içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

GESTALT TERAPİ

   Bütün, bütünü oluşturan parçaların toplamından daha fazla ve daha farklı bir anlam ifade eder.”

  Son zamanların en popüler terapi yaklaşımlarından olan Gestalt terapi, Fritz Perls tarafından kurulmuştur. Bu terapi ekolünün kurulmasında eşi Laura Perls’in de katkıları bulunmaktadır. Gestalt terapinin kuramsal temelinde oldukça farklı kuramlar yer almaktadır. Bunlar: psikanalitik, varoluşsu ve gestalt kuramlarıdır.

  Gestalt için önemli olana bazı özelikler vardır. Bunlar nesne, bu nesnenin içinde bulunduğu ortam ve bu nesnenin çevresiyle olan ilişkisidir(Daş’dan aktaran Sapmaz, 2006). Gestalt terapi varoluşçu terapiler arasında yer almaktadır. Ve onun için önemli olan bütünlük ve tamlık algısını vurgulamaktır(Köknel’den aktaran Sapmaz, 1989). Gestalt terapi psikanalitik terapi gibi geçmiş yaşantılara odaklanmak yerine şimdiye ve buradalığa odaklanarak geçmişte yaşanmış olayların bize şuan neler hissettirdiği ile ilgilenmektedir. Bu nedenden dolayı seanslarda önemli olan geçmişteki olayların zihinsel olarak yeniden yaşanmasına sağlayarak, bu olayın şuan ve burada kişide ne gibi duygular, düşünceler hissettirdiğini anlamak ve buna uygun olarak bir tedavi yöntemi izlemektir. Dolayısıyla bu terapi ekolü için en önemli sorular şu şekildedir: Şu anda neler oluyor? Burada oturup konuşmaya çalışırken neler yaşıyorsun?

  Gestalt terapinin Perls açısından amacı; danışanların büyümesi, kendi ayakları üzerinde durması, sorularını kendi başlarına halletmesidir. Danışan çevresel destekten ziyade içsel desteğe yönelmeli ve kişiliğin sahiplenmediği taraflarıyla bütünleşmelidir(Daş’dan aktaran Sapmaz, 2006).  Gestalt yaklaşımı: bireylerin farkındalık kazanması, iç çatışmaların yaşanması, bitirilmemiş işlerin bitirilmesi, performans anksiyetesini yenebilmesi, tutarsızlıkların üstesinden gelebilmesi ve sorumluluk alabilmesi gibi temel hedeflere dayanır (Acar’dan aktaran Sapmaz,2004). Gestalt terapiye göre bireylerin bugünkü acılarının, öfkelerinin, kederlerinin ve suçlulukların arkasında bitirilmemiş işleri vardır. Bu bitirilmemiş işler kişinin arka planında gezinip durular ve kişinin kendisiyle ve başkalarıyla olan iletişimini engellerler. Bitirilmemiş işler, birey açıklayamadığı duygularla yüzleşip, bu duygularla baş edebilene kadar sürer( Corey’den aktaran Sapmaz, 2008).

  Bitilmemiş işlerin bitirilmesini hedefleyen ve kişinin kendi başına ayakta durabilmesi için mücadele eden bu terapi ekolü oldukça ilgi çekici gözükmektedir. Hayatımızın pozitif yanlarını ortaya çıkarmamız ve daha verimli insanlar olabilmemiz için oldukça etkili olan bu yöntem Türkiyede’de uygulanmaktadır. Bu terapi ekolünü öğrenmek ve güzel bir başlangıç yapmak için ise başvurulacak en iyi kaynak Prof. Dr. Nilüfer Voltan Acar’ın Gestalt Terapi Ne Kadar Farkındayım? kitabıdır. Kitabın içinde yukarıda söz edilen bilgilerden daha fazlasını bulabilir ve ayrıntılı olarak gestalt terapi yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Kitap sadece gestalt terapi yöntemlerini ya da gestalt terapinin tarihçesini anlatmıyor aynı zamanda size terapi oturumlarından örnekler veriyor. Her bir bölümde anlatılan terapi yöntemine uygun örnek diyaloglar yer alıyor. Uygulamanın bizim alanımız için ne kadar önemli olduğunu bilen bütün meslektaşlarımız bu örneklerin ne kadar faydalı olduğunu tahmin edebilirler. Kitabın bir diğer önemli yanı ise gestalt terapinin Türk kültürüne uyarlamasının yapılmasıdır. Çünkü herkesin bildiği gibi bir terapi ekolünü verimli yapan nokta onun kültüre uyarlanması ve bu şekilde daha işlevsel hale getirilmesidir. Bu terapi ekolüne ilgi duyan herkese iyi okumalar.

 “ Geçmiş geçmiştir, gelecek ise henüz gelmemiştir; sadece içinde bulunulan zaman, anlamlıdır ve önemlidir.”

                                                                                           -Fritz Perls-

 

Kitap Künyesi

Adı: Gestalt Terapi Ne Kadar Farkındayım?

Yazar: Prof. Dr. Nilüfer Voltan ACAR

Sayfa sayısı:165

 

Kaynakça

Nilüfer Voltan ACAR, 2017, Gestalt Terapi Ne Kadar Farkındayım, Ankara, Nobel

Bu yazı 7258 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum