içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

OTHELLO SENDROMU

William Shakespeare’in Othello adlı eserinde bulunan Othello, ömrü savaşlarda geçmiş, Mağripli bir zenci olmasına rağmen, kendisini Venedik devletine adamış, senatörlerin ve halkın sevgisini, güvenini kazanmış bir komutandır. Sinyor Brabantio’nun kızı Desdemona evlidir.  Emrindeki bir askerin kara çalmaları yüzünden karısının ihanet ettiğini düşünmeye başlamış ve vahşileşmiştir. En sonunda, karısını, kendisine ihanet ettiği kuşkusuyla boğarak öldürür. Karısının masum olduğu ortaya çıkınca, yaptığına pişman olur. Çok sevdiği karısı olmadan bu dünyada yaşayamayacağını anlar, hançerle intihar eder.
Othello sendorumu ismini de buradaki hikayenin kahramanından almıştır. Othello Sendromu aynı zamanda ‘‘patolojik kıskançlık ’’ olarak da adlandırılır
Kıskançlık nedir?
Descartes: "Kıskançlık, sahip olduklarını koruma isteğinden kaynaklanan bir tür korkudur." diyor. Kıskançlık aslında her insanda bulunması gereken normal bir duygudur. Aşırıya kaçmadıkça sevgi belirtisi olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor. İlişkilerde bulunan kıskançlıklar karşı tarafı kaybetme korkusu veya kişinin kendisine karşı olan özgüven eksikliği olduğunu gösterebiliyor. Karşı tarafın başkasıyla ilgilendiği düşüncesinden oluşan kıskançlık insanda acı, üzüntü duygusu yaratabiliyor. Fakat bazı kıskançlıklar aşırıya kaçabiliyor bu da ilişkilerde olumsuzluklara neden olabiliyor. Prof. Dr. M. Kerem Doksat: “Aşırıya kaçan ve kişinin işlevselliğini, ilişkilerini bozan her türlü kıskançlık marazidir, yani hastalıklıdır.” diyor. İlişkilerde aşırıya kaçan kıskançlıklara örnek verecek olursak;
sürekli olarak karşı tarafı takip etme, telefonunu karıştırma, sürekli olarak nerede olduğunu merak etme, sağa sola baktığında şüphe etme, aldatıldığını düşünme ve buna karşın mantıklı olan açıklamaları reddetme,  vs bu kıskançlık türleri patolojik kıskançlıklar kategorisine girebilir. Çünkü bunlar normalin üzerinde gösterilen kıskançlıklardır. Bu durum kişinin hem kendisine hem de karşısındaki kişiye zarar vermesine sebep olur. Hatta son zamanlarda patolojik kıskanç olarak adlandırılan kişilerin işlediği cinayetler medya da oldukça sık bir şekilde yer alıyor. Örneğin; eşine her evden ayrılışında sadık olup olmadığını kanıtlamak için yalan makinesi testi yaptıran bir kadın, Leicester’li 42 yaşındaki Debbi Wood o kadar paranoyak ki ihanet kanıtı için günde birkaç kez 30 yaşındaki partneri Steve Wood’un telefonlarını, e-posta hesaplarını ve banka ekstrelerini kontrol ediyor.

2001’de bir arkadaşı aracılığıyla tanıştıktan sonra Debbie ile çıkmaya başlayan Steve Wood’un televizyondaki kadınları izlemesi veya dergilerdeki kadın fotoğraflarına bakması bile yasak.

Peki Othello Sendromu Nedenleri ne olabilir?
-Çocukluğunda yaşadığı güvensizlik duygusu,
-Aldatılma trajedisine şahit olmak,
-Tv’de veya sosyal medya da aldatma olaylarını görmek olabilir.

PEKİ TEDAVİSİ NEDİR?
Othello Sendromu olan kişiler hasta olduklarını düşünmezler. Böyle bir durumda hasta olduğunu söylemek yerine ilişkisinde yaşadıkları incinmeler üzerinde durulması daha doğru olacaktır. Kıskançlık bir duygudur onu engelleyemeyiz fakat kıskançlığın yarattığı hissi yönetebiliriz. Aşırıya kaçan kısıtlamalar ile kişinin yapmak istediği şeyi zaten engelleyemeyiz. Herkes aldatılabilir korkusu ile bunu engellemeye çalışmak ne kadar doğru olabilir?  Yapacak olan insan her şekilde yapacaktır. Zaten bir birliktelik var ise sevgi de vardır. Bu göz önünde bulundurulmalıdır. Aldatılma korkusu ile ilişkiye devam etmek sakıncalıdır. Bu konuda psikolog uzman desteği almak şarttır. Psikiyatri ile ilaç, tedaviyi kolaylaştıracaktır.
Kıskançlık insana fayda sağlamamaktadır. Daha çok ilişkileri mahvetmektedir. İlişkide mutsuz olma sebebidir. Kişiler yaptıkları işlerden, yaşadıkları anlardan zevk alamazlar. Karşılıklı olarak birbirlerinin hayatlarına zarar verirler. İlişkide önemli olan şey güven ve sadakattır. Bir ilişkiye başlarken bunlar olmalıdır. Ve ilişki boyunca sürdürülmesi gerekir. İki tarafında birbirine karşılıklı olarak güvenmesi ve bunun hissettirmesi gerekir. Aksi durumda karşıdaki kişi kendini kötü hissedecek ve ilişki gittikçe zarar görecektir.

Unutulmamalıdır ki hiçbir duygu insanı kıskançlık kadar köleleştiremez.

Kıskanç mısın testi aşağıda bulunan linktedir.
http://www.psikologankara.net/kiskanclik-testi.html
Bu test tanı amacı taşımamaktadır, sadece kişinin kendisi hakkında genel bir fikir edinmesini amaçlar. Bilimsel bir geçerliliği mevcut değildir.
 

Bu yazı 3741 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum