içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

KÖPEK GİBİ BÜYÜTÜLMÜŞ ÇOCUK

"Küçük bir çocuğun beyni travmalardan nasıl etkilenir? Korku ve şiddet çocuğun beyninde nasıl bir yıkıma neden olur ve bu beyin iyileştirilebilir mi?”

Kitabın yazarı Dr. Bruce Perry, kötü olaylara maruz kalmış çocuklara yardım ederek onları hayata yeniden kazandırmaya çalışmaktadır. Kitapta hayatının daha çok başlarında cinsel istismara maruz kalan ve bu kötü yaşantının erkeklerin ne olduğu ve onlara nasıl davranması gerektiğiyle ilgili anlayışını şekillendiren Tina’dan, küçük yaşta annesinin öldürülmesine tanık olan Sandy’den, normal ve sağlıklı doğan ama bebeklikte duygusal ihmalkârlığa maruz kalan ilgi ve bakım görmediği için kilo alamayan Laura’dan, bebekken sürekli bir şekilde evde yalnız bırakılan ve bundan dolayı sosyopata dönüşen Leon’dan ve başka hikâyeleri olan fakat temelinde hep bebeklik ve ilk çocukluktaki anne baba sevgisinin, ilgisinin ve bakımının ve ayrıca insan ilişkilerinin önemini göreceğimiz 10 farklı çocuğun hikâyesi anlatılmaktadır.

Yazarın bu on yaşantıyı beyin temelli değerlendirmesi farklı bir bakış açısı katıyor. Ben kitabı çok beğendim tüm meslektaşlarıma ve beraberinde çocuk psikolojisine ilgi duyan herkese okumasını tavsiye ederim. Öyleyse kitaptan bir kesitle analizimi sonlandırayım    “Bir çocuk ne kadar çok sağlıklı ilişkiye sahipse, travmadan kurtulup sağlıklı bir biçimde hayatına devam etme ihtimalide artar. İlişkiler değişimin aracılarıdır ve en güçlü terapi insan sevgisidir.”  

Kitabın adı: Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

Yazar: Dr. Bruce D. Perry

Sayfa sayısı: 456

Bu yazı 5990 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum