içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

“İ-NESLİ” KİTAP ANALİZİ

“İ Nesli mi? Bu nesil son senelerin en kötü psikolojik krizi ile karşı karşıya”

Kitabı anlayabilmemiz için öncelikle nesillerin isimlerini ve karşıladığı yaş aralıklarını bilmemiz gerektiği kanaatindeyim. Nesiller kitapta: Bebek Patlaması Nesli, X Nesli, Ben nesli, İnternet Nesli olarak ele alınmıştır. Özellikle bu kitabın teması İnternet neslidir. İ Nesli denmesinin sebebi ise iPhone. Bu aygıtların başında ki i harfi, 1995 yılında piyasaya sunulan internetin kısaltması. Peki İ-Nesli ne zamandan beri var? 1995 ve sonrasında doğan, cep telefonlarıyla büyüyen, daha liseye başlamadan Instagram hesabı olan ve internet öncesini hatırlamayan İ Nesli yani şuan ki son kuşak. Jean M. Twenge bu neslin daha önceki nesillerde hiç görülmemiş oranlarda bir değişiklik yaşadığını araştırma sonuçları ile ortaya koymuş ve bu değişiklikleri aynı zamanda araştırma sonuçlarını gösteren grafiklerle desteklemiş (bu kitaptaki araştırmalar ABD’yi kapsayan araştırmalardır. Umarım Türkiye’de de bu şekilde kapsamlı araştırmalar yapılır). Peki hiç görülmemiş değişikliklerden kasıt ne? Bu neslin davranışları, boş zamanı değerlendirmeleri, din ve maneviyat yönelimleri, cinsellikleri, sosyal ve politik faaliyetlere katılımları, önceki nesillere göre tamamen farklı. Peki Farklı olan şeyler sadece bunlar mı?  HAYIR! bu nesilde kaygı, depresyon ve intihar oranları patlamış düzeyde, bu gençler birbirleriyle çok daha az buluşuyorlar, muhakeme, karar alma ve uygulama işlevlerini kontrol eden beyin bölgesi bu gençlerde yaşlarına oranla daha yetersiz düzeyde, aynı zamanda bu nesil daha yavaş büyüyor önceki neslin 15 yaşı şimdiki neslin 18 yaşını temsil ediyor gibi… Daha da devam ediyor mesela kitap ve dergi okumalarında belirgin düşüşler var, bu gençler daha çok güven arayışında ve daha hassas kırılganlar, uyku sürelerinde de belirgin bir azalma var, bu neslin eşcinselliğe ve ırk meselesine bakış açısı da farklı… Daha bir sürü şey… Bu nesil kendini daha yalnız hissediyor ve öyle de daha yalnızlar.         “Bir gence telefonunu niye bırakmıyorsun sorusu sorulduğunda, cevap belli: HAYAT BİTER!”

“ Bugünün     “Süper Bağlantılı” Gençleri Neden Bu Kadar Duyarsız, Hoşgörülü ama Daha Mutsuz ve Erişkin Olmaya Hiç Hazır Değil?” ve Bu Bizim İçin Ne Anlama Geliyor?

Ben kitabın içeriğini zengin buldum ve kitabı çok beğendim. Bu kitabı özellikle psikolojik danışmanlara, rehber öğretmenlere ve beraberinde öğretmen arkadaşlarımıza, internetin ve cep telefonlarının şuan ki gençler üzerindeki etkisini merak eden herkese ve tüm anne babalara okumasını tavsiye ediyorum.

 

Kitabın adı: İ-NESLİ

Yazar: Jean M. Twenge

Sayfa sayısı: 400

Bu yazı 6670 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum