup" diyerek kaleme aldığı bağışlanan terapi kitabı ise yazarın en çok okunan kitapları arasındadır. biz psikolojik danışmanlara yeni kapılar sunan ve farklı pencerelerden bakmamıza olanak sağlayan bir kitap. şimdi gelin beraber Irvin YALOM'un biz genç psikolojik danışmanlara verdiği öğütlere göz atalım.

  YALOM hastayla ilişki kurun diyor. bu bilgi bizim için oldukça olağan. hem bölümün öğrencisiyken hem de mesleğe başladıktan sonra danışmalarımızla ilk yapmamız gereken işlemdir; hastayla ilişki kurma basamağı. ancak hangimiz bunu ne kadar yapabiliyor bu kısım oldukça tartışmalı. hastalar terapi esnasında ancak terapistle yakın bir ilişki kurabilirlerse terapiden yarar sağlayabilirler. terapist içtenlikle hastayı kabul etmelidir.bütün iğrençliklerini, korkularını, pişmanlıklarını, kötü ve iyi yönlerini anlatan danışan eğer danışmandan tam olarak kabul görürüse bu ilişkiden yarar sağlayabilir. bazı danışanlar bağımlı olmaktan bazıları sömürülmekten bazıları ise terk edilmekten korktukları için içtenkikten kaçarlar ve danışma esnasında ilişki kurulamaz. işte bu noktada danışan kendi becerilerini göstermeli gerekli empatik, koşulsuz kabul ve saygı ortamını sağlayarak danışanı ile ilişki kurmalıdır. işte bu noktada danışma seansları onarıcı bir hal almaya başalayabilir.

 cimri olmayın. Danışmalarınızla olumlu duygu ve düşüncelerinizi paylaşmaktan korkmayın. boş iltifatlarda bulunmayın ama unutmayın ki siz danışanınızın bir çok sırrını, körü yanını biliyorsunuz bu noktada, ona sizin tarafınızdan kabul edildiğini, desteklendiğini ve onayalandığını göstermeniz onun için oldukça önemlidir. danışan bu şeklide kendine ve size daha çok güvenir.  

hastalarının penceresinden dünyaya bakın. biz yıllarca aldığımız eğitimlerde danışma seanslarında empatiyi hep önemli bir yere koymuşuzdur. bizim için hastayı anlamak ona yaklaşabilmek için çok önemlidir. YALOM burda işi bir tık öteye taşımız sanki. diyorki dünayaya hastanın gözünden bakın. yani sadece onu anlayıp onu kabul etmekle kalmayın. onun dünyasının içine girin. onun dünyayı nasıl algıladığını bakın. onun dünyasının nasıl bir dünya olduğunu keşfedin ve de kabul edin. işte bu noktaya gelebilirsek hastayla ilişkiyi sürdürebilmek oldukça kolaya olacaktır.

kendinizi açmaktan korkamayın. kendinizi doğru bir biçimde danışanınıza açın ki ona kendini açabilmek için daha cesaretli olsun. şöyle düşünün birine sürekli sırlarınızı, en gizli belkide utanç verici düşüncelerinizi , hayallerinizi, inançlarınızı , davranışlarınızı anlatıyorsunuz ama o size hiç bir şey anlatmıyor. onunla ilgili sorular sorduğunuz da cevap vermiyor. karşınızda kişiye ne kadar güvenirsiniz. oldukça zor olurdu böyle bir durumda kalmak. işte o nedenden dolayı doğru biçimde kendini açma danışan danışman arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirir.

kendi karanlık yönlerinizi tanıyın. zayıflıklarınızın, zaaflarınızın, incinebilir yanlarınızın farkında olun ve kendinizi kabul edin.

şimdi ve burada tekniğini danışma seanslarında kullanın. unutmayın ki çoğu danışanınız size yetersiz kişiler arası ilişkileri nedeniyle gelecektir. ve danışma seansları devam ederken normal hayatındaki davranış örüntülerini, kişiler arasındaki ilişki şeklini danışma seanslarına yansıtmaya başlayacaktır.  işte bu noktada dikkatli olmalı ve danışanın danışma seanlarına getirdiği ilişki örüntülerini yakalayarak danışana yardımcı olmalısınız. biz buna kısaca danışmanın mikrokozmos özelliği diyoruz. terapi toplumsal bir mikrokozmosdur. yani danışan gündelik hayatını danışma seanslarına getirir ve aslında size büyük bir ip uçu vermiş olur. şimdi ve buradayı kullanının, kullanın, kullanın.

her danışan için özel terapi yöntemi geliştirin çünkü her danışan farklıdır ve özeldir. her danışan aynı uyarıcıya farklı tepkiler verir diyor YALOM. beni kitapta en çok etkileyen kısımlardan biri de Yalom’un danışma yaptığı mekanın kapı kolunun sorunlu olması ve her danışanın bu kapı koluna farklı bir biçimde yaklaşarak danışma seanlarına farklı bir malzeme vermesiydi.

Danışana karşı olumsuz kelimeler kullanmaktan çekinin. her gerçek daha kabul edilebilir şekilde söylenebilir.

"genel geri bildirim vermekten kaçının." geribildirimlerinin oldukça açık ve net olsun ki danışanınız bundan maksimum düzeyde verim sağlayabilsin.

hastalarınınız sorumluluk almasına, kendi hayatlarının sorumluluğunu alıp kendi hayatlarını yönetmelerine yardımcı olun. bu onları özgürleştirecektir. ama unutmayınki sorumluluk almak aynı zamanda acı vericidir. bu noktada danışanlarınızın yardıma ihtiyacı olacaktır. Onlara yardım edin.

ve son olara da "asla hasta adına karar vermeyin" bunu bazen hiç farkında olmadan veya farkında olsak bile verdiğimiz kararın doğruluğuna kendimizi çılgınça inandırarak yaparız ancak bu oldukça yanlıştır. Çünkü danışanların hayatlarının nereye gideceğini asla tahmin edemeyiz.

YALOM kitabında buna benzer bir çok fikir veriyor bize. yolun başında olan danışmanlara veya öğrencilere ya da danışanlara yol göstermek için oldukça yararlı bir kitap olmuş. yukarıda söz edilenden daha fazlasını, kitapta ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. bence pdr veya psikoloji okuyan bütün öğrencilerin okuması gereken bir kitap. ve korkmayın dili oldukça anlaşılır. keyifli okumalar.

Kitap bilgileri

Yazar: Irwin YALOM

Kitap adı: Bağışlanan terapi

Bu yazı 3426 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum