içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ÖĞRENCİ SENDROMU

Birçok insan-özellikle öğrenciler- ödevlerini teslim tarihinin olduğu gün ödevlerini yapıp teslim etmektedir. Bu şekilde öncesinde zamanı varken yapmayıp mümkün olan son ana bekleyenler vardır. Son dakikada yapılan bu ödevler elbette bireyleri büyük stres ve baskı altında bırakmaktadır. İşte buna “öğrenci sendromu” ismi verilmektedir.

 

 

Öğrenci sendromu, çoğu insanın, bir işe tam anlamıyla kendisini vermeye, iş teslim tarihinden önceki mümkün olan en son anda başlamasına karşılık gelen durumu ifade eder. Halk arasında; "bir işi son ana bırakmak", "işin son ana kalması", "yumurtanın kapıya dayanması", tabirleriyle de ifade edilir. Bu durum beraberinde kişisel görev zamanlaması tahminleri içersine dahil edilmiş bariyerlerin boşa çıkmasına sebebiyet verir.Burada öz düzenleme becerileri de devreye girmektedir. Çünkü öz düzenleme becerileri gelişmemiş ya da planlama alışkanlığı edinmemiş bir insan için yapılacak işlerin önceden tamamlanması ve son dakikaya bırakılmaması oldukça zordur. Öğrenci sendromu aslında basit bir ifadeyle, günlük hayatımızda belki de bir çoğumuzun yaptığı son dakikaya bırakma durumudur. Fakat bu konuda yayınlanan makaleye göre bu durum her ne kadar kötü gibi görünse de bazı şeylere de yol açabilmektedir. Bazılarına göre, işini son dakikaya bırakan insanların işlerini yetiştirmek ve teslim etmek için çok az zamanları olduğundan dolayı normal sürede yaptıkları işlerden çok daha yaratıcılık sergileyebilmektedirler. Ayrıca süre sınırı olduğu için bu kişilerde kısa sürede işlerini yetiştirmek amacıyla çok daha kısa olan yolları tercih etmektedirler.

 

 

Fakat bu olumlu etkisinin dışında çok daha fazla olumsuz etkisi olduğunu belirtmemiz gerekir. Çünkü kısa sürede çok fazla iş yapmak gereği bireyleri strese sokmakta ve bunun sonucunda bireyler üzerlerinde büyük baskı hissetmektedirler. Hissedilen baskı, stres bireyler üzerinde olumsuz etki bırakabilmektedir. Bu kişiler fazla stresten ödevlerini ya da teslim etmeleri gereken işleri zamanında bitiremeyebilmektedirler. Öğrenci sendromu bu şekilde genel olarak öğrencilerin ödevlerini mümkün olan son dakikada yapma alışkanlıklarından yola çıkılarak isimlendirilmiştir. Elbette son gün hissedilen baskı, stres oldukça büyük olduğu için bazı insanlar baskı altında bazen çok güzel işler çıkarabilirken; bazı insanlar ise baskıya pek dayanamamaktadır. Fakat sonuç olarak siz yine de işlerinizi önceden planlayarak halledin ve stresinizi ve iş yükünüzü azaltın.

Bu yazı 190 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum