içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Meditasyon

  Meditasyon son zamanlarda oldukça popüler olmuş bilimsel bir tekniktir. Peki,  tam olarak ne anlama geliyor meditasyon? Kelime anlamına baktığımızda karşımıza “bir şeyi gözden geçirmek, üzerine düşünmek.” çıkmaktadır. Tabii ki de meditasyon sadece düşünmekten ibaret değildir. Aslında derin düşünmektir. Düşünmeksizin kendiliğinden gerçekleşen derin düşünce halidir. Bu tanımlarla kafalar biraz karışabilir. İşte bu noktada önemli olan uygulama yapmaktır. Meditasyonun birçok uygulama alanı ve birçok alıştırma şekli bulunmaktadır. Christophe Andre’nin yazdığı meditasyon kitabı ise meditasyonun en büyüleyici türü olarak ifade edilen ve bilimsel araştırmalar ile onaylanmış, tam farkındalık tekniği için yazılmış bir kitaptır. Meditasyonda tam farkındalığa ulaşabilmek için başvurulabilecek ilk kitaplar arasında yer almaktadır.

  Meditasyon bilimsel olarak kanıtlanmış olan zihni dinlendirme tekniği olarak bilinmektedir. Bedenin, zihnin ve ruhun eş zamanı olarak fayda gördüğü bir şifalandırma tekniğidir. Hepimiz okulda, işte, özel hayatımızda ya da yaşamımızın herhangi bir alanında sürekli stres altındayız. Hayatımızda sürekli olarak bir şeyleri tamamlama ya da bir şeyleri bir yerlere yetiştirme telaşı hâkim. Bu telaş, koşuşturma hepimizi yormakta ve bize stres olarak geri dönmektedir. Stres ise hayattan aldığımız doyumu sürekli olarak düşürmektedir. İşte hayat doyumunu arttırmak, dünyayı anlamak, sevmek ve hayata daha çok yaklaşıp mutlu olmak için tasarlanmış bir yoldur meditasyon.

  Psikoloji alanında oldukça deneyimli olan Psikiyatr Christophe Andre’de meditasyonun tam farkındalık tekniğini uzun süredir çalıştığı hastanede( Paris Saint- Anne hastanesi) psikiyatri hastalarına uygulamaktadır. Yazarımız bu tekniği kendi hastalarına uyguluyor olmasına rağmen normal insanlarda bu teknikleri kendi yaşmalarında uygulayabilir. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan meditasyonun birçok yararı bulunmaktadır. En bilindik yaraları; stresi azaltmak, stersi kontrol etmek, verimlilik sağlamak, yaratıcılığı arttırmak, ruhsal dinginliği sağlamak, derin düşünmeyi kolaylaştırmak, tam farkındalığı sağlamak, uyku kalitesini arttırmak, sindirim sistemi rahatsızlıklarını gidermek, iç huzuru kazandırmak, odaklanmayı arttırmaktır. Meditasyonun yukarıda sayılandan daha fazla yararı bulunmaktadır. Özellikle dünyayı daha iyi anlamak ve kabul etmek için kişiye tam farkındalık sağlaması açısından oldukça önemlidir.

  Tam farkındalık yani dünyaca biline adıyla mindfulnes teknikleri psikolojinin oldukça sık kullandığı yöntemler arasında yer almaktadır. Psikiyatr Christophe Andre meditasyondaki tam farkındalık türünü bu kitapta sanatla birleştirmiştir. Kitabı diğer meditasyon kitaplarından ayıran yanda budur. Christophe Andre oldukça ünlü ve birbirinden ilham verici tablolarla 25 faklı derste bize tam farkındalık eğitimi vermektedir. Her bölüm insan ruhuna dokunan bu tablolardan birinin yorumlanmasıyla başlar ve meditasyonda izlediğimiz bir yol ile devam eder. Bu kitap sayesinde önce tabloların muhteşemliğine dalıp daha sonra tam farkındalık ile hayatınızın farklı bir alanlarında, kendiniz için yeni bir bakış açısı ediniyorsunuz. Christophe Andre sadece ünlü tablolarla süslememiş kitabını ayrıca birçok ünlü yazarın eşsiz sözleri de kitapta sizi bekliyor. Sizinde anladığınız üzere kitapta ruhu dinlendirmeye dair her şey var: sanat, resim ve meditasyon. Yazar; sanatı ve edebiyatı, meditasyona giden bir yol gibi kullanmış kitabında. Bilinenler üzerinden bilinmeyeni anlatmak, kitabın dilinin anlaşılırlığına biraz daha katkı sağlamış.

  Bu kitapla beraber doğru nefes almayı, anı yaşamayı, duyguları tanımayı, farkındalığınızı artırmayı, sıradan olanı görmeyi, önemli olanı görmeyi, zihni bilemeyi, eyleme geçmeyi, kabul etmeyi, ilerlemeyi, çalışmayı, sevmeyi ve yok oluşu yeniden tanımlayacaksınız. Bunların hepsi için farklı alıştırmalar yapacaksınız ve tam farkındalığınızı arttırmış olacaksınız. Kitapla beraber yeniden tanımlayacağınız her şey size başlıklar halinde ve ders olarak sunulmaktadır. Kitap oldukça anlaşılır bir dille yazılmıştır. Basım kalitesi oldukça üst düzeydir ve uygulama içinde bir de cd’si bulunmaktadır. İlgilenen herkese tavsiye ederim. İyi okumalar.

 

Kitap bilgileri

Adı: Meditasyon -sanatla farkındalığa ulaşmak için 25 ders-

Yazar: Christophe Andre

Sayfa sayısı: 300

 

Bu yazı 4463 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum