içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÇOCUKLARDA PARMAK EMME DAVRANIŞI

Bebekler, parmak emmeyi anne rahminde öğrenir ve doğuştan emme refleksine sahiptirler. Bebeklik döneminde parmak emme davranışı, bebeğin dünyayı tanıma ve çevresini keşfetme ihtiyacından doğmaktadır. Psikodinamik kurama göre, 0-1 yaş aralığı oral dönem olarak ifade edilir ve bebeklerin temel haz kaynağı ağız bölgesidir. Bebeğin temel gereksinimleri ilk 6 ay emme yoluyla karşılanır. İlerleyen aylarda da bebeklerde nesneleri ağzına götürme davranışı görülür ve doğal bir süreç olarak kabul edilmektedir. Emme davranışı ilk 1,5 yıl normal kabul edilmekle birlikte genellikle 2 yaşın sonuna doğru kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Yaşamın ilk yıllarında temel refleks olarak gerçekleşen emme davranışı, okul öncesi dönemde de devam ediyorsa anne-babaları endişelendirebilmektedir. 2 yaşın sonlarına geldiğinde parmak emme alışkanlığını sonlandırmayan çocuklarla ailelerin ilgilenmesi, gerekirse bir uzmandan yardım alması önem taşımaktadır. Kritik dönemlerde bu davranış kontrol altına alınmaz ve devam ederse ağız-diş problemleri ortaya çıkabilmektedir. Özellikle 3-4 yaşından sonra parmak emme davranışı devam ediyorsa altta yatan psikolojik nedenlerden kaynaklandığı düşünülebilir. Alışkanlığın sonlanması için öncelikle yapılması gereken davranışın altında yatan stres faktörünü ortadan kaldırmaktır.

     

 

Emzirme teorisine göre ilk aylarda emme davranışı yeterince karşılanamayan bebeklerde ilerleyen yıllarda parmak emme alışkanlığı ve oral aktivitenin olduğu davranışlar gerçekleştirme durumu görülebilmektedir. Bebeklik döneminde uzun süre yalancı meme veya biberon kullanımı da ilerleyen dönemlerde ortaya çıkan emme davranışının etkileri arasında olabilmektedir.  Çocukların geneli uykuya dalarken parmak emme davranışı göstermektedir. Sadece uyku öncesi parmak emme alışkanlığı olan çocuklarda ailenin ilgili tutumu ile davranış sonlanabilir. Uykuya geçerken kitap okumak, çocuğun tam uykusu geldiği zaman yatağa götürmek ve sakin aktiviteler gerçekleştirmek fayda sağlayabilir. İlerleyen dönemlerde devam eden parmak emme davranışı çocukta güven duygusunun yeterince karşılanmamış olmasından, duygusal yönden eksiklik ve gerginlik hissetmesinden kaynaklı olabilir. Çocuklar yaşadıkları sıkıntıları parmak emerek dışa vurabilirler. Örneğin uyumak istemeyen bir çocuk, uykuya geçiş esnasında parmak emme davranışı gösterebilir. Çocuğu devamlı kontrol etme ihtiyacı duyan ve baskıcı tutum gösteren anne-baba yaklaşımı ile çocuk kendine olan güvenini kazanamaz ve parmak emme davranışını alışkanlık haline getirebilir. Kardeş doğumu ve okula başlamak gibi kaygı, endişe, sıkılma, utanma veya strese bağlı olarak bu davranış sıklıkla görülebilir. Çocuk, kardeşinde gözlemlediği emme davranışını anne-babasının yeniden ilgisini kazanmak amacıyla gerçekleştirebilir. Duygusal açıdan destekleyecek ifadeler kullanmak baş etme becerisi kazandırarak parmak emme davranışının sonlanmasını sağlayabilir. İçe kapanıklık gösteren çocuklarda da yalnız kaldıkları durumlarda parmak emme davranışı görülebilmektedir. Sürekli uyarmamak ve davranış hakkında konuşmamak oldukça önemlidir. Aile içinde sorunlar yaşanması, anne-babanın yeteri kadar ilgi gösterememesi çocukta bu davranışa neden olabilir. Ailenin yeterli ilgi göstererek çocuğun motivasyonunu arttırması davranışın ortadan kalkmasını sağlayabilir.

 

 

      Parmak emme davranışının ilk dönemlerde normal bir durum olduğu ve gerekli destek sağlanarak altında yatan problem ortadan kaldırıldığında alışkanlığın son bulacağı bilinmelidir. Çocuğun üzerinde baskı kurarak ve ceza vererek engellenmeye çalışılması ilerleyen dönemlerde daha farklı duygusal problemlere neden olacağından bu gibi önlemler alınmamalıdır. Anne-babanın çocuğun ihtiyaçlarını karşılaması, hatalı davranışlardan kaçınması, çocuğa gelişim dönemine uygun oyunlar ve aktiviteler ile pozitif yönlendirmeler yaparak ilgisini başka yöne çekmeleri gerekmektedir.

                                                                                                

 

 

 

KAYNAKÇA

Altundağ, Y. (2018). Çocuklarda Parmak Emme Davranışı. Ege Bilimsel Araştırmalar Dergisi, 1 (1), 28-36.

 

Çoban, A. Parmak Emme – Psikiyatrist - Psikoterapist  https://www.adnancoban.com.tr/parmak-emme

 

 

Bayoğlu, B. Kendini güvende hissedemeyen çocuk parmak emer  www.bayindir.com.tr/blog/kendini-guvende-hissetmeyen-cocuk-parmak-emer-235

 

Güçlüçan, Z. Çocuğunuz parmak emiyorsa sevgisizlikten, e-Psikiyatri (e-psikiyatri.com)

 

Bu yazı 246 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum