içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

MİTOMANİ

Mitomani, Mythomania kelime kökeni mitoloji ile aynı kökten Myth(mit) +mania (delilik) anlamına gelmektedir. Sözlük anlamı ise; kendi yalanlarına inanma, anormal yalanlar söyleme demektir. Mitomani tanısı alan kişilere ise mitoman denilmektedir. Mitomaninin bir hastalık olduğu veya bir dürtü, davranış bozukluğu olduğu olduğu söylense de kesin bir cevap yoktur. Mitoman kişi yalan söyler  fakat yalan söylerken bunun farkındadır, bu durum onun hoşuna gider. Mitomani olan kişiler hayal gücüne dayanarak gerçekte olmayan olayları olmuşçasına anlatabilirler ve bunu çevresine kanıtlamak için oldukça büyük çabalar sarfederler. Ayrıca Mitomani çağımızda oldukça rastlanılan ve şizofreni ile karıştırılan bir durumdur. Çağımızda oldukça görülmesinin nedeni ise gösterilen yalan söyleme tavrına karşı toplumun bu duruma normal bir olaymış gibi bakmasıdır. Bu durumda da tedavi sağlanmamaktadır. Böyle olduğundan mitomani ile ilgili kesin bilgiler ve araştırmalar çok bulunmamaktadır.

Mitomani ilk önce az az söylenilen yalanlar ile başlar bu durum giderek sıklaşır ve zamanla kronik bir hal alır. Mitomanin nedenlerine bakıldığında çocukluk dönemlerinde yaşanılan durumların etkili olduğunu söylemek doğru olur.
Mitomanin nedenleri
-Çocukluk döneminde maruz kalınan istismarlar,
-Aşağılık kompleksi,
-Dikkat çekme isteği,
-Onaylanma ihtiyacı,
-Gelişim dönemlerinde yaşadığı travmalar, şiddet,
- Kişilik bozukluğu olabilir.

Her yalan söyleyen kişi mitomani değildir.
Yalan söyleyen kişi bunu kendi çıkarları için, gerçeklerin ortaya çıkmasını istemediği için ya da bunlar gibi birçok sebep için söyleyebilir. Mitomani de ise kişi söylediği yalanların bilincindedir ve böyle davranmasının altında çocukluk çağından bir şeyler yatıyor olabilir veya bu durum onda haz duygusu yaratıyor olabilir.

Her mitoman şizofren değildir.
Mitomanide ve şizofrenide benzerlikler bulunsa da ikisi arasındaki fark, ayırıcı tanıdır. Her ikisinde de fantastik bir dünya vardır. Mitomanik birey bu fantastik dünyanın farkındadır asıl amaç kendisinin inanması değil başkasının ona inanmasını sağlamaktır. Şizofren birey başkası inanmasa da kendi inanır bu ona yeterlidir. Mitomanide ise  yalanlarında inandırıcı olmak konusunda ısrarcıdır. Şahitler arar, ona uygun davranır.
Çocukluk döneminde söylenen yalanlar mitomani olmayabilir.
Çocukluk döneminde söylenilen yalanlar olağandır. Çünkü çocuklar 5 yaşından önce gerçeği ayırtedemeyebilirler. Fakat 5 yaşından sonra sürekli olarak yalanlar söylüyor ve bu duruma kekeleme, altını ıslatma, saldırganlık vb davranışlar ekleniyorsa bu durum oldukça ciddir.

Mitomani tedavisi nedir?
Mitomani de tanı yapıldıktan sonra psikiyatrist tarafından ilaç tedavisiyle dürtüsel olan bu durumu azaltma amaçlanmalı ve tedaviye uyumu sağlamaya çalışılmalıdır. Daha sonra yalan söyleme ihtiyacının neyden kaynaklandığına bakılması gerekmektedir. Ve giderek hastada eksik olan duyguları (özgüven) yerine koymaya çalışılmalıdır. Doğru tedavi ile bu durumun ortadan kalkması mümkündür.

Bu yazı 4167 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum