içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

KİMLİK KARMAŞASI

TDK sözlüğüne göre kimlik, toplumsal bir varlık olarak insanın nasıl bir kimse olduğunu gösteren belirti, nitelik ve özelliklerin bütünüdür.
 Erikson’a göre kimlik, bireyin biyolojik özellikleri, psikolojik gereksinimleri, ilgileri ve savunmaları ile içinde yaşanılan kültürün araçları tarafından birlikte şekillendirilmektedir. Toplumsal bir varlık olarak insana özgü olan belirtiler, nitelikler ve özelliklerle, bir kimsenin belirli bir kimse olmasını sağlayan koşulların, onun kişiliğine ilişkin özelliklerin tümü, bir insanın kim olduğudur.

    Erikson, psikososyal gelişim kuramına göre insanın gelişim evlerini 8 bölüme ayırmıştır. Burada 5.evre olan, kimlik kazanmaya karşı kimlik karmaşası 12-18 yaş ergenlik dönemine denk gelmektedir. Ayrıca Erikson’a göre, kimlik gelişimi ne ergenlikle başlayan bir süreç, ne de ergenlikle biten bir süreçtir; tüm yaşam boyunca gelişir ve değişir. Ergenlikte kimlikle ilgili keşif davranışının yoğunlaşmasının nedeni fiziksel, bedensel, bilişsel olarak gelişim ve değişimlerin meydana gelmesidir. Bu evrede birey ben kimim? Sorusunu kendisine sormaktadır. Bu soruya cevap ararken birey, bedensel ve bilişsel yönlerini keşfetmekte, sosyal çevresinden gördüklerini taklit ve özdeşleşme gerçekleştirmektedir. Kültür bu noktada önemli etmendir. Kimlik kazanımı, kültüre ve zamana göre farklılık gösterebilir. Bu dönem kendini ve toplumu kabul etmeyi içermektedir. Kimlik kazanma dönemini sorunsuz olarak geçiren kimseler kimlik kazanırken, başarıyla atlatamayan kimseler kimlik karmaşası yaşarlar. Birey bu dönemde kimlik arayışı çabasında iken karşı cinsten kişilere, kahraman olarak gördüğü kişilere, dini konulara, ideolojilere ilgi duyarlar. Birey grup kimliği, mesleki olarak kimlik, toplumsal olarak kimlik, kültürel kimlik, cinsel kimlik gibi statülere sahip olma arayışı içindedir. Kararsızlık bu dönemin en belirgin duygusudur. Bireyin olumlu bir kimlik duygusu geliştirebilmesinde daha önceki gelişim dönemlerinde kazanmış olduğu kişilik özelliklerinin önemi büyüktür. Bu dönemde bireyin çevresindeki kişiler ailesi, öğretmenleri veya çevresinde önemli olan kişiler ergenin kimlik kazanması için yeni roller arayışına izin vermeli ve onlara karşı anlayışlı, ilgili olmalıdır. Sağlıklı bir şekilde yapılan araştırmalar sayesinde birey yaşamında oluşturduğu kimlikle olumlu özellikler sergileyecektir. Kendine güvenen ve kendinden emin bir kişi olacaktır. Aksi takdirde kimlik bunalımı yaşayan birey yaşamın ileriki dönemlerinde de bu kriz çözülünceye dek rol karmaşası yaşamaya devam edecektir. Yaşamında aşağıdaki düşünceler hakim olan bireylerde kimlik bunalımı yaşadığı düşünülebilir;
-Amacım ne, burada ne yapıyorum?  diye sormak.
-Kariyerimden işimden emin değilim gibi cümleler kurmak.
-Yaptıklarından tatmin olamama.
-Siyasi ve dini konularda ya da bir görüş karşısında sessiz kalmak.
- İlişkilerini önemsememek, yakın ilişkilerden kaçmak.
-Karar verememe, yaptığı seçimleri birçok kez sorgulama.
-Başkaları kendinden önce gelme.
-Belirli bir cinsiyete aitlik duygusu hissetmede zorluk.
-Kendi hakkında sorular sorulmasından rahatsızlık duyma.
-Ortamdan ortama kişilik değişimi.
-Tükenmişlik hissi.

Eğer yukarıdaki düşünceler siz de hakimse kimlik karmaşası yaşıyor olabilirsiniz. Bu noktada yapılması gereken kimlik arayışına girmek için ben kimim sorusunu sormakla başlamaktır. Bu soruyu kendinize sormak stresli ve zorlayıcı bir iştir. Streste beraberinde fiziksel rahatsızlıklar meydana getirir. Beynimiz hayatımızda bazı önemli sorulara cevap arar. Bu durumda vücut kendini tehlikede algılar ve savaş ya da kaç tepkisi gösterir.
Amacınızı ve kimliğinizi bulmak zaman alır. Sabır gerektiren bir iştir. Siz tam olarak farketmeseniz bile ne yapmak istediğiniz ya da amacınızla ilgili bir içgüdüye zaten sahipsinizdir. Bu noktada önemli olan şeyler vardır. İlk olarak Süreci yavaş ilerletmek gerekir. Kendini keşfetme acele ile olacak bir şey değildir. Uzun soluklu bir yolculuktur. Kendine karşı şefkatli olmak gerekir. Kıyaslama yapmamak gerekir, herkesin kendi yolu vardır.

Unutmayın ki suya düştüğünüz için değil, sudan çıkamadığınız için boğulursunuz.
                                                                   

            Kaynakça     https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/143635
                                                                          https://sozluk.gov.tr/?kelime=di%C5%9Fine%20g%C3%B6re
                                                  http://www.acarindex.com/dosyalar/makale/acarindex-1423911138.pdf
                                                                        https://www.youtube
.com/watch?v=KadgqPWFEgI

Bu yazı 2329 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum