içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

RUH SAĞLIĞINIZI KORUYUN!

Şefkat, latin kökenli bir sözcüktür ve compati(acı çekmek) sözcüğünden türemiştir. Barad’a göre şefkat, diğer insanların acısını tanımayı ve anlamayı, diğer insanların acılarına karşı duyarlı olmayı, bu acıları onlarla birlikte hissetmeyi içeren bilgece bir deneyimdir. Bir başka tanımda ise şefkat, insanların hata yapmalarından veya bir işte başarısız olmalarından dolayı insanları hor görüp kınamak yerine; hatalı ve doğru olmayan davranışları, ortak insan davranışları olarak görmek yani tüm insanların bu davranışları deneyimleyebileceği olasılığının varlığı bağlamında değerlendirmektir. Sonuç olarak şefkat, insanların ihtiyaçlarını ve acılarını fark etmeyi ve bu ihtiyaç ve ızdırapların insan hayatının bir parçası olduğunu ve tüm insanların bunları deneyimleyebileceğini bilmeyi, bu duyguyu yaşayan insanların duygularına eşlik etmeyi içeren bir kavramdır. Öz- şefkat ise kişinin kendisinin başarısızlık, yetersizlik ya da talihsizlik yaşadığı durumlarda bireyin kendisine karşı gösterdiği şefkat duygusunu ifade eder. Öz-şefkatli bireyler acı çekmenin ya da kusursuz olamamanın insan yaşamının kaçınılmazı olduğunu bilir. Aynı zamanda yaşanılan sorunların kendisine özgü olmadığını ve diğer insanlarında bu sorunları deneyimleyebileceğini ve bu sorunların kendilerinde oluşturduğu duyguyu diğerlerinin de yaşayabileceğini bilir. Ayrıca, öz-şefkatli bir birey kişisel acılarını ve duygularını bastırmaz, inkâr etmez; kişisel acılarını ve duygularını abartmaz ya da dramatize etmez. Fakat insanların birçoğu kendilerine karşı diğer insanlara olduklarından daha az affedici ve daha sert olduklarını ifade eder. Örneğin; “Ben bu hatayı nasıl yaparım, nasıl böyle bir yanlışa düşerim” der ve kendisini olabildiğince yargılar; bu insanın öz-şefkatinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Acı ve zor yaşantılar hayatın bir parçasıdır, hemen her insan hayatında acı şeyler deneyimler ve bu kaçınılmazdır. Önemli olan şey acı veren yaşantılarla nasıl baş edildiğidir. Huzurlu ve amacına uygun bir yaşam acılarla ve zorlu hayat koşullarıyla uygun şekilde baş etmekle mümkündür. Öz-şefkat acılarla ve güç yaşantılarla baş etmenin sağlıklı yollarından biridir. Bundan dolayı bireyin diğer insanlarla olduğu gibi kendisiyle de şefkat odaklı bir ilişki kurması hem ruh sağlığını korumasında hem de yaşanan zorlukları sağlıklı şekilde geride bırakması açısından önemlidir.

Kaynakça
Yıldırım, M. (2018). Ergenlere Yönelik Öz-Şefkat Geliştirme Programının Öz-Şefkat, Kendine Şefkat Vermekten Korkma Ve Öznel İyi Oluş Üzerindeki Etkililiğinin İncelenmesi. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Bolu.
Kıcalı, Ö. Ü. (2015). Öz-Şefkat Ve Tekrarlayıcı Düşünmenin Olumsuz Duygulanım Ve Depresyon İle İlişkilerinin İncelenmesi. Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İstanbul.
Andiç, S. (2013). Ergenlik Döneminde Zihni Meşgul Eden Konularla İlişkili Değişkenler: Bağlanma Tarzları, Öz-Şefkat Ve Psikolojik Belirtiler. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ankara
.

Bu yazı 3236 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum