içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DOĞRU MESLEK SEÇİMİ

Karar insanların parmak izi gibidir ve her insanda bu farklıdır. Kişi hayatı boyunca bir sürü kararlar alır ve hayatımızda aldığımız kararlar arasında en önemlisi meslek seçimidir. Meslek seçimi yapmak demek hemen karar verilebilecek bir şey değildir veya düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Doğru meslek seçimi baya uzun bir süre boyunca bu işe kafa yormayı gerektirir. Çünkü seçtiğimiz meslek bizimle bir ömür boyunca beraberdir. Yanlış meslek seçiminde iş işten geçmiş olabilir bu da sizi hayat boyunca mutsuz edebilir. Böylelikle size uygun mesleği seçmek oldukça önemlidir. Sadece mesleğin maddi getirisine göre meslek seçmek de oldukça yanlış olacaktır. Bakıldığında maddi durumu oldukça iyi olup sırf bu işten zevk aldıkları için çalışmayı tercih eden insanlarda vardır. Bireyin karar verirken yapması gereken şeylerden biri yeteneklerini, ilgi, istek ve hedeflerini iyi şekilde bilmelidir. Kendi değerlerini farkında olmalıdır. Nasıl bir kişiliğe sahibim diye düşünmeli ya da bunu belirlemek için testler yaptırmalıdır. Çünkü bazı değer yargılarına çok ters düşen bir meslek seçmiş olabilirsiniz. Mesela oldukça duygusal olan biri bir yardım kurumunda çalışırken zorlanacaktır. Aynı zamanda birey meslekte iyi bir yere gelebilmek için bilişsel ve duygusal olarak da bir araya gelmelidir. Hem psikolojik olarak hem de bilişsel olarak mesleğe hazır olmalıdır.

Peki yeteneklerini birey nasıl keşfeder?
Yetenekler tesadüfi olarak ortaya çıkabilir. Ya da genetik olabileceğini düşünüldüğü için ortaya çıkabilir. Okulda belirli alanlarda verilen derslerde kendini gösterebilir. Ya da yetenek belirleme testleri yapılabilir. Burada aileye önemli bir görev düşmektedir. Aile çocuğunu gözlemleyip yeteneğini fark edebilir. Çocuğun var olan yeteneğinin gelişmesini sağlayabilir ve yönlendirmeler yapabilir. Yeteneğe göre seçilen mesleklerde başarısız olma olasılığı oldukça azdır.

Birey ilgi, istek ve hedeflerini belirlerken birçok hususa dikkat etmelidir. Özellikle kendine meslekle ilgili birçok sorular sormalıdır.
Ben ileride nasıl bir hayat istiyorum?
Bu işe gerçekten ilgim var mı?
Seçtiğim mesleğin çalışma koşulları bana uygun mu?
Maddi getirisi nasıl? Bu işte ilerleyebilir miyim?
Mesleğin olumlu ve olumsuz özellikleri nelerdir? Gibi mesleğe uygunluğumuzu anlamak için birçok soru sorulabilir. Birey seçtiği hedefler doğrultusunda meslekte başarılı hale gelebilir bu da bireyi oldukça mutlu eder ve özgüvenli olmasını sağlar.

Meslek seçerken bir başka önemli etmen kültürdür. Yaşadığımız kültürde yapmak istediğim bu meslek bana ne kadar uygun diye birey kendine sormalıdır. Cinsiyet, meslek seçimini etkileyen bir diğer faktördür. Çünkü azımsanmayacak derecede meslek seçerken toplumsal yargılar da önemlidir. Yaratılış itibari ile cinsiyetimiz bizi karşı cinsten ayırır ve bu seçeceğimiz mesleğe de yansır. Aile ise meslek seçiminde bireyde etkisi çok fazladır. Bireyden ailenin yaptığı işi sürdürmesini istenebilir. Ya da kendi zamanında yapmadığı mesleği çocuğunun yapmasını isteyebilir. Bu gibi durumlarda aile bireyde baskıcı bir tutum sergiler ise birey hiç yapmak istemeyeceği mesleği yaparak mutsuz olabilir. Daha sonra kendi istediği mesleği yapmak istese de o kadar yılları ve emeğini çöpe atmak istemeyebilir.
Son olarak meslek seçerken doğru karar vermek adına mesleği yakından tanımak bireye yardımcı olabilir. Bu işle ilgilenen kişilerle konuşarak mesleğin avantaj ve dezavantajlarını belirleyebilir.

Bu yazı 4229 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum