içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ANLAMLI VE DOLU BİR YAŞAM İÇİN: DEĞERLER Mİ?, HEDEFLER Mİ?

Her insan doğar, büyür ve gelişir. Gelişim süreci içerisinde insan, kendine yönelik farkındalık kazanır. Bu farkındalık insanın ilgi, yetenek ve becerilerini tanıması ve sınırlarını fark etmesiyle mümkün olur. Geliştikçe kendini tanıyan ve bilen insan arzu ettiği bir yaşam için kendine hedefler koyar ve hedeflerini gerçekleştirebilmek için yoğun çaba harcar. İnsanın kendi hedeflerinin yanında, dünyaya geldiği coğrafya, kültür ve toplum insandan gelişim dönemine uygun hedeflere ulaşmasını bekler. Kendi hedeflerine ve içselleştirilmiş toplumsal beklentilere cevap verebilen insan kendini mutlu ve keyifli hisseder. Hedeflerini gerçekleştirememiş arzu ettiği hayata ulaşamamış insan ise hayal kırıklığına uğramış, mutsuz, çaresiz ve öfkeli hisseder.

 

 

İnsan için hedef; ulaşılmak, varılmak istenen bir sonuç iken değer, yaşam boyu gitmek istenen bir yön, devam eden bir süreçtir. Hedef, evlilik gibi elde edilebilir bir eylem iken; değer, anlayışlı ve şefkatli bir eş olmak gibi yaşam süresince devam eden eylemleri içerir. Hedefler gerçekleştirildiği zaman yapılacaklar listesinden çıkartılan eylemlerle ilgiliyken, değerler yaşam boyu yapılacaklar listesinde yer edinen ve sürekli olarak gerçekleştirilebilecek eylemlerle ilgilidir. O halde iyi bir işe sahip olmanın hedef olduğu söylenirken, kendini geliştiren bir meslek çalışanı olmanın bir değer olduğu söylenebilir.

 

 

Değerler, insanlara yaşamlarında kılavuzluk eden, onlara yol gösteren yaşamın önemli unsurlarıdır. Değerler, insanlar tarafından yaşamdaki çeşitli değer alanlarında önemsedikleri durumlar tarafından belirlenir ve insanlar tarafından seçilir. İnsanlar; evlilik/yakın ilişkiler, sosyal ilişkiler, aile ilişkileri, sağlık, iş hayatı/kariyer, kişisel gelişim, hobiler, dini/ideolojik hayat gibi farklı alanlarda değerlere sahip olabilir. İnsanların belirtilen bu alanlarda ortak değerleri olduğu gibi yaşamda önem verdikleri durumlara uygun olarak farklı değerleri de olabilir.

 

 

Değerler, insanların kendisiyle, çevresiyle ve dünyayla kurmak istediği etkileşimin şekli için, kalbinde duyduğu istek ve arzulardır. İnsanın hayatta ne için yaşamak istediği, nasıl bir insan olmak istediği, ne tür güçlü yönler ve beceriler geliştirmek istediği onu değerlerine ulaştırır. Nasıl bir yaşam sürdürmek ve nasıl hareket etmek istediğini bilen insan farklı değer alanlarındaki değerlerini belirginleştirerek, değerlerine uygun davranışlar geliştirir. Değerler hedefler gibi kalıcı bir şekilde elde edilemediğinden burada önemli olan değerlerle uyumlu davranışları hayata geçirmektir. Değerleriyle uyumlu ve istikrarlı davranışlarda bulunan insanların hayatı daha anlamlı, tatminkâr ve dolu yaşamaları kaçınılmazdır.

 

 

 

 

 

Harris,  R. (2017). ACT’yi kolay öğrenmek: İlkeler ve ötesi için hızlı bir başlangıç (2. baskı). (Çev. Ed., H. T. Karatepe ve K. F. Yavuz). İstanbul: Litera Yayıncılık.

 

Hayes, L. L. ve Ciarrochi, J. (2019). Gelişen genç. (Çev. Ed., K. F. Yavuz ve N. Ö. Terkuran). İstanbul: Litera Yayıncılık.

 

Bu yazı 474 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum