içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DOĞA VE İNSAN PSİKOLOJİSİ

Günümüzün modern şehirleşme yapılarına baktığımızda yüksek binalar, plazalar, dar alana sıkıştırılmış evleri görmekteyiz. Kısacası nereye baksak karşımıza taşlar ve betonlar çıkmaktadır.Yoğun ve stresli bir iş temposu ile yorulan insanlar birde betonlaşmanın verdiği stresi yaşamaktadır.Bu yoğun tempodan sıkılan insanların kendilerini ilk fırsatta ya bir deniz sahiline ya da ağaçlıların olduğu, yeşilliğin olduğu doğa ortamınaatmalıdır. Doğa ve yeşillik  betondabunalan insanlaraçok  iyi gelecektir. Yani bizlerin haftasonunda ilk tercih edeceğimiz mekan doğa olmalıdır.

Peki ama neden ilk fırsatta doğaya kaçmak istemeliyiz? Çünkü doğa yoğun iş temposunun, yaşam stresinin atılacağı yerdir. Doğa insandaki stresi azaltıp enerji ve mutluluk vereceği bir mekandır. Yapılan araştırmalara göre doğada yürüyüş yapmak, gezmek insanı iyi hissettirip kaygılardan uzaklaştırmaktadır.Doğada bulunmak İnsanların iletişim ağını kuvvetlendirip insanları birbirine yaklaştırmaktadır. Doğa insanları yoğun düşüncelerden uzaklaştırdığı için insanların dikkatini geliştirmektedir. Doğada bulunmak kişilerdeki siniri azaltıp insanları yatıştırmaktadır. Doğayla iç içe olmak sadece ruhsal psikolojimizi olumlu etkilemekle kalmayıp fiziksel olarak da pek çok etkisi vardır. Doğayla iç içe olmak kan basıncını ve kalp atışını düzenler, kas gerginliğine katkıda bulunur.

 

 

Yoğun ve kalabalık şehirleşme sadece görüntü kirliliği oluşturmamakla beraber insan psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler de bırakmaktadır. Doğadan uzak olmak, betonlar içinde yaşamak insanlarda gerginliğe yol açıp strese neden olmaktadır.Maalef günümüzde de doğadan uzak bir yaşam sürmekteyiz. Doğanın bize enerji ve mutluluk vereceği yerde betonlaşmanın stresini almaktayız.  Bu yüzden fırsat buldukça betonlaşmadan uzaklaşmalı bir nebze olsun kendimizi doğaya atmalıyız.Hafta sonu az zaman da olsa doğada yürümek veya bir kahvaltı yapmak bile insan psikolojine olumlu katkıda bulunacaktır. Unutmamalıyız ki yaşam bir şekilde akıp gitmekte hayatın temposu hiçbir şekilde düşmemekte ve devam etmektedir. Bizler doğada bulunmayı asla zaman kaybı olarak görmemeliyiz. Tam aksine doğanın vereceği huzur ve mutluluk ile hem iş hayatımızda hem aile hayatımızda daha güzel vakitler geçirme olanağı sağlayacağız. Doğa bize hem dinlenme olanağı sunacak hem de stresten uzaklaştırıp kendimize ve ailemize zaman geçirme fırsatı verecektir. Özetle doğa bize her anlamda iyi gelecektir ve bizlere iyi gelen doğayı da en iyi şekilde korumalı ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmalıyız.

 

              

Bu yazı 162 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum