içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

NEDİR BU SOSYAL MEDYA?

Evet sevgili okurum bugün sizlere günümüzün bulaşıcı hastalığı olan sosyal medya kullanıcılığından bahsetmek ,konuşmak istiyorum.  Hayat da bizlere sunulan her bir yeniliğin içerisine merakla dalmaktayız . Ve günümüzün sosyal medyası bu yeniliklerden bir kaçı.  Her elimizde bulunan imkan gibi sosyal medya platformu da kullanıma bağlı olarak hayatımızı şekillendirmeye devam ediyor.  Evet yanlış duymadınız bir sosyal medya : cansız, ruhsuz, iletişimi olmayan bir teknoloji platformundan bahsediyorum. Ve öyle bir etki , güç yaratıyor ki çoğumuzun hayatlarında devrim niteliğinde.  Peki nasıl kullanımlar gerçekleşiyor du bu platformda ? Evet bazılarımız amacına uygun olarak bir iletişim , sosyal medya uygulaması,  paylaşımlar ile kendimizi tanıtmaya,  işimizi yaymaya çalıştığımız bir platform olarak kullanmaktayız.  Peki ya diğer bir kesim? Maalesef bu platformda kendisine var olan yeni kimlikler kazananlar , bu yeni kimlikler ile bir takım aldatmacalar ile uğraşarak zamanlarını burada öldürenler ve  sosyal medyayı bir insanın tüm hayatını gerçeklerini yansıttığını düşünerek kendi hayatını sorgulayanlar mevcut . Burada en büyük etkiyi sanırım evli çiftler üzerinde görmekteyiz.  Platformda paylaşılan muhteşem ilişkiler evli bir kişinin kendi eşiyle olan iletişimini sorgulayıp evliliğe yüklenilen anlamın gerçek dışı olmasını sağlıyor.  Evet sevgili okurum bilmeliyiz ki burası madalyonun sadece bir yüzü, bize yansıtılan hayatlar, paylaşımlar bizim gördüğümüz taraf ve diğer yüzünü bilemeyiz.  Ve  dikkatini  çekmek istediğim diğer nokta ise bu platformda çoğunlukla gülen gözler,  mutlu anlar mevcut . Hayat da her bir bireyin acıları, mutlulukları kendisine göre mevcuttur . Ama sadece oraya yansıtılan ile kendi hayatını sorgulama canım okurum . Burada etkilenen bir diğer kesim ebeveynler.  Evet sevgili ebeveynler bu platformda kendinize katacağınız olumlu paylaşımların olduğu bir çok durum mevcut ama diğer taraftan akıllara takılan soru şu oluyor : " Benim çocuğum neden böyle değil, aaa şu çocuğa bak birde benim çocuğuma bak , el alemin çocuğu da neler yapıyor..." diye uzayarak giden düşünce kalıpları zihninizi kaplıyor olabilir.  Burada sizlere saygı,  sevgi ve rahmetle andığım Doğan Hocamızın bir sözünü hatırlatmak isterim: "Mükemmel değil, merhametli çocuklar yetiştirin. Karıncaları ezmeyen, ağaç dallarını kırmayan, çiçekleri ezip geçmeyen, sevgiyi hissetmeyi ve hissettirmeyi bilen çocuklar. "

 


Doğan Cüceloğlu  ne kadar da güzel anlatmış her çocuk parmak izlerimiz kadar değerlidir.  Çocuklarınızı mükemmelleştirmek değil de değerli olduklarını hissetmek daha olumlu bir davranım olmaktadır.

 


Hayatımız onlein platformlara doğru kaymakta ve bunlar hayatımızın devamı için alışmamız gereken durumlar.  Hayatın bize getirdiklerini olumlu karşılayıp benimsemek gerekiyor . Ama benimserken kendin için en doğru şekilde ve kendine verebileceğin en az zararı düşünerek yararlan . Bizler sanırım bir özellik olarak kendi hayatlarımızın olumsuz taraflarına bakmayı severken diğer etrafımızdaki bireylerin olumlu hayatlarından parçalar görmeye meyilliyiz.  Sevgili okurum  kendi hayatında ufakta olsa küçük değişimleri, güzel anları fark etmeye odaklan tıp ki sosyal medyada diğer insanların olumlu taraflarını gördüğün gibi .

 


Satırlarımı burada bitiriyorum buraya kadar sabrederek okuyup sonuna kadar geldiğin için teşekkürü borç bilirim .

Bir sonraki yazımda görüşünceye kadar Hoşcakalın.
 

Bu yazı 2480 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum