içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

KOŞULLU SEVGİ

Sevgi kelimesi olumlu duygular barındıran bir kelimedir. Eminim bu kelimeyi duyduğumuzda hiçbirimizin aklına kötü anıları gelmez. Aslında sevilmek bir ihtiyaç gibi görülse de sevmek de bir ihtiyaçtır. Çocuklukta başlayan bu sevgi arayışı yaşam boyu devam eder. Ancak hissettirdiğimiz ya da hissettiğimiz sevginin sağlıklı olup olmadığı da bir hayli önemlidir.

 

 Henüz küçük yaşlarda ebeveynlerin verdiği sevginin bir koşulu olduğunu hisseden çocuk kendi kimliğini ailenin sevgisiyle yönlendirir.Başarı eğer aile için bir sevgi şartıysa başarılı olduğu zaman  çocuk mutlu olurken başarısız olduğunda kendini sevilmeyen olarak görebilir.Düzenli olmak ya da uslu durmak aile için bir sevgi şartıysa bunlara sahip olmayan çocuk sevilmediğini düşünebilir. Erken çocukluk döneminde gerçek sevgiyle karşılaşmayan çocuk hayatı boyunca bu sevgi arayışına girebilir. Kabul edilmediğini hisseden birey, özellikle ergenlik döneminde ise kabul göreceği farklı ortam arayışına girebilir.

 

Birey sevilmek ister ve bu sevginin yükümlülükleri bazen yıpratıcı olabilir. Şöyle bir test yapalım. Girdiğimiz her ortamda aynı mı davranıyoruz? Ya da herkese tanıttığınız kimliğiniz aynı kimlik mi? Elbette ki farklılıklar olabilir ama kabataslak aynı diyemiyorsanız kabul görmek ya da sevilmek için kendi kimliğinizde değişime gidiyorsunuz demektir. Bunu tam tersi olarak düşünelim sevdiğiniz kişi sizin yanınızda başka dışarıda bambaşka biri mi? O zaman bu sefer de sevginizi hissetmek için o kişi  kimliğinde değişime gidiyor demektir.

 

Rogers, benlik bilincinin önemli olduğunu vurgular. Olumlu benlik bilincinin oluşması için birey koşulsuz sevgiyle yetiştirilmelidir. Koşulsuz sevgi, birey ne yaparsa yapsın onun sevgi ve saygıya layık olduğunu kabul eden anlayışın ürünüdür.

 

Peki sağlıklı sevgi nedir? Bireyin koşulsuz sevildiğini hissetmesidir. Sevilmek için sürekli bir çaba içinde olmak yerine bu çaba ve enerjisini beraber vakit geçirmeye, aktivitelerden keyif almaya ayırır. Bireyin hayatını zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı ve destekleyici bir etkisi vardır.Sevginin sürekliliğini sağlamak için bireyin hiçbir şey yapması gerekmez. Bu yüzden sevgimizin karşımızdaki insanda ne gibi etkileri olduğunu iyi gözlemleyelim ve ona bu sevgiye layık olduğunu hissettirelim.

 

 

 

 

,

Kaynakça

Adana,F.,Arslantaş,H.,Şahbaz,M.,Liseöğrencilerinin benlik kavramlarını algılama biçimleri ve ilişkili faktörler

Bu yazı 161 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum