içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

OKUL MUTSUZLUĞU

Çocukların hayatının büyük bir kısmını ailesi, arkadaşları ve okul ortamı oluşturur. Çocuğun kendisini okulda mutlu hissetmesi, başarılı bir eğitim hayatının temel koşullarından birisidir. Okul yaşantısının, çocuğun davranışlarını, düşüncelerini ve duygularını belirlemesinde büyük bir etken olduğu söylenebilir. Çocuğun sosyal açıdan nasıl bir konumda olacağı ve toplumdaki yerinin belirlenmesi konusunda okulun önemi oldukça fazladır. Çocuk, okula başladığında ailesi dışında yeni bir grubun içerisinde yer alır ve arkadaşları tarafından kabul görmek, bir gruba ait olduğunu hissetmek ister. Akademik başarıdan ziyade, duygusal açıdan okul hayatı çocuğun psikolojik iyilik hali için önemlidir.

Birçok çocuk, okul içerisinde karşılaştığı zorlukları ailesi ile paylaşmakta güçlük çekmekte ve akademik başarısı düşük, mutsuz bir birey olma yolunda hayatına devam etmektedir. Çocuğun daha önceden yaşamış olduğu okul deneyiminin olumsuz olması, ebeveyninden ayrı kalmak istememesi, fazla çekingen olması, arkadaş edinme noktasında zorlanması, akademik anlamda göstereceği başarı konusunda endişe duyması gibi nedenler okul mutsuzluğunu da beraberinde getirir. Yeni bir bilginin öğrenilmesi, hazırbulunuşluk düzeyine bağlı olarak gerçekleşir ve çocuğun öğrenmeye hazır olması, güdülenmesi gerekir. Okul ortamında zorbalığa maruz kalan ve arkadaşları tarafından dışlanan bir çocuk okulu sevmez ve dolayısıyla öğrenme konusunda zorluk çeker. Bu sebeple mutsuz bir çocuğun başarısız olma ihtimali çok yüksektir. Çocuğun başarı göstermesinden önce okulu sevmesi ve okulda mutlu olması gerekir. Çocuğunun okulda mutsuz olduğunu düşünen ebeveynler iyi gözlem yapmalı, çocuk yargılanmadan, tarafsız ve dikkatli bir şekilde dinlenmelidir. Bu noktada ebeveynin yorum yapmadan, çocuğun arkadaşlarını veya öğretmenini eleştirmeden dinlemesi oldukça önemlidir. Böylelikle çocuk rahatlıkla kendini açabilir ve yaşadığı hisleri aktarabilir.

 

Çocuk anlaşıldığını ve suçlanmadığını hissettiğinde, ebeveyni ile duygularını paylaşabileceğini ve çaresiz olmadığını hisseder. Çocuğun duyguları ve yaşadığı problem anlaşıldıktan sonra ortak bir çözüm yolu hazırlanması gerekir. Çocuğun öğretmeni ile kurduğu ilişki, sorunların çözümünde oldukça etkilidir ve bu süreçte öğretmen ile işbirliği içerisinde olunmalıdır. Çocuğun öğretmeni ile sağlıklı bir iletişim kuruyor olması ve kendisini bir arkadaş grubuna dâhil edebilmesi, okuldaki mutluluk düzeyini arttıracağından, öğretmeninden de destek alarak sosyal faaliyetlere katılım sağlaması bu noktada atılacak önemli adımlardandır. Çocuk, yardıma ihtiyacı olduğunda ebeveyninin ona destek olacağını ve yalnız olmadığını bilmeli, başarısız da olsa sevildiğini hissetmelidir. Sevmek ve sevilmek, hayattaki birçok başarıdan daha değerlidir.

 

 

 

Kaynakça

Eğitim Kolektifi (2018). Çocuğum Okulda Mutsuz.  https://egitimkolektifi.com/cocugunuz-okulda-mutsuzmu/

Dr. Enver Ulaş, Bağımlılık ve Bağımlılık Davranışı Ders Notları, 2021, İstanbul.

Bu yazı 146 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum