içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

BARAKA

Tür: Belgesel

Yönetmen: Ron Fricke

Yapım Yılı: 1992

Imbd: 8,6

 

Baraka, Ron Fricke tarafından yönetilen 1992 yapımı belgeseldir (bazı sunucularda uzun metrajlı film olarak da bahsedilmektedir).  Baraka belgeselinde diyalog, bir hikaye ya da herhangi birine ait yorum yoktur. 6 kıta ve 24 farklı ülkede (Tanzanya, Çin, Brezilya, Japonya, Nepal, ABD ve Avrupa), 153 farklı yerde çekilmiş nefes kesici doğa görüntülerinden doğal afetlere, insanın varoluşundan bugününe gelişini konu alan 14 aylık sürede çekilmiş bir belgeseldir. Belgeseldeki görüntülere farklı tarzda, farklı tonda fon müzikleri eşlik etmektedir. Bazı sahnelerinde kalbiniz yerinden çıkacakmış gibi hissediyorken bazı sahnelerinde ayaklarını uzatıp müziğin ruhunuza, görüntülerin gönlünüze hitap ettiğini göreceksiniz. Bu sayede hiçbir yorum ve diyaloga ihtiyaç duymayacaksınız. Bazı yerlerde gözleriniz dolacak, neler oluyor böyle diyeceksiniz ve bazen de anlamsızca gülümseyeceksiniz. Müzik eşliğinde akıp giden görüntülerdeki yerlerde bulunup her şeyi hissetmek isteyeceksiniz, daha fazla, daha yoğun, daha, daha ve daha…

Belgesel iki bölüm oluşmaktadır. İlk bölümde sizi bozulmamış, el dahi değmemiş yerlere, volkanik oluşumlara, buzullara, kim bilir belki adını bile duymadığınız kültürlere ve yaşam tarzlarına götürecek. İkinci bölümünde ise; sizi bugüne, trafik sorunlarına, endüstriyel üretime ve tüm bu boyutlar içinde insanın nerede olduğuna, bazen de sadece kaybolup yok olduğuna şahitlik ettirecek.

Tüm belgesel boyunca dikkat çeken noktalardan biri ise insanoğlunun her ne şekilde, her ne zaman, nasıl ve nerede olduğu fark etmeksizin bir şeye inanma ihtiyacının var olduğu. Çıplak dans edip, çığlıklar atan insanlardan örtülere sarılıp etrafında dönen insanlara… Hepsinin ne kadar farklı ama aynı zamanda da ne kadar aynı olduğunu hissedeceksiniz.

Baraka belgeseli, size kurgu bir şeyi dayatmayacak ya da sizi bir öykünün içine atıp  ‘Acaba ne olacak şimdi?’ şeklindeki sorulara boğmayacak aksine sizi zaten dünyanın varoluşundan belki de varoluşundan önce bile zaten var olan şeylere tanıklık ettirecek.

Aslında yaşadığımız dünyanın kocaman olduğunu, dünyada tek bizim var olmadığımızı hatta belki de küçücük bir nokta olduğumuzu gösterecek.     

Baraka’ya devam olarak Samsara belgeseli 2011 yılında çekilmiştir. Samsara belgeseli de aynı Baraka tadında, kimilerine göre Baraka’dan ise daha iyi olmakla birlikte aynı yönetmen tarafından çekilen belgeseldir. Bu yazımda ilk olduğu ve 1992 yılında çekilmiş olmasına rağmen hala kendini izlettiren ve kendine hayran bıraktıran Baraka belgeseline değinmek istedim. Belgeselin tamamına aşağıya bıraktığım link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kendinizi bir an volkanların patlamasını izlerken, bir anda ağlama duvarındaki eli silahlı askerlere sonra toplama kampındaki ölülerden (Auschwitz Toplama Kampı) semazenlere ve dahası Ganj Nehri ve ölü yakma seremosine hazırlayın. Biraz uzun ve zorlu bir yolculuk olacak. İyi seyirler

 

Bu yazı 2274 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum